Dlaczego psy jedzą trawę?

Twój pies na spacerze zajada się… trawą? Skąd psie uwielbienie do „zielonych posiłków? Czym może być to spowodowane? Czy takie zachowanie psa powinno zaalarmować właściciela?

Czemu pies je trawę?

Każdy opiekun psa spotkał się z sytuacją, w której jego pies zachowuje się na spacerze jakby właśnie przeszedł na dietę wegetariańską – i zaczyna zjadać trawę. Pojawia się wówczas pytanie, czy to jest dla niego bezpieczne, “normalne” lub czy nie zwiastuje jakiegoś problemu zdrowotnego. Niestety na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powodów takiego zachowania jest kilka:

  • Przyczyny natury psychologicznej

W przypadku szczeniąt często zdarza się, że zjadają one różne rzeczy – czasem niestety również te niejadalne. Jest to naturalne zachowanie. Pies uczy się w ten sposób, co można zjeść, a czego nie. Uczy się też smaków.

Czasem jest to spowodowane naśladownictwem. Gdy szczenię zobaczy, że dorosły pies (szczególnie matka) coś je, też chce tego spróbować. W tym przypadku nie ma powodów do niepokoju.

Jedyne, na co warto zwrócić uwagę w przypadku szczeniąt, to fakt, czy zjadane rośliny nie są trujące. U dorosłych psów może to być związane z nudą, frustracją – często psy, którym nie pozwalamy czegoś zrobić manifestują swoje niezadowolenie skubaniem trawy czy liści na krzewach.

Bardzo często pies takim zachowaniem chce zwrócić na siebie uwagę opiekuna – jeżeli zauważy, że biorąc do pyska trawę, człowiek wyraźnie bardziej się nim interesuje, poświęca mu swoją uwagę, zwierzę powtarza takie zachowanie. W powyższych przypadkach należy zastanowić się, czy nie należałoby czegoś zmienić w psim życiu, które zwyczajnie może być nudne.

Jednak zabawa w skubanie trawy może również pojawiać się u psów, których bilans przyjemności jest na właściwym poziomie.

  • Kwestie dietetyczne

Tutaj mamy kilka pomniejszych przyczyn. Po pierwsze, wiele psów po prostu lubi smak trawy i skubią ją w tym samym celu, dla którego ludzie jedzą swoje ulubione warzywa czy owoce. Wówczas można zauważyć, że nasz pies je tylko niektóre gatunki trawy i zazwyczaj są to młode, a przez to miękkie i soczyste listki.

Takie zachowanie pojawia się sporadycznie – pies zje kilka listków, ale za chwilę przerywa.

Innym powodem jest uzupełnianie diety o witaminy czy mikroelementy, które zawarte są w zjadanych roślinach. Najczęściej taki obrazek można zauważyć na wiosnę. W wielu przypadkach psy uzupełniają swoją dietę o trawę nawet wówczas, gdy są żywione dobrze zbilansowaną i pełnowartościową karmą. Można powiedzieć, że takie zachowanie jest atawizmem.

Przodkowie naszych psów domowych codzienną dietę składającą się z mięsa, uzupełniali o pokarm roślinny m.in. trawę czy owoce. Poza tym zjadali swoje ofiary razem z ich przewodem pokarmowym, w którym znajdowały się niecałkowicie strawione rośliny, czyli świetne źródło m.in. błonnika.

Jednak jeżeli pies zjada duże ilości trawy, robi to często (czasem nawet na każdym spacerze) warto przyjrzeć się uważniej jego diecie. Możliwe, że karma naszego psa nie zaspakaja wszystkich potrzeb żywieniowych i wówczas dobrze byłoby po konsultacji z lekarzem weterynarii zmienić karmę na lepiej zbilansowaną.

Karma dla psa Mini Digestive Care Karma dla psa Maxi Sensible Sensitive Digestion Karma dla psa Mini Digestive Care

  • Problemy zdrowotne

Psy często spożywają trawę, gdy mają problemy z układem pokarmowym. Wystarczy, że nasz pies zje coś co mu zaszkodzi – często są to np. kości. Trawa może pomóc mu w oczyszczeniu przewodu pokarmowego. Wówczas pies zjada każdą trawę, a często nawet specjalnie wybiera stare i grube liście. Połyka bez gryzienia, bo nie zależy mu na smaku tylko na pobudzeniu swojego organizmu do wymiotów.

I tak najczęściej się dzieje – nasz pies w sposób czasem graniczący z zachowaniem kompulsywnym – urywa całe kępy trawy. Szybko odchodzi nieco dalej i wymiotuje.

Bardzo często po takim “leczeniu” u psa znikają wszelkie objawy zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Jeżeli takie zachowanie pojawia się sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju. Jednak jeżeli nasz pies często zachowuje się w ten sposób warto zasięgnąć porady lekarza – gdyż może to być związane z poważniejszymi chorobami.

  • Przyczyny nieznane

Czasem obserwując psa jedzącego trawę, można odnieść wrażenie, że sam właściwie nie wie, po co to robi. Możliwe, że oprócz tych oczywistych przyczyn są jeszcze jakieś znane wyłącznie naszym psom.

Bez względu na to, dlaczego nas pies zjada trawę, warto zwrócić uwagę na intensywność i częstotliwość tego zachowania. Obserwujmy też, czy jest ono związane z jakimiś określonymi sytuacjami. Jeżeli zachowanie to pojawia się sporadycznie, wówczas można je uznać za naturalne i niewymagające naszej interwencji.

Czy trawa może zaszkodzić psu?

Psy żyjące w dużych miastach są narażone na zatruciazwiązane z jedzeniem trawy. Na powierzchni blaszki liściowej i w tkankach roślin rosnących w zanieczyszczonych miastach znajdują się substancje szkodliwe, m.in. metale ciężkie.

Innym zagrożeniem jest stosowanie różnego typu środków chemicznych, np. chwastobójczych czy owadobójczych. W tym przypadku może dojść do bardzo poważnego zatrucia naszego psa.

Dlatego o ile zjadanie trawy przez psa jest zjawiskiem naturalnym, to o tyle my, opiekunowie musimy zadbać o to, aby zjadane rośliny były możliwie czyste i bezpieczne dla czworonogów.

rekordowa miska baner

49008

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij