Dlaczego pies sika w domu?

Problem tzw. “brudzenia” w domu jest dużo częstszy u kotów niż psów, jednak na tyle uciążliwy dla opiekunów, iż często staje się powodem oddania psa do schroniska. Zanim zdecydujesz się na tak drastyczny krok, zadaj sobie pytanie: dlaczego pies sika w domu?

Za “brudzenie” w domu uważa się załatwianie w niewłaściwych miejscach potrzeb fizjologicznych:

 • defekacja – oddawanie kału,
 • mikcja – oddawanie moczu,
 • znaczenie moczem.

Dziś zajmiemy się wyłącznie mikcją oraz znaczeniem moczem.

Ważne pytania

Jeżeli nasz pies oddaje mocz w domu, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka wstępnych pytań:

 • Gdzie dokładnie sika pies?
 • Jakie są ilości oddawanego moczu?
 • Czy pies sika w naszej obecności czy wówczas, gdy jest sam w domu?
 • Czy jest to związane np. z obecnością gości lub innego psa?

Wówczas możemy ustalić, czy jest to klasyczna mikcja (czyli oddawanie moczu), czy może mamy do czynienia ze znaczeniem moczem. Różnica jest przede wszystkim w ilości moczu oraz miejscu jego oddawania.

W przypadku znaczenia moczem np. niekastrowane samce będą znakowały pionowe powierzchnie, miejsca w pobliżu drzwi wyjściowych czy rzeczy pachnące np. innym psem. Różna będzie też ilość moczu – w przypadku znaczenia moczem będą to niewielkie ilości.

Dlaczego mój pies sika w mieszkaniu?

Mikcja, czyli oddawanie moczu wiąże się z dość dużymi jego ilościami i może mieć przyczyny somatyczne oraz behawioralne. Zawsze, gdy zgłasza się do mnie opiekun z psem i twierdzi, że jego zwierzak oddaje mocz w domu – bez względu na to, czy sytuacja ta pojawiła się nagle, czy jest już przedawniona – najpierw odsyłam do lekarza weterynarii w celu wykluczenia przyczyn zdrowotnych.

Objawem wielu chorób może być nadmierna produkcja moczu – dotyczy to głównie chorób nerek oraz pęcherza. Wielomocz może również występować w trakcie kuracji niektórymi lekami np. glikokortykosteroidami.

Jeżeli jesteśmy pewni, że nasz pies jest zdrowy i nie przyjmuje żadnych leków mogących wpłynąć na ilość produkowanego moczu, musimy ustalić, czy problem pojawił się nagle, czy może od zawsze naszemu psu zdarzało się sikać w domu.

Do najczęstszych przyczyn  długotrwałego “mokrego problemu” zaliczyć możemy:

 • naukę sikania na maty

Więcej na ten temat znajdziecie w moim artykule Kuweta dla psa – czy to na pewno dobry pomysł?.

 • błędy wychowawcze opiekuna

Pies może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne z bardzo prozaicznego powodu – nikt nie nauczył go, że należy robić to na zewnątrz. Dla psa nie ma nic niewłaściwego w sikaniu w domu, byle z dala od swojego legowiska. To my – opiekunowie musimy pokazać mu, że bardziej opłaca się to robić na zewnątrz.

Drugim problemem może być źle przeprowadzono trening czystości. Bardzo częstym błędem jest karcenie psa za “wpadkę”. Jedyne, co możemy tym osiągnąć, to fakt, że pies będzie sikał w innym miejscu, gdy my tego nie widzimy. Dodatkowo straci do  nas zaufanie. Pogorszony nastrój może tylko zintensyfikować problem. Pamiętajmy też, że bardzo niewłaściwym zachowaniem jest również często polecane wsadzanie psiej kufy w odchody.

 • stan emocjonalny – głównie lęk, frustracja, zbyt duże pobudzenie, tzw. zachowania przypominające euforię

Wyżej wymienione emocje mogą doprowadzić u psa do przewlekłego brudzenia w domu. Jednak takie zachowanie może też pojawić się nagle. Bardzo często pies nagle zaczyna sikać w domu, gdy przeżył jakieś bardzo traumatyczne zdarzenie, np. został napadnięty i dotkliwie pogryziony przez innego psa. Często jest to też związane z faktem, że pies boi się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz, m.in. dlatego, aby nie zostawiać swoich śladów.

 • preferencja podłoża lub miejsca

Taka sytuacja dotyczy często psów adoptowanych ze schronisk, kojców lub łańcucha. Z jednej strony psy trzymane w takich miejscach nie miały większego wyboru – oddawały mocz, ale również kał w tym miejscu, w którym miały taką możliwość. Bardzo często odbywało się to w bliskim sąsiedztwie legowiska.

Z tego powodu, po adopcji i zamieszkaniu w nowym domu, nie widzą nic niewłaściwego w sikaniu na dywan w salonie – robią to tam, gdzie poczują potrzebę opróżnienia pęcherza. Warto wiedzieć, że takie zwierzęta nie wyćwiczyły zwieraczy do dłuższego wstrzymywaniu moczu, ponieważ nie musiały tego robić. Problem ten może też dotyczyć psów, które zmieniły miejsce zamieszkania np. ze wsi do miasta lub odwrotnie – uczą się sikania na konkretny materiał np. beton lub trawę.

Mój pies zaczął sikać w mieszkaniu, choć nigdy tego nie robił

Gdy “mokry problem” pojawia się nagle, zawsze jest to powód do niepokoju. Poza oczywistymi przyczynami zdrowotnymi powodów możemy upatrywać między innymi w:

 • zmianie otoczenia

Pies może czuć się niepewnie np. po przeprowadzce lub adopcji. Może obawiać się jakichś bodźców zewnętrznych, dlatego będzie wolał “sikać” w bezpiecznym miejscu, czyli… w domu.

 • zmianie rutyny

Taką zmianę może być np. nagła zmiana rozkładu dnia opiekunów. Zbyt długa izolacja czy mniejsza ilość lub skrócenie spacerów może powodować, że pies po prostu nie może wytrzymać pomiędzy jednym i drugim wyjściem. Jeżeli dodatkowo w domu jest sam lub nie nauczył się sygnalizowania potrzeby wyjścia, mogą zdarzać się mu wpadki.

 • oznakach psiej radości

Psy – szczególnie młode lub szybko ulegające ekscytacji – oddają niewielkie ilości moczu w czasie powitania czy zabawy. Jest to przypadek, który dość ciężko zaklasyfikować, gdyż nie jest to typowa mikcja, ale też nie znakowanie. Z tego powodu dla naszych potrzeb, umieściłam ten przypadek w mikcji.

 • długości spacerów

Jeżeli spacery naszego psa są zbyt krótkie, może się on nauczyć, że kiedy załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, to wraca do domu. Wówczas może zacząć wstrzymywać mikcję w celu wydłużenia spaceru.

 • Zespole Zaburzeń Poznawczych

Dość częstym powodem, który stanowi połączenie problemów behawioralnych z somatycznymi, jest tzw. Zespół Zaburzeń Poznawczych (CDS). Pojawia się on u starzejących psów. Jak się objawia? Mamy tu do czynienia z różnymi zaburzeniami, takimi jak dezorientacja, ograniczenie aktywności fizycznej, zaburzenia rytmu snu i czuwania oraz właśnie problemy z zachowaniem czystości. Warto w czasie wizyty u lekarza weterynarii wspomnieć o tym, że psu zdarza się sikać w domu. Ustali on przyczynę tego zachowania.

mikcja u psa

Kto częściej sika w domu? Pies czy suka?

Znaczenie moczem częściej zdarza się u samców – szczególnie tych niekastrowanych. Można wiązać to zachowanie z takimi przyczynami jak:

 • lęk,
 • agresja,
 • konkurencja i rywalizacja pomiędzy psami (zarówno mieszkającymi pod jednym dachem, ale też mieszkającymi po sąsiedzku).

Znakowanie terenu jest naturalnym zachowaniem psów. Jest to jeden z silniejszych sygnałów komunikacyjnych – to tzw. komunikaty chemiczne. U samców bywa związane też z zachowaniami agresywnymi. Mogą być one skierowane do innych samców, ale i opiekunów. O ile agresja i znakowanie terenu nie wynika z odczuwanego przez psa lęku, warto rozważyć kastrację.

W poszukiwaniu przyczyny mokrego problemu

Przyczyn mikcji czy znakowania moczem może być dużo więcej – to tylko te najczęściej spotykane. Jak widać, każdy przypadek ma nieco inne przyczyny. W związku z tym nie ma jednej prostej metody pozbycia się mokrego problemu.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest ustalenie przyczyny. Znając ją, możemy łatwo zareagować i pomóc zwierzęciu. Czasem wystarczy tylko zmiana naszego zachowania czy codziennej rutyny, aby pozbyć się „mokrego problemu”. Tak samo istotne jest także zapobieganie, czyli odpowiednio przeprowadzony trening czystości oraz spokojne i stabilne otoczenie.

75768

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij