Dlaczego koty zakopują swoje odchody?

Niektóre zachowania są typowe dla danych gatunków zwierząt. Do takich bez wątpienia należy zakopywanie odchodów przez koty. Dlaczego mruczące czworonogi to robią? Czy mają ku temu jakiś określony powód? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie poniżej.

Od wieków opiekunowie kotów i psów toczą dysputy nad wyższością jednego gatunku nad drugim. Jest to oczywiście ten rodzaj „sporu”, który nigdy nie zostanie rozstrzygnięty. Nie ma lepszego czy gorszego gatunku zwierzęcia – każdy jest inny i w tym tkwi całe piękno świata. Dlaczego poruszam tę kwestię? Otóż jednym z często używanych przez sympatyków kotów argumentów jest kocie zamiłowaniu do czystości, które uwidacznia się między innymi w zakopywaniu swoich odchodów. Koty je zakopują, natomiast psy tego nie robią. I właśnie tej kwestii poświęcimy kilka chwil.

Naturalne zachowanie kota?

Większość opiekunów kotów już pewnie zdążyła się przekonać, że z „kocią toaletą” bywają niekiedy kłopoty. Zazwyczaj nasze koty domowe załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne do tzw. kuwet. My, ludzie traktujemy to jako coś oczywistego i w pewien sposób wpisanego w zbiór kocich zachowań. Problem tkwi w tym, że czynność ta nie jest dla kota „normalna”. Tego typu zachowanie kota nie jest bowiem wpisane w jego etogram. Tak, jak wielu innych zachowań, jesteśmy w stanie nauczyć zwierzę tzw. „czystości” – w przypadku kotów będzie to korzystanie z kuwety.

Jak komunikują się koty?

Musimy zdawać sobie sprawę, że ta z naszego punktu widzenia zwykła czynność fizjologiczna dla zwierząt jest czymś więcej – używają jej w celu komunikowania się z innymi osobnikami. Z tego powodu nie jest im wszystko jedno, gdzie pozostawią swoje odchody. Zwierzęta komunikują się na różne sposoby:
• werbalnie (używając różnorodnych dźwięków);
• poprzez mowę ciała;
• dotyk;
• komunikaty optyczne (np. drapanie pionowych powierzchni);
• komunikaty chemiczne (feromony, ale także mocz i kał – stąd częste problemy z załatwianiem tych potrzeb poza wyznaczonym do tego celu miejscem).

Więcej na temat sposobów komunikowania się kotów znajdziecie we wcześniejszym artykule.

Gdy kot załatwia się poza kuwetą

Jakie mogą być powody takiego zachowania? Zwykle są to kwestie organizacyjne, takie jak wybór złego miejsca, niewłaściwy żwirek lub kuweta czy jej nieodpowiedni stan (zbyt czysta lub zbyt brudna). Niekiedy jednak wystarczy, że kot poczuje się zagrożony – np. pojawieniem się nowego osobnika w domu lub jego otoczeniu, zmianą rytmu dnia czy innym czynnikiem stresogennym.

W takiej sytuacji kot może na nowo poczuć potrzebę oznakowania swojego terytorium, zazwyczaj wykorzystując do tego mocz, ale czasem również odchody. Większość zwierząt pozostawia kał na granicach swojego terytorium, traktując go jako silny znak chemiczny i wizualny. Na taką manifestację swojej obecności decydują się albo koty o bardzo silnej osobowości, pewne swojej pozycji i siły fizycznej (gotowe na odparcie ataku innych konkurentów), albo – jeżeli zdarza się to w domu – koty silnie zestresowane. W ich przypadku zachowanie to ma nieco inny charakter.

Dlaczego koty zakopują swoje odchody

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Co zrobić, gdy załatwia się poza nią? O tym w naszym poradniku.

Dlaczego koty zakopują swoje odchody?

Nie robią tego dlatego, że są wyjątkowymi czyściochami, lecz z chęci ukrycia swojej obecności lub przeciwnie – by nie zmniejszać swojego terytorium. W pierwszym przypadku kot – zwykle mało pewny siebie – nie będzie chciał narażać się na atak ze strony innych kotów lub drapieżników.
Z tego powodu wykonuje on typowo koci rytuał: znalezienie właściwego miejsca, wykopanie niewielkiego dołka, przybranie odpowiedniej pozycji, oddanie kału i/lub moczu, powąchanie, zakopanie. Niektóre osobniki jeszcze raz obwąchują miejsce i ewentualnie dokonują poprawek. Bardzo pewne siebie koty często nie robią tego, niekiedy wręcz ostentacyjnie pozostawiając swoje odchody. Jednak jak to z kotami bywa, nic nie może być oczywiste :-).
Mimo to rytuał ten nie może nam jednoznacznie wskazać, czy kot jest pewny siebie, czy raczej uległy i wycofany. Dlaczego? W warunkach domowych nasze zachowanie i podejmowanie decyzji o ustawieniu kociej toalety wpływa na modyfikację tego typu kocich zachowań. Psy mogą w dość dowolny sposób znakować terytorium, gdyż wychodzą regularnie na spacer – to, gdzie oddają mocz i kał, zależy w dużej mierze od nich samych.
Kot musi zadowolić się kuwetą, o której umiejscowieniu decyduje opiekun. Najczęściej kocie kuwety umieszczamy w łazienkach, czyli zazwyczaj w centralnym położeniu mieszkania, co w kocim świecie wypada dokładnie pośrodku jego terytorium. Pozostawienie tam kału wyznaczyłoby granicę kociego terytorium nie tam, gdzie czworonóg by chciał. Z tego powodu lepiej zamaskować swój zapach.

Zrozumieć kota

Jak widać, sprawa zakopywania odchodów nie jest ani prosta, ani jednoznacznie nie określa statusu naszego kota. Są koty, które nigdy nie wykonują tej czynności, mimo że są bardzo uległe w stosunku do innych kotów i odwrotnie. Zakopywanie odchodów to jedno z tych zachowań, które nie ma znaczenia z punktu widzenia wysnuwania wniosków na temat nastroju, emocji czy statusu kota – stąd też mała ilość doniesień naukowych na ten temat. Po prostu jedne koty to robią, inne nie. No cóż, kot to kot – musi być więc trochę tajemniczy.

4425

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij