Dlaczego kotu brzydko pachnie z pyszczka?

Prawie każdy, kto ma kota wie, że w pewnym momencie kociego życia, woń z pyszczka jego pupila staje się nieprzyjemna. Jak wyjaśnić nieprzyjemny zapach z pyszczka kota? Czy możemy zaradzić temu problemowi? O tym w artykule.

Odpowiedź na pytanie dlaczego kotu brzydko pachnie z pyszczka wydaje się być prosta. Kiedy kot zjada rybę, to właśnie rybą czuć mu z mordki. Niby ma to sens. Jednak co z kotami, które nie jadają ryb? Dlaczego ich oddech też nie grzeszy świeżością? Tutaj trzeba się nieco cofnąć i zweryfikować prawdziwość pierwszej odpowiedzi. Czy rzeczywiście za nieświeży oddech u kota odpowiada dieta? Czy istnieją inne czynniki, które wpływają na jakość wydychanego przez koty powietrza?

Nieświeży oddech u kota

Prawdą jest, że szczególna woń kociego oddechu w dużym stopniu powodowana jest tym, co kot zjada. Charakterystyczny zapach kociej karmy wyczuwalny jest w kocim chuchu chwilę po posiłku. Jednak jest to jedyny czas, w którym jakość spożywanego pokarmu przekłada się na wrażenia olfaktoryczne kociego opiekuna. Jeśli nieprzyjemny zapach z pyszczka kota wyczuwalny jest także pomiędzy posiłkami, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Specjalista pomoże nam znaleźć odpowiedź na pytanie co powoduje nieświeży oddech u kota, a tym samym sprawić, by ten nieprzyjemny szczegół kocio-ludzkich relacji więcej się nie powtarzał.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z mordki kota

Myślę, że swobodnie możemy zignorować najbardziej błahe źródła brzydkiego zapachu kociego oddechu, takie jak wspomniana wyżej woń po spożytym posiłku. Podobnie ma się rzecz w przypadku, gdy nasz kot jest łowny i w zębach przynosi nam zdobycz w postaci myszy, nornicy czy drobnego ptaszka. W takich sytuacjach przyczyna nieprzyjemnej woni z pyszczka jest zrozumiała i zazwyczaj szybko zostaje wyeliminowana, a tym samym wszystko wraca do normy. Jednak pomijając wspomniane czynniki, może się okazać, że za nieświeży zapach z kociej mordki odpowiada stan zdrowia naszego czworonoga.

Zapalenie dziąseł u kota powodem, dla którego kotu nieładnie pachnie z pyszczka?

Kondycja zdrowia zębów i dziąseł kota ma olbrzymie przełożenie na jakość wydychanego powietrza. Ponieważ mało kto szczotkuje swoim kocim przyjaciołom zęby, po każdym posiłku odkłada się na nich płytka bakteryjna, która z czasem przeradza się w kamień nazębny. Kamień nazębny w bardzo prosty sposób doprowadza do stanu zapalnego dziąseł, co w połączeniu ze wspomnianą płytką bakteryjną, powoduje ropne zapalenie dziąseł u kota. Nierzadko skutkuje to powstawaniem ropni okołowierzchołkowych i gromadzeniem się ropy wokół korzenia zęba.

Oprócz olbrzymich konsekwencji zdrowotnych, utrudnionego i bolesnego przeżuwania, a czasem i pobierania pokarmu, mamy do czynienia nawet nie z nieprzyjemnym, ale wręcz cuchnącym zapachem z kociego pyszczka. Taka kolej rzeczy jest zrozumiała, choć trudna do zaakceptowania przez kocich opiekunów. Warto nadmienić, że ten nieprzyjemny zapach kociego oddechu pojawia się dużo wcześniej. Zanim dojdzie do tak zaawansowanych zmian chorobowych w obrębie zębów, powstająca płytka nazębna już zmienia właściwości zapachowe kociego oddechu.

Sucha karma dla kota Royal Canin Dental Veterinary

Dobór diety weterynaryjnej powinien zawsze zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii, który wcześniej zdiagnozował zwierzę i uwzględnił ewentualne przeciwwskazania w dietoterapii.

Dla części osób ta początkowa różnica będzie niezauważalna, ale dla ludzi z wyostrzonym zmysłem węchu już takie drobne zmiany mogą być nie do zaakceptowania. Co więcej, przy tzw. plazmocytarnym zapaleniu dziąseł u kotów płytka nazębna może być jeszcze ledwo widoczna, ale za to zmiany na dziąsłach będą olbrzymie. Tym samym woń wydostająca się z kociej mordki będzie nie do zniesienia. Taka sytuacja wymaga sprawnej interwencji lekarza weterynarii. Postępowanie, w zależności od sytuacji, sprowadza się najczęściej do wprowadzenia odpowiedniej antybiotykoterapii oraz usunięcia kamienia nazębnego wraz ze zmienionymi chorobowo zębami.

Po przeprowadzonym zabiegu kluczowa jest właściwa profilaktyka higieny jamy ustnej. Potrafi ona znacząco opóźnić ponowny rozwój nieprzyjemnej sytuacji odpowiadającej za przykry oddech kota. W bardzo ograniczonych sytuacjach, w trakcie zabiegu konieczne może się okazać usunięcie wszystkich zębów, nawet tych zdrowych. Przed podjęciem tak radykalnych kroków opiekun kota musi zostać poinformowany o wskazaniach, a jego pisemna zgoda powinna być wyrażona na odpowiednim dokumencie.

Infekcje powodujące nieprzyjemny zapach z mordki kota

Jeśli w obrębie pyszczka naszego kota doszło do powstania ran (na skutek chociażby walki z innymi kotami bądź zadrapania), które następnie uległy zakażeniu, zapach z kociej mordki z pewnością będzie pozostawiał wiele do życzenia. Warto jednak dodać, że o ile wymaga to wdrożenia odpowiedniego postępowania lekarsko-weterynaryjnego, to nieprzyjemna woń wynika z rozwijającej się infekcji, dlatego po jej wyleczeniu, problem natychmiast zniknie.

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? Co zrobić, by odświeżyć oddech kota?

Podobnie rzecz będzie się miała w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła. Podobnie jak u ludzi, tak i u kotów rozwijające się na ścianie gardła bakterie będą zmieniały właściwości zapachowe wydychanego powietrza. W tym przypadku kluczowa jest również właściwa antybiotykoterapia i leczenie wspomagające zaordynowane przez lekarza weterynarii. Takie postępowanie doprowadzi do szybkiego zażegnania zapachowego kryzysu.

Czy wiesz, jakie są najpopularniejsze choroby kotów? Sprawdź, jak je rozpoznawać!

Choroby nerek a brzydka woń z pyszczka kota

Skojarzenie infekcji bakteryjnych z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu z pyszczka przychodzi nam dość łatwo i jesteśmy w stanie zaakceptować taki stan rzeczy. Mniej oczywiste jest za to przyznanie, że za przyczynę odoru z kociego pyszczka odpowiadają zaburzenia funkcjonowania niektórych narządów. Przykładowo w sytuacji zwiększonego stężenia mocznika w surowicy krwi bardzo często wyczuwalny będzie zmieniony oddech, przypominający zapachem urynę. Dzieje się tak w przebiegu niektórych chorób nerek, które doprowadzają do ich niewydolności.

Na skutek niewłaściwego funkcjonowania nerek, których rolą jest między innymi wydalanie mocznika, dochodzi do gromadzenia się tego produktu przemiany materii w surowicy krwi. Wraz z krwią, poprzez naczynia krwionośne, mocznik dociera również do błon śluzowych jamy ustnej, gdzie w postaci nieprzyjemnych wyziewów może być wyczuwalny przez ludzki nos. Im większa niewydolność nerek, tym intensywniejszy zapach moczu będzie wyczuwalny z kociej mordki.

Więcej o chorobach nerek u kotów przeczytasz w poprzednim artykule.

Inne przyczyny nieświeżego oddechu kota

Na podobnej zasadzie można wyczuć amoniakalny zapach z jamy ustnej kota, którego wątroba pracuje nieprawidłowo bądź u którego na skutek wad rozwojowych doszło do nieprawidłowego wytworzenia sieci naczyń żylnych i powstania tzw. zespolenia wrotno-obocznego. W obu tych sytuacjach dochodzi do nagromadzenia się amoniaku w surowicy krwi, który naczyniami krwionośnymi dociera do śluzówek jamy ustnej, gdzie parując, wpływa na jakość wydychanego powietrza.

Jeśli natomiast oddech naszego pupila pachnie niczym zmywacz do paznokci, świadczyć to może o nagromadzeniu się w organizmie acetonu. Najczęściej dzieje się tak w rozwoju kwasicy ketonowej, która może towarzyszyć niewłaściwie leczonej cukrzycy.

Charakterystyczny zapach gorzkich migdałów odczuwalny w wydychanym powietrzu może sugerować zatrucie organizmu cyjankiem wodoru. Taka sytuacja wymaga oczywiście odpowiedniego postępowania toksykologicznego.

Zapytaj lekarza weterynarii!

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z kociej mordki może być wiele. Od infekcji bakteryjnych dziąseł i zębów, poprzez zaburzenia metaboliczne, aż do poważnych zatruć. Rolą lekarza weterynarii jest ocena sytuacji: rozróżnienie zapachu, zlokalizowanie źródła lub przyczyny powstawania nieprzyjemnej woni i na koniec, w miarę możliwości, pozbycie się tego śmierdzącego problemu.

Czasem wymaga to jedynie chwili i wprowadzenia odpowiednich leków. Niekiedy jednak proces ten jest rozwleczony w czasie i konieczne staje się przeprowadzenie wielu badań dodatkowych, umożliwiających poznanie przyczyny powstawania odoru z pyszczka. Niezależnie od wszystkiego, to lekarz weterynarii stoi przed odpowiedzią na arcytrudne pytanie stawiane przez opiekunów zwierząt: Dlaczego mojemu kotu brzydko pachnie z pyszczka?

37459

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij