DIY, czyli zrób drapak dla kota!

Dom, w którym mieszka kot, musi być wyposażony w drapak. Jest to konieczność nawet wtedy, kiedy posiadasz kota wychodzącego, który teoretycznie może spożytkować energię na zewnątrz. Odpowiedni drapak dla kota kupiony w sklepie to spory wydatek, dlatego zamiast kupować gotowy, można go zrobić samemu. W artykule rozważamy, czy to bezpieczny wybór i podpowiadamy, o czym pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie.

Drapanie to naturalny odruch kota, który służy ścieraniu pazurów, rozciąganiu mięśni i oznaczaniu terenu swoim zapachem. Pojawia się także w momentach stresu, ekscytacji, nadmiaru energii. Właściciel powinien być na to zawsze przygotowany, zapewniając czworonogowi odpowiednie miejsce na spożytkowanie energii, przy okazji chroniąc swoje meble.

Dlatego też, jeśli w domu pojawia się kot, wraz z nim od razu powinien pojawić się drapak. Jeśli go nie będzie, zwierzę szybko znajdzie inne miejsce, które może drapać. Nawet niewielkie zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do wykształcenia się u czworonoga niepożądanych przyzwyczajeń, które trudniej potem wyplenić. Nie jest to niemożliwe, ale jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Jeśli ten problem już Cię dotyczy, w tym artykule przeczytasz, jak oduczyć kota drapania mebli. Niezbędny jest do tego właśnie drapak. Niekoniecznie musi być kupiony w sklepie, jego własnoręczne wykonanie jest dość proste. Zastanówmy się, czy to bezpieczne rozwiązanie i o czym warto pamiętać, wybierając taką opcję.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Własnoręczne zrobienie drapaka nie jest niczym trudnym. Każdy domowy majsterkowicz może go stworzyć przy użyciu sizalowego sznurka, kawałka materiału, drewnianego palika, deski na podstawę i niewielkiej części kartonu.

Zabierając się do pracy, musisz jednak pamiętać, aby nowa zabawka była całkowicie bezpieczna dla Twojego kota. Jeśli nie masz pewności, że skonstruujesz pewny i niezawodny drapak, lepiej od razu kupić go w sklepie. Jeżeli jednak wierzysz w swoje umiejętności, zaplanuj wszystko odpowiednio i skup się przede wszystkim na bezpieczeństwie swojego zwierzęcia.

Dobry drapak dla kota musi być przede wszystkim stabilny i osadzony na mocnej podstawie. Najlepiej sprawdzi się tutaj ciężka, drewniana deska. Koty często wbiegają lub wskakują na drapak rozpędzone. Jeśli zabawka jest za bardzo chwiejna, łatwo o jej wywrócenie. A to może skutkować urazami zwierzęcia i zniszczeniem rzeczy stojących blisko drapaka. Mówi się, że kot zawsze spada na cztery łapy, ale oczywiście nie jest to prawdą.

Na właścicielu spoczywa odpowiedzialność zapewnienia czworonogowi bezpieczeństwa. Niewywrotny drapak jest tutaj podstawowym elementem.

Dostosuj drapak do potrzeb kota

Budując drapak, warto abyś wiedział wcześniej, jakie preferencje ma Twój kot. Niektóre wolą drapać powierzchnie poziome, stąd ich zamiłowanie do wszelkiego typu dywanów, wykładzin czy chodników. Inne wybierają materiały ustawione w pionie – drapią obicia kanap, krzesła czy framugi. To istotna informacja, ponieważ nieodpowiednia konstrukcja zabawki sprawi, że zwierzę ją zignoruje i nadal będzie niszczyło meble.

Ważne jest też to, aby wybrać odpowiedni materiał. Niektóre koty wolą miękkie tkaniny, które mogą w łatwy sposób poszarpać. Inne chętniej drapią drewno czy wiklinowe meble, zapewne ze względu na ich twardość. Wystarcza im parę ruchów, aby zetrzeć pazury i usunąć nadmiar naskórka.

Poświęć czas na zaobserwowanie zwyczajów Twojego zwierzaka. Oglądnij meble, które do tej pory niszczył. To pozwoli Ci stwierdzić, jaki drapak dla kota będzie dla niego odpowiedni i czy pomoże wyeliminować niechciane zachowanie.

Drapak dla kota: wybierz odpowiednie miejsce

Zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania mebli? Drapak okaże się świetną pomocą w zmianie nielubianych przez Ciebie kocich przyzwyczajeń. Kiedy już stworzysz bezpieczny drapak, pozostaje tylko ustawienie go w odpowiednim miejscu i zachęcenie zwierzaka do korzystania z nowej zabawki.

Na początek warto ograniczyć przestrzeń, po której porusza się Twój czworonóg, np. do jednego lub dwóch pokoi i właśnie w tym miejscu postawić drapak. Co ważne, nie powinna się tam znajdować żadna inna rzecz, którą kot może zechcieć drapać. Dzięki temu, jeśli zwierzę będzie chciało rozładować emocje, skupi je na nowym obiekcie.

Dobrym pomysłem jest rozłożenie na drapaku kilku smakołyków, natarcie go kocimiętką oraz zachęcanie kota podczas zabawy do wskakiwania na nowy obiekt. Kiedy zwierzak zrozumie o co chodzi i zacznie używać drapaka, od razu pochwal go i wręcz mu nagrodę. Skojarzy tę czynność z przyjemnością i chętniej skorzysta z zabawki kolejny raz.

Własnoręczny drapak dla kota czy zakupy w sklepie zoologicznym?

Decyzja o ręcznym zrobieniu drapaka ma oczywiście wady i zalety. Nawet jeśli upewnisz się, że zabawka jest stabilna i bezpieczna, ustawisz ją w odpowiednim miejscu, Twój kot może jej po prostu nie zaakceptować lub nie wykazać zainteresowania nowym obiektem. Czasami nie pomoże nawet natarcie drapaka walerianą albo innym preparatem przyciągającym uwagę czworonoga.

Jeśli Twój kot nie będzie chciał od razu korzystać z drapaka, nie wpadaj w złość. To zupełnie normalne zjawisko – każde zwierzę jest inne, ma swoje preferencje wizualne i zapachowe. Być może odkryjesz, że akurat Twój kot woli drapać powierzchnie poziome, a nie pionowe albo woli inny materiał.

W każdym razie nie zrażaj się, po prostu zanim zaczniesz robić drapak, bacznie obserwuj zachowanie swojego zwierzęcia. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup, dowiedz się, jak wybrać drapak dla kota.

2157

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij