Dirofilarioza, czyli pasożyty u psów i kotów

Dirofilarioza to jedna z nowszych chorób, przed którymi właściciele powinni chronić swoje psy i koty. Jakie objawy dają, mówiąc potocznie, robaki u kota i psa? Jak zabezpieczyć pupila przed pasożytami?

Jeszcze do niedawna dirofilarioza która wywoływana jest przez ukąszenie zainfekowanego komara, nie występowała na terenie Polski. Jednak już dwa lata temu Instytut Zdrowia Publicznego (Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie) ostrzegał, że ta psia i kocia choroba dotarła do Polski. Według tych informacji w naszym kraju żyją już komary, które są nosicielami nicienia wywołującego dirofilariozę.

Czym charakteryzuje się dirofilarioza?

Dirofilarioza to choroba, która posiada dwie odmiany. Ta kocia i psia choroba objawia się inaczej w zależności od tego, przez jakiego pasożyta jest wywoływana. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce mamy na razie do czynienia tylko z nicieniami Dirofilaria repens, które wywołują mniej groźną odmianę dirofilariozy. Czym objawiają się poszczególne typy tej pasożytniczej choroby?

Pasożyty u psów i kotów – objawy dirofilariozy

W przypadku pierwszej odmiany choroby pasożyt zagnieżdża się pod skórą zwierzęcia, a jego dorosła postać może osiągnąć od 5 do 17 cm. W miejscu, w którym zagnieździł się pasożyt widoczne jest zgrubienie na skórze. Najczęściej ma ono postać okrągłego guzka, ponieważ nicień zwija się pod skórą. Należy wiedzieć, że pasożyt przeniesiony przez ukąszenie komara niekoniecznie musi zagnieździć się dokładnie w tym miejscu, w którym doszło do ukąszenia. Nicienie mogą wędrować pod skórą, więc właściciel psa powinien zwracać uwagę na każde zgrubienie występujące na skórze swojego pupila.

Jak leczyć choroby psów i kotów wywołane pasożytami?

Leczenie tej mniej groźnej odmiany dirofilariozy polega na chirurgicznym usunięciu pasożyta. W każdym przypadku należy zdecydować się na operację, ponieważ dirofilarioza może przenosić się także na ludzi. Ponadto nicienie rozmnażają się podczas bytowania w organizmie zwierzęcia. Z tego powodu nawet najmniejsze zgrubienie występujące u czworonoga, powinno poskutkować wizytą u weterynarza.

Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Dirofilarioza, czyli robaki u psa i kota

Dużo groźniejszą odmianę dirofilariozy wywołuje inny nicień – Dirofilaria immitis, który zagnieżdża się w tętnicy płucnej lub prawej komorze serca zwierzęcia. Tego typu pasożyty u kota i psa mogą doprowadzić nawet do śmierci czworonoga. Nicień Dirofilaria immitis jest większy niż Dirofilaria repens i jego dorosła postać może osiągać nawet 30 cm długości.

Pasożytnicze choroby kotów i psów – objawy

Zwierzę, które poprzez ukąszenie komara zostanie zainfekowane tą odmianą dirofilariozy, najczęściej przez kilka lat nie ma żadnych objawów chorobowych. Po jakimś czasie pojawia się przewlekły kaszel oraz duszność, nawet w ciężkiej postaci. Czasem dochodzi do omdleń po wysiłku, natomiast najczęściej do regularnego osłabienia po aktywności fizycznej.

W kolejnym stadium choroby dochodzi do powiększenia obrysu jamy brzusznej spowodowanej wodobrzuszem, utraty apetytu i pragnienia u zwierzęcia, co może prowadzić do odwodnienia oraz znacznego spadku masy ciała. Lekarz może rozpoznać chorobę, gdy osłucha czworonoga i stwierdzi obecność nieprawidłowych szmerów w sercu. Konieczne jest również badanie krwi, które potwierdzi obecność pasożyta.

Jak strzec się przed dirofilariozą?

Na ternie naszego kraju dotąd nie stwierdzono występowania pasożytów wywołujących, groźną dla zdrowia i życia czworonogów, odmianę dirofilariozy. Mimo to przedstawiciele Państwowego Zakładu Higieny ostrzegają, że niedługo również i ona może się pojawić. Z tego powodu tak niezmiernie ważne jest, by chronić psa i kota przed ukąszeniami komarów. W jaki sposób możemy to zrobić?

Dirofilarioza u kota i psa

Profilaktyka dirofilariozy

Na rynku dostępne są specjalne preparaty odstraszające komary, meszki i kleszcze, które przeznaczone są do stosowania u psów i kotów. Specyfiki te zawierają najczęściej permetrynę – substancję odstraszającą i trującą nie tylko dla komarów, ale również dla kleszczy i pcheł. Stosując taki preparat, chronimy więc nasze zwierzę nie tylko przed ukąszeniem komara, ale i innych owadów.

Co ważne, środki z permetryną używane są najczęściej raz na cztery miesiące. Jednorazowa aplikacja pozwala na ochronę zwierzęcia przez miesiąc. Czworonóg po dwóch dniach od aplikacji preparatu może korzystać z kąpieli, jednak warto pamiętać, że częste kąpiele osłabiają działanie substancji leczniczych.

Spray i obroża dla psa

Innym rozwiązaniem jest spray lub obroża, która odstrasza komary. Należy jednak pamiętać, by nigdy nie stosować u zwierząt preparatów, które przeznaczone są dla ludzi. Takie środki mogą wywołać u zwierzęcia alergię. Ponadto przed zakupem środka chroniącego przed ukąszeniami komarów, warto skorzystać z porady lekarza weterynarii. Na pewno poleci on najbardziej odpowiedni preparat i wyjaśni, jak go stosować.

4611

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij