Dieta wątrobowa dla psa, czyli jak karmić zwierzę z chorą wątrobą

Choroby psów wymuszają zmianę żywienia czworonoga. Chora wątroba u psa wymaga specjalistycznej diety, która zatrzyma rozwój psiej choroby. Jak karmić psa, który cierpi na schorzenia tego organu?

Wątroba psa odpowiada między innymi za syntezę i magazynowanie potrzebnych do życia składników odżywczych, filtrację krwi, termoregulację i neutralizację toksyn. Chora wątroba u psa może prowadzić do upośledzenia wielu istotnych funkcji tego organu. By temu przeciwdziałać, należy zadbać o  prawidłowe ż ywienie psa, wprowadzając do jego diety specjalistyczne karmy dla psów.

Jak funkcjonuje wątroba psa?

Psie choroby mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, naszego czworonoga. Prawidłowo funkcjonująca wątroba psa odpowiada za neutralizację szkodliwych dla psa toksyn. Najgroźniejszą z nich jest amoniak. Jest on ubocznym produktem procesu rozpadu białek, który zachodzi we wszystkich komórkach psiego organizmu. Może być również wchłaniany z jelit, gdzie powstaje w wyniku działalności drobnoustrojów.

Chora wątroba u psa

Amoniak usuwany jest z organizmu wraz z moczem w postaci syntetyzowanego w wątrobie mocznika. Jeśli wątroba psa działa nieprawidłowo, znajdująca się w krwiobiegu toksyna, może wywołać zespół zaburzeń neurologicznych określanych mianem encefalopatii wątrobowej. Początkowe objawy to depresja u psa, apatia oraz łagodne zmiany w zachowaniu psa – od zwiększonej uległości po agresję. Może wystąpić także bezcelowe, wolne poruszanie się i krążenie, pozorna ślepota, parcie głową do przodu, a następnie objawy padaczkowe i śpiączka.

Dieta wątrobowa dla psa

Wątroba jest organem, który w dużej mierze jest zdolny do samoregeneracji. Poza farmakologią, podstawą terapii jest modyfikacja sposobu żywienia psa. Dieta wątrobowa dla psa powinna cechować się przede wszystkim umiarkowaną zawartością łatwo przyswajalnego białka. Jego nadmiar skutkuje wzmożoną produkcją amoniaku, co dodatkowo obciąża osłabiony narząd. Poziom białka nie może być jednak zbyt niski, gdyż jest ono niezbędnym składnikiem budulcowym wszystkich tkanek i sprzyja regeneracji komórek wątroby psa.

Karma dla psów z chorą wątrobą

Duże znaczenie ma odpowiednio niższa zawartość tłuszczu, który jest cennym źródłem energii i podnosi walory smakowe karmy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku psów cierpiących na schorzenia wątroby, gdyż często objawiają się one utratą apetytu. Jeśli pies odmawia jedzenia, maleją szanse na wyzdrowienie, a uszkodzenie wątroby stopniowo postępuje. Konkurencyjnym do białek źródłem energii w diecie wątrobowej są węglowodany złożone. Ich rola polega na spowolnieniu procesu trawienia i zrównoważeniu poziomu glukozy we krwi.

Prawidłowe żywienie psów

W karmie dla psa z chorą wątrobą nie może zabraknąć też błonnika. Pomaga on usuwać wraz ze stolcem amoniak i inne toksyny, a także hamuje produkcję amoniaku w jelicie grubym. W chorej wątrobie dochodzi często do gromadzenia się miedzi, której nadmiar uszkadza komórki narządu. Dlatego zawartość tego pierwiastka w diecie chorego psa należy zdecydowanie obniżyć. Wskazane jest przy tym podwyższenie zawartości cynku, który bierze udział w neutralizacji amoniaku. Wiąże on cząsteczki miedzi i dzięki właściwościom przeciwutleniającym pomaga chronić wątrobę.

Istotne jest również ograniczenie poboru sodu. Zapobiegnie to gromadzeniu się płynów w jamie brzusznej (wodobrzusze) występującemu w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Dodatek zestawu współdziałających ze sobą przeciwutleniaczy (witamin E i C, tauryny i luteiny) sprzyja neutralizacji wolnych rodników i wspomaga regenerację hepatocytów. Korzystna dla wątroby jest też L-karnityna, która przyspiesza metabolizm tłuszczy i przyczynia się do zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania wątroby na energię.

Jak karmić psa ze schorzeniem wątroby?

Dieta wątrobowa dla psa, ze względu na konieczność zachowania odpowiednich proporcji wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie jest łatwa do samodzielnego przygotowania. Z tego powodu warto skorzystać ze specjalistycznych karm weterynaryjnych, np. karmy dla psów Royal Canin Hepatic HF 16. Ostateczną decyzję, co do sposobu żywienia zwierzęcia, należy każdorazowo podjąć po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Znajdź najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

26052

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij