Czym karmić kota – jak dobrze znasz jego potrzeby?

Każdy kot to indywidualista. Cechują go inne upodobania, przyzwyczajenia, a także wymagania. Czy wiesz co powinno się znaleźć w misce Twojego pupila?

Kot w zależności od okresu rozwoju powinien być inaczej karmiony. Co innego możemy podawać dopiero co odstawionemu od matki kocięciu, a co innego kilkunastoletniemu seniorowi. Bez względu na wiek, niezwykle ważnym jest, by dobrać zwierzakowi karmę odpowiadającą nie tylko jego potrzebom zdrowotnym, ale i gustom smakowym.

Bezbronne kocię? Potrzeby kota w okresie rozwoju

Kocięta są szczególnie wrażliwe i podatne na zakażenia (luka immunologiczna) w czasie, gdy przestały już przyjmować niezbędne przeciwciała z mlekiem matki, a ich mechanizmy obronne nie zdążyły się jeszcze w pełni ukształtować. Odpowiednie dieta powinna wspomagać rozwój odporności (dodatek MOS, witamin, tauryny i luteiny), a delikatna konsystencja zachęcać kocięta do spróbowania pierwszego stałego pokarmu. Wysoka koncentracja energii w karmie umożliwi pokrycie zapotrzebowania energetycznego w okresie intensywnego wzrostu, bez ryzyka przeciążenia wrażliwego układu pokarmowego. W zależności od wieku, najlepszym rozwiązaniem dla kociąt w pierwszym okresie rozwoju (od 1. do 4. miesiąca życia) będzie karma dla kotów Royal Canin Mother&Babycat, a dla nieco starszych – Royal Canin Kitten.

Jak karmić kota o wybrednym guście?

Przy wyborze pożywienia kot kieruje się przede wszystkim zmysłem węchu (pobudzenie apetytu kota nie jest kwestią smaku). Na apetyczność karmy dla kota wpływa zespół czynników, które sprawiają, że jest chętnie zjadana przez zwierzę. Wśród nich warto wymienić zwłaszcza cechy indywidualne kota, tryb życia, zachowania właściciela, wydarzenia w życiu zwierzęcia, tekstura karmy i wiele innych. Z tego też powodu w ofercie Royal Canin znajdziemy karmy opracowane dla kotów wybrednych kierujących się zapachem, jak i tych, dla których najważniejsza jest tekstura krokieta. Ważne jest, aby karma nie tylko zapewniała walory smakowe, ale i pokrywała także wszystkie inne potrzeby kota.

Żywienie kota niewychodzącego

Wrażliwy przewód pokarmowy i charakterystyczny tryb życia kotów przebywających wyłącznie w domu wymagają specjalistycznych rozwiązań żywieniowych. Brak ruchu prowadzi do nadwagi, osłabienia pasażu jelitowego i problemów trawiennych. Przy wyborze karmy należy zwrócić szczególną uwagę na wartość kaloryczną, strawność oraz jakość zawartego w karmie białka. Dobrej jakości białko gwarantuje prawidłowe przyswajanie niezbędnych aminokwasów i ogranicza ilość niestrawionych resztek w okrężnicy, a tym samym sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji naszego pupila.

czym karmić kota domowego?

Twój niewychodzący kot nie ukończył 7. roku życia? Sprawdź karmę Royal Canin Home Life Indoor 27.

Wrażliwa skóra i matowa sierść kota?

Lśniąca sierść i zdrowa skóra świadczą o doskonałej kondycji kota. Jakiekolwiek problemy skórne lub matowy czy wypadający włos mogą sygnalizować niedobór ważnych składników pokarmowych. Kluczowa dla poprawy połysku sierści i stanu skóry jest odpowiednio zbalansowana dieta. W przypadku tego typu problemów najlepiej sprawdzi się karma dla kotów, której receptura opracowana jest tak, by zapewnić organizmowi czworonoga równowagę wybranych kwasów tłuszczowych (omega- 6, omega-3) i witamin (z grupy B).

Jedzenie dla kota sterylizowanego lub ze skłonnością do nadwagi

Sterylizacja prowadzi do zmian w wydzielaniu hormonów, a także do zmian w zachowaniu kota. Koty zaczynają jeść więcej, a najbardziej krytyczny okres to pierwsze dwa miesiące po operacji. Należy zapobiegać rozwojowi otyłości, która może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak zapalenie kości i stawów, cukrzyca czy tworzenie się kamieni moczowych. Odpowiednia karma dla kotów sterylizowanych powinna wspomagać rozwój masy mięśniowej, jednocześnie zapewniając należytą zawartość tłuszczu, a także zapobiegać powstawaniu kamieni moczowych. Właściwa karma dla kotów sterylizowanych powinna być również dopasowana do wieku zwierzęcia. Należy pamiętać, że prawidłowe rozwiązanie żywieniowe dla sterylizowanych kotów do 7. roku życia będzie różnić się od tego przeznaczonego dla sterylizowanych kotów seniorów.

Karma dla kotów dojrzałych i z problemami zdrowotnymi wynikającymi z zaawansowanego wieku

Po ukończeniu 10. roku życia zwiększa się ryzyko rozwoju wielu schorzeń. Z tego też powodu żywienie zdrowych, dojrzałych kotów powinno zapobiegać chorobom związanym z wiekiem (np. niskiej zawartości fosforu czy problemom stomatologicznym). Starsze koty często odznaczają się mniejszym apetytem i stają się coraz bardziej wybredne. Wynika to z pogarszającego się stopniowo funkcjonowania zmysłów zapachu i smaku. Dlatego też, tak istotnym jest, by zapewnić kocim seniorom odpowiednie pożywienie. Karma o prawidłowo zbilansowanym składzie dostarczy im prawidłowej dawki energii. Dodatek chondroityny i glukozaminy w karmie dla kota zapewni prawidłowe funkcjonowanie stawów, a zmniejszenie koncentracji minerałów w moczu wzmocni ochronę układu moczowego i poprawi ogólną kondycję zwierzęcia.

najlepsze karmy dla kotów

Twój dojrzały kot preferuje kawałki w galaretce, czy kawałki w sosie? Sprawdź najlepszą karmę dla dojrzałych kotów!

2560

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij