Czy suchy nos u psa zawsze oznacza chorobę?

Twój pies ma suchy nos, dlatego też zaczynasz się martwić o jego zdrowie. Czy na pewno jest to równoznaczne z chorobą? Co tak naprawdę mówi nam ciepły nos u psa?

Suchy nos psa zawsze oznacza chorobę. Takie stwierdzenie nadal funkcjonuje wśród ludzi. Jednak jak można się domyślać, prawda jest nieco inna… Czy powinniśmy się zacząć obawiać, gdy nasz pies ma suchy nos?

Nos psa – jaki stan jest normalny?

Zacznijmy od początku, czyli od prawidłowej sytuacji, w której nos psa jest mokry i zimny. Dlaczego taki jest? Możesz sam się o tym przekonać, płacząc. Kto wtedy nie potrzebuje chusteczki? Dzieje się tak, ponieważ nadmiar łez spływa kanałami łzowo-nosowymi do nosa. To samo dotyczy psa, którego organizm rozwinął nadprodukcję łez. Zwierzę, zlizując spływające łzy, rozprowadza je językiem po całym nosie.

Gdy pies jest chory i pojawia się gorączka…

Stan ten może spowodować niewielkie odwodnienie. Organizm w czasie gorączki zużywa większe ilości płynów wewnętrznych. Ochrona organizmu jest w tej sytuacji najważniejsza, dlatego też obniża się produkcja łez. W taki oto sposób nos staje się suchy. Pamiętaj, by od razu nie wpadać w panikę. Suchy nos u psa może mieć też inne przyczyny, takie jak:

  • klimatyzacja,
  • nadmierne ziajanie w upalny dzień,
  • wiatr,
  • spanie w nienaturalnej pozycji,
  • tendencja do blokowania się kanałów łzowych.

nos psa

Jak dokładnie zbudowany jest nos psa? Przeczytaj artykuł Wącham, więc jestem, czyli węch psa

Zawsze, gdy nie jesteś pewien, czy pojawia się stan chorobowy, zmierz psu temperaturę. Jest to najlepszy sposób na upewnienie się. Pamiętaj, że prawidłowa temperatura psa to 38,5-39,5oC. Jeśli nadal masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

60033

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij