Czy psy odczuwają emocje?

Od niepamiętnych czasów ludzie zastanawiają się, czy nasz najlepszy przyjaciel pies jest zdolny do odczuwania jakichkolwiek emocji. A jeżeli tak, to czy są one porównywalne do naszych. Co czuje pies? Jak interpretować zachowanie i emocje psa?

Obecnie mamy ogromną ilość dowodów naukowych świadczących o tym, że nie tylko z psami, ale i innymi zwierzętami, dzielimy większość podstawowych emocji i nastrojów. Warto odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, jak tak naprawdę rozumieć emocje.

Czym są emocje?

Według P.G. Zimbardo i innych, emocje to: Czteroczęściowy proces obejmujący pobudzenie fizjologiczne, subiektywne odczucia, interpretację (ocenę) poznawczą i ekspresję behawioralną. Emocje pomagają organizmom radzić sobie z ważnymi zdarzeniami.  Inaczej ujmując, emocje ułatwiają nam reagować we właściwy sposób na sytuacje, które spotykamy w naszym życiu. Innymi słowy, często po prostu pozwalają nam przeżyć.

Rodzaje emocji

Wielu naukowców próbowało – i nadal próbuje – wprowadzić taksonomię emocji. Jednym z najpopularniejszych podziałów jest ten stworzony przez Roberta Plutchika, według którego najwcześniej w naszym rozwoju pojawiają się emocje pierwotne. Psycholog ten wyróżnił osiem pierwotnych emocji i pogrupował je w diady, czyli pary przeciwstawne:

  • zaskoczenie vs oczekiwanie,
  • wstręt vs lubienie,
  • strach vs złość (irytacja),
  • smutek vs radość.

Złożone emocje zwierząt – czy to jest możliwe?

Z tymi ośmioma stanami umysłu przychodzimy na świat i dzielimy je z większością zwierząt, w tym z psami. Podstawowe emocje mogą ewoluować, a także łączyć się ze sobą, tworząc bardziej złożone stany emocjonalne, takie jak: poczucie winy, duma, zawiść, wstyd, miłość czy zazdrość. I tu pojawia się pytanie, czy tak złożone emocje mogą być odczuwane przez nasze psy.

Zazdrość i inne uczucia psa

Według badań takich naukowców, jak prof. Jane Goodall, prof. Adam Miklosi z Uniwersytetu Eötvösa w Budapeszcie, dr Stanley Coren z University of British Columbia, dr Laurie Ragatz z University of West Wirginia, prof. Gregory Berns i wielu innych, zwierzęta są zdolne do odczuwania licznych, w tym także bardzo złożonych, stanów emocjonalnych.

Dr Frederike Range z Wydziału Neurobiologii na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz niezależnie profesor Christine Harris i Caroline Prouvost z Kalifornii dowiedli, że psy mogą odczuwać zazdrość. Jak na razie nie posiadamy dowodów na to, że psy mogą czuć się winne, być dumne czy zawstydzone. Wystarczy jednak cierpliwie poczekać na kolejne doniesienia naukowe. W końcu jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie podejrzewał psa o zazdrość :).

Pies, który rozumie zachowanie opiekuna

W jaki sposób ludzkie i psie emocje wpływają na nasze wspólne życie? Bez okazywania i odbierania emocji nie bylibyśmy w stanie się komunikować i nawiązywać więzi. Jak wykazują liczne badania (szczególnie prowadzone przez prof Adama Miklosi), psy doskonale opanowały sztukę odczytywania niewerbalnych komunikatów, jakie wysyłamy. Co więcej, odczytują zarówno gesty, które wykonujemy świadomie, jak i te okazywane całkiem przypadkowo.

Mowa ciała psa i człowieka

Czasem wystarczy nasz grymas, spojrzenie lub wskazanie ręką, aby pies rozpoznał naszą intencję lub odczytał podpowiedź, np. gdzie ukryta jest zabawka czy przysmak. Wielokrotnie słyszy się, jak opiekunowie psów mówią, że są one tak mądre, tylko brakuje im umiejętności mowy. Ale to nieprawda. Psy mówią do nas i to nie tylko w Wigilię. To my, ludzie, nie potrafimy ich zrozumieć. Psy posługują się przede wszystkim mową ciała, która przekazuje nam, jakie emocje przeżywa zwierzę czy w jakim jest nastroju.

Jak porozumiewać się z psem?

Konieczne jest zaufanie. Pies musi mieć w nas oparcie w trudnych sytuacjach. Ponadto bardzo ważne  jest, abyśmy spędzali razem dużo czasu, chociażby podczas wspólnych spacerów, zabaw itp. Tylko wtedy nawiążemy z naszym czworonożnym przyjacielem prawdziwą więź i nauczymy się z nim „rozmawiać”. Warto wiedzieć, że wzajemna miłość związana jest z też z chemią, a mianowicie z tzw. „hormonem miłości”, czyli oksytocyną.

Hormon ten powoduje między innymi powstawanie więzi między matką a nowonarodzonym dzieckiem oraz wpływa na relację pomiędzy bliskimi sobie osobami. Profesor Kerstin Uvnäs Moberg, fizjolog ze szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego dowiodła, że kluczowa jest również obecność, a szczególnie bliski kontakt z psem. Powoduje on, że zarówno u nas, jak i u psa, wydziela się oksytocyna. To właśnie między innymi dzięki oksytocynie ludzi i psy łączy uczucie przywiązania i miłości.

Emocje psa

Sprawdź, jak prawidłowo interpretować zachowanie psa.

Jakkolwiek podejdziemy do tematu uczuć, czy bardziej przemówi do nas – parafrazując naszego Wieszcza – czucie i wiara, czy może jednak mędrca szkiełko i oko, nie zmieni to faktu, że patrząc w oczy naszego psa, odkryjemy całe morze uczuć.

4675

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij