Czy koty potrafią przeklinać? Ciekawostki o kotach

Koty są chyba najbardziej niezwykłymi zwierzętami domowymi. Przyzna to każdy, kto zetknął się z tymi mruczącymi czworonogami. Na temat ich wyjątkowych umiejętności i niecodziennych zachowań krąży wiele opowieści. Istnieje też wiele ciekawostek o kotach. W tekście przedstawiamy kilka zaskakujących faktów oraz kocich sekretów.

Jest wiele powodów, dla których koty można uznać za wyjątkowe. Ich cechy charakterystyczne (indywidualizm, niezależność), nastawienie do świata (przede wszystkim: relaks) czy choćby podejście do zabawy (zawsze jest na to dobry czas!) sprawiają, że większość z nas nie może oderwać od nich oczu. Przyznają to zarówno ich opiekunowie, jak i osoby, które nie posiadają mruczącego czworonoga.

Oglądając koty – zarówno na żywo, jak i online – zastanawiamy się, jak to możliwe, że te zwierzęta są aż tak intrygujące? Kochamy mruczące czworonogi i znajdujemy wielką przyjemność w podglądaniu ich. Hasło „kot” jest jednym z najczęściej wyszukiwanych słów w Internecie – to o czymś świadczy!

Jednak te zwierzęta to nie tylko bohaterowie śmiesznych filmików i akrobacji w pogoni za piłeczką. W artykule przedstawiamy ciekawostki o kotach, które pomogą wyjaśnić, dlaczego tak wielu z nas fascynuje się życiem i zwyczajami mruczących czworonogów.

Kocie ruchy, czyli niezwykła elastyczność

Czy wiesz, że kot jest w stanie zmieścić się w otworze wielkości jego głowy? Tak, to możliwe, ponieważ koty nie mają kości obojczykowych, które mogłyby je blokować. Dzięki temu, jeśli mogą gdzieś wcisnąć swoją głowę, reszta ciała również się zmieści. Oczywiście, jeśli nie mają problemów z nadwagą. Dowiedz się więcej o otyłości u kota.

Komunikacja w kocim wydaniu

Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund w 2016 r. rozpoczęli pięcioletni projekt, mający na celu rozszyfrowanie języka kotów. Planują oni obserwować 50 kotów domowych, mieszkających w różnych miejscach. Do tej pory ustalili, że mruczki wydają dźwięki podobne do… ludzkich przekleństw.

Badacze  doszli do wniosku, że ponaglające miauczenie, które towarzyszy kotu np. podczas oczekiwania na napełnienie miski, odpowiada niecenzuralnym (typowo ludzkim) ponagleniom. Obserwując kocury żyjące na wolności, naukowcy zauważyli też, że zwierzęta na ponaglające „miau” ze strony innego kota reagowały prychaniem, a niekiedy nawet agresją.

ciekawostki o kotach

Gadatliwy jak… kot

Koty mają ponad 100 strun głosowych, które pozwalają im miauczeć i mruczeć. Dowiedz się, dlaczego koty mruczą. Dla porównania – człowiek posiada jedynie 4 struny głosowe.

Dzięki takiej ilości strun głosowych mruczki mogą wydobywać z siebie kilkadziesiąt różnych odgłosów.  Psie „słownictwo” to natomiast jedynie około 10 odgłosów.

Kubki smakowe – wersja „kot”

Koty na swoich chropowatych językach nie posiadają kubków smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie słodkiego smaku. Przez to zupełnie nie są zainteresowane słodyczami, ciastami czy owocami. Zdecydowanie wolą mięso. Psy natomiast rozpoznają słodki smak. Dlatego nie raz zdarza się im wykazywać zbyt duże zainteresowanie naszymi deserami.

Sokoli wzrok? Na pewno nie koci

Mruczące czworonogi nie mogą pochwalić się zbyt dobrym wzrokiem. Wyraźnie widzą obiekty w odległości nie większej niż 6 m. Dostrzegają głównie kształty, dlatego niekiedy mogą nie zauważyć rzuconego im przysmaku lub zabawki. Człowiek zaś widzi wyraźnie przedmioty w odległości nawet 30-60 m.

Koty jednak widzą dużo lepiej w ciemności. Jest to zasługą innego, większego zestawu fotoreceptorów. Ich siatkówka jest zbudowana z dużo większej ilości pręcików niż siatkówka ludzkiego oka. Co więcej, źrenice mruczków mają specyficzny, eliptyczny kształt, a ich błona odblaskowa umieszczona jest tuż za siatkówką. Dzięki temu, ich nocne widzenie jest tak dobre. Kocim polowaniom pomaga też fakt, że dzięki licznym pręcikom dostrzegają nawet bardzo szybki ruch.

Jak daleko skacze kot?

Sprawny mruczek, który nie ma problemów z nadwagą, może bez rozbiegu wykonać skok na odległość równą 5-7 długościom jego ciała. Skąd takie niezwykłe umiejętności? Ich sekret tkwi w budowie tylnych nóg. Koty mają bardzo silne mięśnie ud, które mocno się kurczą i szybko rozkurczają. Dzięki temu zwierzę może wykonywać tak imponujące skoki i być bardzo aktywne. Podczas skoków mruczki oceniają odległość za pomocą wąsów (zwanych fachowo wibrysami), a ogon służy im jako „ster”, pomagający utrzymać równowagę.

Koty dają nam wiele powodów do zachwycania się nimi. Są samodzielne i niezależne, ale też bardzo przywiązane do człowieka, którego kochają. Kiedy nie śpią (a na sen poświęcają ok. 18-20 godzin na dobę), zaskakują nas swoją zwinnością, skłonnością do zabawy i niespożytą energią. Ciekawostki o kotach mogą zaskakiwać. Są jednak kolejnym dowodem na niezwykłość tych małych – wielkich zwierząt.

3724

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij