Czy koty mogą pić mleko?

Jeszcze nie tak dawno temu mleko było uznawane za obowiązkowy składnik kociej diety. Jak jest dzisiaj? Czy kot powinien pić mleko?

W świadomości wielu z nas mleko wciąż funkcjonuje jako jeden z podstawowych elementów jadłospisu każdego kota. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że mleko krowie może wyrządzić naszemu ulubieńcowi więcej szkody niż pożytku.

Czy kot może pić mleko?

Mleko kocicy jest potrzebne kocięciu do prawidłowego rozwoju wyłącznie do 8. tygodnia życia. Wtedy układ pokarmowy kota jest przystosowany do jego trawienia. Po tym czasie zwierzę traci zdolność do przyswajania mleka. Z tego też powodu starszy kot nie powinien pić mleka. Mimo to wciąż może je lubić. Przyjemność tę prawdopodobnie jednak okupi różnymi dolegliwościami, takimi jak nudności, bolesne skurcze żołądka i biegunka. Ich powodem jest nietolerancja laktozy, na którą cierpi większość kotów domowych i nie tylko.

Mleko dla kota – zbędny dodatek?

Najlepszą decyzją, z punktu widzenia zdrowia naszego pupila, jest ograniczenie bądź całkowite wyeliminowanie mleka z jego jadłospisu. Ze względu na wartość odżywczą, po skończeniu 8. tygodnia życia, mleko nie jest już kotu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednio zbilansowana karma bogata w białko w zupełności wystarczy, by zaspokoić wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Mleko stanowi ponadto źródło dodatkowych kalorii, które mogą powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej i przyczynić się do nadwagi, a nawet otyłości u kota. O wiele lepszym wyborem żywieniowym będzie więc dla kota karma, a do picia – woda.

Sucha karma dla kota Royal Canin First Age Mother & Babycat Sucha karma dla kota Royal Canin Second Age Kitten Sucha karma dla kota Royal Canin Second Age Kitten Sterilised 

Poznaj inne, równie popularne, mity na temat żywienia kotów.

67146

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij