Czy jestem gotowy na psa? 6 pytań dla przyszłego opiekuna

Wielu ludzi marzy o posiadaniu psa. Nic w tym dziwnego – to wspaniałe zwierzęta, idealni towarzysze codziennego życia. Należy jednak mieć świadomość, że posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemne chwile i zabawa. Przed kupnem czy adopcją psa trzeba tę decyzję bardzo dobrze przemyśleć, odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i zastanowić się, jakie są obowiązki właściciela psa. Podpowiadamy, na czym się skupić.

Zdarza się, że niektóre decyzje życiowe podejmujemy bardzo pochopnie. Niestety, do tego typu nieprzemyślanych zachowań czasem zalicza się również decyzja o kupnie lub adopcji psa. Zwierzęta wzbudzają w nas pozytywne emocje, więc widząc słodkiego szczeniaczka czy doświadczonego życiem, starszego czworonoga w schronisku, często działamy pod wpływem impulsu.

Obowiązki właściciela psa – czy dam radę?

Zwierzę to jednak odpowiedzialność. Poniżej znajdziesz 6 pytań, na które powinien sobie odpowiedzieć przyszły opiekun zwierzęcia. Jeżeli na którekolwiek z nich odpowiesz negatywnie, zastanów się, czy to na pewno dobry moment na przyjęcie pod swój dach czworonoga.

1. Czy mam czas?

Jest to podstawowe pytanie, które powinien sobie zadać każdy, kto chce mieć zwierzę. Dlaczego? Ponieważ wielu rzeczy można się nauczyć i wiele nawyków wypracować, ale braku czasu nie da się nadrobić czy kupić za pieniądze.

Właśnie z tego powodu warunkiem posiadania psa powinna być odpowiednia ilość wolnego czasu.  Niezależnie od rasy i wielkości psa musisz założyć wyjście na przynajmniej 3 spacery dziennie. Konieczne jest wyprowadzenie zwierzęcia rano i zaraz po pracy, czasami również wieczorem. Dodaj do tego czas poświęcony na treningi czy wizyty u weterynarza.

2. Czy wiem, jak karmić czworonoga?

Odpowiednia dieta jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia. Dlatego, zanim zdecydujesz się na czworonożnego przyjaciela poczytaj o tym, jak powinno się karmić psa. Zainwestuj w fachową literaturę lub przeglądnij blogi branżowe. Nie opieraj się jedynie na opiniach znalezionych na forach internetowych czy grupach dyskusyjnych.

Sucha karma dla psa Royal Canin German Shepherd Owczarek Niemiecki AdultSucha karma dla psa Royal Canin Yorkshire Terrier AdultSucha karma dla psa Royal Canin Golden Retriever AdultSucha karma dla psa Royal Canin Beagle Adult

Jeśli brakuje Ci pewności, co do konkretnej diety, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Eksperci na podstawie rasy, wielkości i wieku psa ułożą odpowiednią dietę i zaproponują najlepszą karmę dla Twojego czworonoga. Dowiedz się też, jak często karmić psa.

3. Czy wiem, jak wychować psa?

Żaden pies nie rodzi się ani dobrze wychowany, ani niegrzeczny. To od Ciebie zależy, w jaki sposób ułożysz zwierzę i jak będzie wyglądało Wasze wspólne życie. Jeśli od początku nie poświęcisz mu uwagi i nie skupisz się na nauce pożądanych zachowań, w przyszłości napotkasz na wiele problemów.

Zastanów się, czy wiesz, jak wychować psa. Czy znasz sposoby na wytrenowanie podstawowych komend i czy jesteś na tyle konsekwentny, że Twoja praca ze zwierzęciem przyniesie efekty? Przeczytaj, jak wychować psa i przygotować dom na jego przybycie. Jeśli nie jesteś przekonany co do swoich zdolności dydaktycznych, porozmawiaj z behawiorystą albo psim trenerem i udaj się na szkolenie dla psów.

4. Czy stać mnie na utrzymanie psa?

Może się wydawać, że posiadanie zwierzęcia to tylko niewielkie koszty zakupu karmy. Nic bardziej mylnego. Mając psa, musisz zapewnić mu odpowiednie akcesoria, opłacić jego wizyty u lekarza weterynarii i ewentualnie specjalistów typu behawiorysta, psi psycholog czy trener.

Pamiętaj również, że z biegiem czasu Twój czworonóg może zacząć chorować i koszty jego utrzymania wzrosną.

czy jestem gotowy na psa?

5. Czy zapewnię zwierzęciu odpowiednie warunki?

Aby pies dobrze się rozwijał i nie sprawiał problemów (np. zniszczone meble, rozkopany ogródek), potrzebuje sporej dawki ruchu. Jeżeli mieszkasz w bloku, musisz spożytkować energię czworonoga poprzez spacery i wspólne zabawy. Wiąże się to również z koniecznością sprzątania po psie.

Posiadacze domów mają ułatwione zadanie, ponieważ część czasu zwierzę może spędzić w ogrodzie (chociaż nie powinno to zastępować codziennych spacerów!). W tym przypadku należy sprawdzić, czy teren ten jest dobrze zabezpieczony i czy posiadasz ogrodzenie dla psa.

6. Kto zajmie się zwierzęciem pod moją nieobecność?

Mało kto, decydując się na posiadanie psa, myśli o tym, co zrobi ze zwierzęciem podczas swojej nieobecności. Jest to jednak bardzo istotna kwestia. Często wyjeżdżamy, spędzamy weekendy za miastem, a wakacje za granicą. W tym czasie ktoś musi zaopiekować się Twoim czworonogiem.

Warto przemyśleć to wcześniej i zaplanować, co będzie się działo z psem, kiedy my będziemy poza domem.

Decyzja o posiadaniu psa powinna być dobrze przemyślana. Nie można przyjmować pod swój dach żywego stworzenia i postępować według zasady „jakoś to będzie”. Takie podejście jest jednym z powodów bezdomności zwierząt. Gdyby każdy, kto chce mieć czworonożnego przyjaciela, zastanowił się dokładnie przed podjęciem ostatecznej decyzji, prawdopodobnie w schroniskach znajdowałoby się dużo mniej porzuconych psów.

1016

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij