Czesanie kota i kąpiel, czyli jak prawidłowo pielęgnować kocię?

Pielęgnacja kota to bardzo istotna kwestia. Czworonóg poświęca dużo czasu na samodzielną toaletę, jednak dobrze odrobinę mu w tym pomóc. Czy jednak niezbędna jest kąpiel kota, czy może wystarczy dobry grzebień i szczotka dla kota oraz regularna kontrola stanu jego skóry i sierści?

Kocię zaczyna myć się samo w wieku 15 dni. Istnieje kilka sposobów, które ułatwią małemu czworonogowi naukę samodzielności, jednocześnie przyczyniając się do jego dobrego samopoczucia. Z czasem kot przyzwyczai się do tego, że się nim zajmujesz, a zabiegi higieniczne staną się okazją do wspólnego spędzania czasu i zacieśniania więzów.

Mycie kota – wszystko, czego potrzeba, to szorstki język i zwinne łapki

Obok snu, mycie to jeden z najważniejszych kocich priorytetów. Głównym narzędziem wykorzystywanym przez kota do tego typu zabiegów jej jego szorstki język. Równie często zwierzęta te korzystają także ze swoich łap. Kot zwilża językiem przednie łapki, traktując je jak myjkę, przy pomoc której mogą dosięgnąć nawet uszu. Tylne łapy są natomiast na tyle gibkie, że pozwalają kociątku wyczyścić nie tylko uszy, ale i cały grzbiet.

Szczotkowanie kota – konieczność czy zbędny obowiązek?

Podczas mycia kot połyka obumarłe włosy, co może doprowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego. Aby zminimalizować ilość połykanej sierści, zwierzę należy regularnie szczotkować. Niektóre dorosłe koty potrzebują dodatkowo specjalnie skomponowanej karmy, która dzięki odpowiedniej recepturze, uaktywnia układ trawienny i pomaga eliminować kule włosowe (więcej na ich temat przeczytasz we wcześniejszym artykule).

Sucha karma dla kota Royal Canin Hairball Care

Jak często czesać kota?

Szczotkowanie kota jest wyjątkowo istotne z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia. Jak się do niego przygotować? Przede wszystkim spraw swojemu kotu specjalną szczotkę i grzebień, które będą prawidłowo dobrane do rodzaju sierści i będą służyć tylko jemu. Każde szczotkowanie rozpoczynaj z włosem, by następnie wykonywać ruchy pod włos. Nie zapominaj, aby wyczesać zwierzęciu również szyję i przestrzeń za uszami. Jaka częstotliwość szczotkowania kota jest najlepsza? Wszystko zależy od jego gatunku.

  • Rasy krótkowłose

W ich przypadku szczotkowanie raz na tydzień jest wystarczające. Przed rozpoczęciem czesania można wymasować zwierzę pod włos, korzystając ze specjalnej rękawicy z wypustkami. Pozwoli to usunąć część obumarłych włosów i pobudzi skórę. Do szczotkowania należy wykorzystywać miękką szczotkę (najlepiej z włosia naturalnego) w sposób, który uniemożliwi uszkodzenie okrywy włosowej zwierzęcia.

  • Rasy średnio- i długowłose

Koty tych ras wymagają codziennego, kilkuminutowego szczotkowania. Regularna pielęgnacja zapobiegnie powstawaniu supłów i kołtunów, a także pomoże pozbyć się brudu i pasożytów. Najlepszym narzędziem do szczotkowania kotów tych ras jest metalowy grzebień o długich zębach. Grzebienia należy używać ostrożnie – wnika on w okrywę włosową zwierzęcia lepiej niż szczotka, ale wiąże się z wyższym ryzykiem podrażnienia powierzchni skóry. Grzebień musi być starannie dobrany do potrzeb i rodzaju sierści zwierzęcia.

Pamiętaj, by każdy zabieg szczotkowania kota kończyć przytulaniem bądź wspólną zabawą. Dzięki temu twój pupil będzie kojarzył je z czymś pozytywnym, a tym samym nie będzie się go obawiał.

3205

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij