Co zrobić, gdy zaginał kot?

Zaginięcie kota to osobista tragedia dla każdego opiekuna. Nieprzespane noce, nerwowe wyczekiwanie, a z czasem – nawet rezygnacja. Co zrobić, żeby zwiększyć szansę na odnalezienie ukochanego mruczka?

Czy kot naprawdę zaginął?

Po pierwszej – upewnij się, że Twój kot nie znajduje się przypadkiem w najbliższym otoczeniu. Być może kot się czegoś przestraszył lub śpi w najlepsze zaraz pod Twoim nosem. Nawołuj zwierzę po imieniu, używaj dobrze znanych komend i zwrotów, przeszukaj dokładnie wszystkie pomieszczenia, komody, szafy i zakamarki, które kot mógłby wykorzystać jako tymczasową kryjówkę. Upewnij się na sto procent, że kota nie ma w domu, piwnicy, ogrodzie, pod samochodem itp. Jeśli Twój kot jest wychodzący – nie panikuj. Być może mruczek wybrał się na dłuższą „wycieczkę” i eksploruje okolicę, a Ty niepotrzebnie się zamartwiasz.

W przypadku kota niewychodzącego trzeba działać bardzo szybko – przerażone zwierzę jest wystawione na ciężką próbę; ulice pełne samochodów, ludzi i obcych zwierząt wprawia kota w totalną dezorientację. Pierwszy tydzień poszukiwań jest najważniejszy, a szanse na znalezienie kota całego i zdrowego – największe.

Co robić, gdy zaginał kot niewychodzący?

  1. Zadzwoń lub odwiedź najbliższych sąsiadów i zapytaj, czy przypadkiem nie widzieli Twojego kota. Zapytaj sąsiada czy możesz przeszukać posesję. Może się zdarzyć, że podczas wizyty odnajdziesz mruczka właśnie u jednego z sąsiadów, gdzie kot postanowił się na chwilę „zadomowić”.
  2. Poinformuj telefonicznie najbliższe schronisko o zaginięciu, zadzwoń też na Straż Miejską – ludzie często zgłaszają tego typu sprawy właśnie tej instytucji. Gdy tylko odnajdziesz swojego pupila – odwołaj swoje zgłoszenie.
  3. Sporządź ogłoszenie, które będzie zawierać wyraźne zdjęcie mruczka, imię kota, jego płeć, wiek, rasę, umaszczenie, cechy charakterystyczne ułatwiające identyfikację oraz wielkość. Na ogłoszeniu koniecznie umieść informacje dotyczące miejsca zaginięcia, numer kontaktowy i e-mail oraz informację o nagrodzie. Ogłoszenie wydrukuj (najlepiej w kolorze) i zafoliuj, żeby nie rozmokło na deszczu.
  4. Rozwieś ogłoszenie w najbliższej okolicy (klatki schodowe, słupy ogłoszeniowe, miejsca na ogłoszenia w pobliżu kościołów, przystanków autobusowych itp.). Pamiętaj jednak, żeby ulotki były rozwieszone zgodnie z prawem – w miejscach, gdzie jest to zabronione z reguły widnieją stosowne informacje.
  5. Skorzystaj z siły mediów społecznościowych – umieść ogłoszenie na własnym profilu, poproś znajomych o udostępnienie, przeszukaj lokalne grupy / strony i poproś administratorów o opublikowanie informacji.
  6. Podczas poszukiwań przyda Ci się latarka i puszka z suchą karmą, którą możesz co jakiś czas grzechotać, w celu wywabienia kota z kryjówki.
  7. Szukaj zwierzęcia za dnia, ale przede wszystkim wieczorem – wtedy ruch na ulicy jest mniejszy, okolica spokojniejsza, a prawdopodobieństwo odnalezienia mruczka większe. Miej ze sobą zawsze transporter – wystraszony kot może się wyrwać z Twoich objęć w ostatniej chwili.
  8. Pamiętaj, że kot może wyglądać zupełnie inaczej, niż go zapamiętałeś – głód, samotność i stres odbiją się bezpośrednio na jego wyglądzie, o zachowaniu nie wspominając.
  9. Nie poddawaj się! Bywają przypadki, że zwierzęta odnajdują się po kilku miesiącach, ale nawet i… latach.

Zaginął kot wychodzący – co mogło mu się przytrafić

W przypadku kotów wychodzących trzeba postępować nieco inaczej. Jeśli kot nie wraca do domu, oznacza to, że coś przerwało jego naturalny cykl dnia. Zamiast panikować, opiekun powinien wcielić się w rolę „kociego detektywa” i zastanowić się, co mogło przytrafić się kotu. Mruczek mógł przez przypadek opuścić swoje terytorium uciekając przed zagrożeniem, może być ranny, a co za tym idzie przebywa w ukryciu, lub znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie i wycofał się na bezpieczną pozycję (dach, drzewo). Rozwieszenie plakatów na pewno nie zaszkodzi, ale opiekun powinien skupić się przede wszystkim na wzmożonych poszukiwaniach kota w obrębie najbliższej okolicy.

infografika zaginął kot co robić

Co zrobić, żeby kot niewychodzący nie uciekł?

Odpowiednie zabezpieczenie domu dla kota niewychodzącego to podstawa. Jeśli jeszcze nie posiadasz siatki ochronnej – koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł.  Zadbaj także o adresówkę, która może się okazać nieoceniona w przypadku odnalezienia kota przez obcą osobę.

4002

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij