Co zrobić gdy kot po kastracji znaczy teren?

Znaczenie terenu przez kota potrafi być bardzo uciążliwe. Jak oduczyć kota tego kłopotliwego zachowania? Co zrobić, gdy problemu nie rozwiązuje nawet kastracja kota bądź sterylizacja kotki?

Dlaczego koty znaczą teren? Gdzie leży przyczyna tego zachowania i czy istnieje sposób, by mu zapobiec? Przyjęło się uważać, że znaczenie terenu przez kota jest problemem charakterystycznym jedynie dla kotów niewykastrowanych i niewysterylizowanych. Czy jest tak w rzeczywistości?

Z jakiego powodu kot znaczy teren?

Zachowanie to nosi inaczej nazwę strzykania. Polega ono na spryskiwaniu pionowych powierzchni strumieniem moczu. Należy wiedzieć, że nie wiąże się ono z problemami dotyczącymi załatwiania/wypróżniania się.

Po osiągnięciu dojrzałości płciowej samce na skutek następujących zmian hormonalnych zaczynają wykazywać tendencje do strzykania, równocześnie oddając w wyuczony sposób mocz do kuwety. Również kotka w okresie rui może przejawiać tendencje do oznaczania terenu.

Kastracja kota i sterylizacja kotki – sposoby zapobiegawcze znaczenia terenu

Aby przeciwdziałać pojawieniu się tych uciążliwych zachowań, warto wykastrować kota jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Zmniejsza to lub całkowicie eliminuje u kocura popęd płciowy, a tym samym niweluje potrzebę znakowania swojego terytorium.

Gdy wykastrowany kot znaczy teren

Mimo zabiegu, niekiedy zdarza się, że kot po kastracji podejmuje czynność strzykania moczem. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

Jeśli kot jest zdrowy, powodem takiego zachowania może być stres związany z występującym zagrożeniem na terytorium kota. Znaczenie terenu może być spowodowane obecnością obcego kota lub innego zwierzęcia, zmianą środowiska, przeprowadzką itp.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

W tej trudnej sytuacji powinniśmy podjąć wszelkie działania zapewniające kotu możliwie dużą przestrzeń przeznaczoną wyłącznie dla niego. Równie ważne będzie zorganizowanie kryjówki, w której kot będzie się mógł schować i czuć bezpiecznie. Kuwety i miski należy ustawić w ustronnym i bezpiecznym miejscu. Jeśli w twoim domu nie ma innego zwierzęcia, sprawdź, czy w pobliżu domu nie zaczął pojawiać się inny kot. To właśnie jego obecność może stresować twojego pupila i przyczyniać się do zwiększonej aktywności związanej z oznaczaniem terenu. Wskazane będzie również zabezpieczenie wszystkich miejsc, w których kot zaczął strzykać, zagradzając dostęp do nich jakimś przedmiotem czy meblem. Dobrą terapią jest także zabawa z kotem.

Dowiedz się, co na temat znaczenia terenu przez kota ma do powiedzenia behawiorysta zwierzęcy, Andrzej Kłosiński.

Żywienie kota po kastracji i sterylizacji

Wyjątkowo ważną kwestią jest prawidłowa dieta kotów po zabiegach sterylizacji i kastracji. Należy pamiętać, że u kotów wykastrowanych metabolizm jest spowolniony. W związku z tym zachodzi konieczność podawania im odpowiednio zbilansowanego i pełnowartościowego pożywienia o obniżonej kaloryczności. Odpowiedzią na specyficzne potrzeby kotów wysterylizowanych jest karma Royal Canin Sterilised.

Sucha karma dla kota Royal Canin Regular Sterilised 37

Karma pozwala zapobiegać nadwadze, przy jednoczesnym zapewnieniu zdrowia układu moczowego. Receptura karmy Royal Canin wspomaga bowiem produkcję moczu, którego środowisko jest niekorzystne dla powstawania kamieni moczowych (w tym najpowszechniej występujących u kotów struwitów i oksalatów). Dodatkowo, dzięki obecności L-karnityny, karma pozwala utrzymać prawidłową masę mięśniową zwierzęcia.

30712

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij