Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy?

Koty prowadzą nocny tryb życia. Często całe dnie potrafią przespać, nie zwracając uwagi na hałas czy ruch w mieszkaniu. Wieczorami za to stają się aktywne i skłonne do zabaw. Co zrobić, kiedy kot nie daje spać w nocy? Czy kot miauczy bez powodu? Jak sobie poradzić z tym uporczywym zachowaniem kota? O tym w tekście.

Większość opiekunów kotów doskonale zna sytuacje, w których ich czworonożny przyjaciel urządza sobie na łóżku plac zabaw, atakuje wystające spod kołdry stopy albo miauczy, domagając się głaskania. Najczęściej odbywa się to wieczorem lub wcześnie rano, gdyż są to pory największej aktywności naszych mruczków. Co zrobić, gdy tego typu zachowanie staje się kłopotliwe? Jak postępować, gdy kot ciągle miauczy?

Dlaczego kot miauczy bez powodu?

Aby podjąć próbę rozwiązania problemu, należy najpierw dowiedzieć się z jakiego powodu nasz kot nie daje nam spać w nocy. Oczywiście bywają koty, które „dostosowały” się do trybu życia swoich opiekunów i całe noce przesypiają razem z nimi. Większość osób zajmujących się tymi czworonogami nie ma tyle szczęścia i problem nocnej aktywności kotów zna bardzo dobrze.

Nocne miauczenie kota – powody

1. Okres godowy kotów

Zarówno koty, jak i kotki głośno miauczą, szukając swojego partnera płciowego. Kotki w okresie rui zachowują się bardzo charakterystycznie: głośno miauczą, domagają się uwagi i głaskania, próbują się wydostać z mieszkania. Ruja u kotki może trwać nawet kilka tygodni (z krótkimi okresami spokoju). Może się to więc przełożyć na wiele nieprzespanych nocy.

Podobnie objawia się niezaspokojony popęd płciowy u kocurów. Niekastrowane, dojrzałe płciowo kocury za wszelką cenę chcą wydostać się z domu w poszukiwaniu kotek. W tym czasie stają się pobudzone, miauczą, co więcej, nie dają się uspokoić. Koty w okresie godowym głośno miauczą, gdyż nawołują swoich partnerów płciowych. Największa aktywność kotów przypada na noc, dlatego też głośne zachowanie podopiecznych może stać się nie do zniesienia dla opiekunów.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, które zakończy nocne serenady, będzie kastracja kocura czy kotki. Więcej o zdrowotnych korzyściach kastracji kotów przeczytasz we wcześniejszym wpisie.

2. Szukanie kontaktu z człowiekiem

Dotyczy to głównie młodych kotów, które miauczą, kiedy zostają same w pokoju. W takich sytuacjach poszukują i po prostu nawołują opiekuna. By zapobiec takim problemom, najlepiej adoptować/kupić kociaka, który ukończył 12. tydzień życia. Młodszemu kocięciu ciężko się rozstać z matką i rodzeństwem. Jeśli mimo wszystko nasz młody kot  miauczy w nocy „z tęsknoty”, powinniśmy pozwolić mu spać razem z nami w pokoju. Uchroni to nas przed głośnym nawoływaniem kota pod drzwiami pokoju.

3. Zmiana otoczenia

Koty mogą również nadmiernie miauczeć w sytuacji, gdy zmieni się ich otoczenie. Przykładem może być chociażby wyjazd z opiekunem na wakacje czy przeprowadzka do nowego mieszkania. Zanim kot pozna i przyzwyczai się do nowego miejsca, może być niespokojny. To właśnie miauczeniem będzie się starał okazać stres , jaki w danym momencie odczuwa. W takim przypadku konieczne będzie przeczekanie. Kot potrzebuje czasu na zaakceptowanie zmian i poznanie nowego miejsca.

Innym wyjściem z sytuacji jest zastosowanie kocich feromonów, które poprawią nastrój kota, nutraceutyków bądź leków uspokajających i relaksujących. Wszystkie specyfiki dostępne są w przychodniach weterynaryjnych. Preparaty warto zastosować już kilka dni/tygodni przed spodziewanym wyjazdem czy przeprowadzką. Dzięki temu efekt ich działania będzie lepszy, a my sprawniej przygotujemy kota na zmiany, jakie nastąpią w jego otoczeniu.

Przeczytaj więcej o kocich feromonach i ich działaniu.

4. Nuda, frustracja

Skakanie po łóżku, przewracanie przedmiotów w pokoju, a wreszcie głośne miauczenie może być próbą zwrócenia na siebie uwagi opiekuna. Kot nudzi się w mieszkaniu, chciałby się bawić, a nie ma z kim, bo wszyscy śpią. Uaktywnia się jego instynkt łowiecki, niestety nie ma na kogo polować.

W takich sytuacjach odradzam uciszanie i odganianie od siebie kota, gdyż każda uwaga jest nagrodą. W ten sposób możemy niechcący utrwalić zachowanie mruczka. Będzie tak postępował w przyszłości, gdyż przynosi to sukces – opiekun zaczyna się nim interesować.

Dlaczego kot miauczy w nocy? Jak sobie z tym poradzić?

Co zrobić, żeby kot spał w nocy? Trzeba spełnić naturalne potrzeby zwierzęcia związane z łańcuchem łowieckim. Wieczorem poświęćmy więc czas na zabawy z kotem. Może to być pościg za myszką na wędce, aporty kulki ze sreberka, bieganie za piórkiem na kijku czy pogoń za laserem. Im dłuższe i bardziej aktywne zabawy, tym większa szansa, że kot zmęczy się i pójdzie spać, a w nocy już nas nie obudzi. Na noc można dodatkowo zostawiać kotu w innym pokoju zabawki edukacyjne, którymi będzie mógł się sam bawić.

Dobrym rozwiązaniem są także zabawki z jedzeniem. Kot będzie zmuszony do samodzielnego zdobycia pokarmu, co z pewnością zajmie mu trochę czasu, a co najważniejsze, poprawi jego samopoczucie. Dzięki możliwości polowania i zdobywania jedzenia zwierzak będzie zadowolony i nie będzie szukał dodatkowych atrakcji. Mimo wszystko kot szaleje w nocy?

W momencie, gdy kot zacznie atakować przykładowo nasze stopy, powinniśmy go zignorować. Gdy zobaczy, że nic się nie dzieje, zaniecha dalszych ataków. Musimy być jednak wyjątkowo konsekwentni, gdyż koty są odporne na porażki. To zwierzęta, które łatwo się nie poddają i wytrwale polują na swoje „ofiary”.

Kot nagminnie cię atakuje? Sprawdź, jak sobie radzić z kocią agresją.

5. Ból

Donośne miauczenie, czyli próba zwrócenie na siebie uwagi opiekuna może być również związana z chorobą. Przykładowo w przypadku występowania stanu zapalnego pęcherza moczowego czy kryształów w pęcherzu, kot może odczuwać dyskomfort i ból. Będzie się to objawiało m.in. uporczywym miauczeniem. Jeśli więc do tej pory kot nie budził nas w nocy, a nagle zaczął, koniecznie musimy udać się do lekarza weterynarii. Tylko specjalista może sprawdzić, czy powodem tego kłopotliwego zachowania nie jest choroba naszego mruczka.

Przyczyn nocnej wokalizacji jest kilka. Najważniejsze to rozpoznać z jakiego powodu kot głośno miauczy i odpowiednio zareagować. Jeśli nie jesteśmy pewni, co może być powodem takiego zachowania, poprośmy o pomoc specjalistę – lekarza weterynarii albo behawiorystę zwierzęcego. Zadbajmy o to, by mieszkanie pod jednym dachem z kotem było komfortowe nie tylko dla nas, ale i naszych podopiecznych.

47531

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij