Ciąża kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Ile kot chodzi w ciąży? Jak przebiega poród kota? Mimo że ciężarna kotka nie wymaga z reguły szczególnie wytężonej opieki, dobrze jest wiedzieć, czego można się spodziewać po ciąży u kota i jakie są potrzeby przyszłej mamy.

Ciąża u kota to okres szczególny. Właściwa opieka nie tylko pozwoli naszej podopiecznej bezpiecznie przejść przez ten czas, ale i wspomoże rozwój jej młodych. Wiedza właściciela o potrzebach dietetycznych i zmianach zachodzących podczas ciąży przyczyni się także do dobrego samopoczucia kotki, które pozwoli jej bezproblemowo doczekać rozwiązania.

Fizjologia ciąży kota

Niewysterylizowana kotka może wchodzić w okres rui nawet do czterech razy w roku. Ruja u kota to czas, kiedy samica jest gotowa do zajścia w ciążę. Ruja jest uzależnione od trybu życia kota i długości dnia. Należy wiedzieć, że dzień kotki żyjącej w domu jest pozornie dłuższy, gdyż światło elektryczne jest przez nią odbierane jako światło dzienne.

Ciąża u kotki trwa średnio 65 dni, przy czym obserwuje się, że w przypadku kotów rasowych czas ten wydłuża się. Młode rodzą się ślepe, a oczy zaczynają otwierać dopiero około drugiego tygodnia życia. Przez pierwsze cztery miesiące kotka karmi potomstwo swoim mlekiem, dlatego tak istotną kwestią jest jej dieta.

Objawy ciąży u kotki

W przypadku kotów hodowlanych, po kryciu w trakcie rui, z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się ciąży. Potwierdzić ją może dopiero badanie USG jamy brzusznej przeprowadzone u lekarza weterynarii po 4. tygodniu. Im większa ilość kociąt ma przyjść na świat, tym mocniej powiększa się brzuch kotki, a także tym bardziej rośnie jej apetyt. Pierwsze tygodnie to moment, w którym kotka zbiera zapasy energii, które wykorzysta następnie podczas karmienia.

Żywienie ciężarnej kotki

Kot powinien otrzymywać jedynie pełnowartościowe pożywienie. Warto podawać pupilowi karmę dobrej jakości, która odznacza się wysoką zawartością białka, odpowiednią strawnością i dużą wartością energetyczną. O ile na początku ciąży apetyt kotki zasadniczo nie ulega zmianie, w drugiej połowie zaczyna gwałtownie rosnąć. Co ciekawe, w ostatnich dniach przed rozwiązaniem kotka może zjadać dwa razy więcej pokarmu niż przed ciążą.

Dlaczego dieta jest tak istotna dla kotki w ciąży?

Nieodpowiednie żywienie ciężarnej kotki może skutkować niedożywieniem, które może prowadzić do braku laktacji. Dlatego też tak ważne jest kontrolowanie prawidłowego przyrostu masy ciała zwierzęcia. Jeśli kotka już przed zapłodnieniem ma nadwagę, rzutuje to na cały przebieg ciąży i porodu. W miocie pojawia się mniej kociąt. Są one za to większe, co może mieć wpływ na trudny przebieg porodu. W sytuacji niedożywienia kotki istnieje natomiast ryzyko, że miot urodzi się słaby, a kotka nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka, aby wykarmić wszystkie kocięta.

Najlepsza karma dla przyszłej kociej mamy

Już od momentu krycia dobrze jest dbać o jakość karmy podawanej kotce. Wielkość posiłków można zacząć stopniowo zwiększać już w 3. tygodniu ciąży. Przez cały czas dobrze kontrolując przyrost jej masy ciała. Nie należy zapominać, że kot potrzebuje o wiele większej ilości białka w pożywieniu niż pies, dlatego podstawą diety ciężarnej kotki powinna być zwłaszcza wysokiej jakości karma bogata w białko.

kittenmother-and-babycatkitten-sterilised

Karmy Royal Canin to najlepszy wybór dla kotek w ciąży i kociąt w kolejnych etapach rozwoju.

Kolejną charakterystyczną cechą kotów jest niechęć do zmiany nawyków żywieniowych. Z tego powodu nie należy wprowadzać gwałtownych reform w diecie – kotka może odmówić spożywania nieznanego dotąd posiłku. Jeśli kot przyzwyczajony jest do gotowej karmy, dobrze jest, oczywiście w porozumieniu z weterynarzem, wybrać specjalistyczną karmę. Powinna ona spełniać zwiększone zapotrzebowanie kotki na białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały.

Jak karmić kotkę w ciąży?

W zależności od rozwoju kociej ciąży, inaczej powinno przebiegać karmienie pupila. W drugiej połowie ciąży, kiedy rosnące płody uciskają żołądek kotki, dzienną porcję karmy należy rozłożyć na kilka mniejszych posiłków. W przypadku kotki odżywiającej się suchą karmą należy bezwzględnie zadbać o stały dostęp do świeżej wody. W zasadzie jedynym argumentem na ograniczenie dostępu do wody są planowane zabiegi chirurgiczne.

Dieta kotki to nie wszystko. Sprawdź, jak opiekować się i czym karmić kocięta.

Opieka nad kotką, którą spodziewa się młodych

Ciąża kotki nie stanowi przyczyny, dla której należałoby ograniczać jej aktywność ruchową. Wręcz przeciwnie, codzienna dawka ruchu pomaga utrzymać kotkę w dobrej kondycji, ma również korzystny wpływ na jej mięśnie brzucha. Właściciel powinien jednak pilnować, aby kotka w ciąży nie zeskakiwała z dużych wysokości i nie wspinała się w miejsca grożące upadkiem. Kot częściowo wychodzący na zewnątrz powinien zostać w domu.

Jak przebiega poród kota?

Kiedy zbliża się poród, zaobserwować można niepokój u kotki. Powoli traci zainteresowanie karmą i coraz częściej przebywa w swoim legowisku. Jeszcze w trakcie trwania ciąży warto zadbać o odpowiednią aranżację kociego posłania. Miejsce to powinno zostać odizolowane od hałasu i wyciszone. Pamiętajmy też, by nie zaglądać do kociego legowiska bez szczególnej potrzeby.

Jeśli kotka uzna przygotowane przez nas legowisko za nieodpowiednie, wybierze inną lokalizację (na przykład wnętrze szafy). O ile poród przebiega bez komplikacji, nie należy przeszkadzać rodzącemu zwierzęciu. W sytuacji braku wcześniejszego doświadczenia warto udać się do lekarza weterynarii. Weterynarz zapozna nas z przebiegiem akcji porodowej i ewentualnymi sytuacjami, w jakich konieczna może się okazać fachowa opieka medyczna.

Pobierz nasz poradnik dla właścicieli kotek w ciąży i dowiedz się więcej na temat opieki nad kotką i jej potomstwem.

200654

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij