Choroby skóry u psa i kota – przyczyny, objawy, leczenie – cz. 1

Skóra jest największym narządem w organizmie każdego zwierzęcia – człowiek nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Często jest to narząd niedoceniany, a objawy chorób skóry lekceważone. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zmiany skórne mogą świadczyć o chorobach toczących się wewnątrz organizmu – od chorób endokrynologicznych, po zaburzenia autoimmunologiczne i nowotwory złośliwe.

Choroby skóry wpływają na zachowanie i samopoczucie zwierzęcia. Przykładowo, przewlekły świąd wywołuje frustrację, a czasami może prowadzić do agresji u psa, czy kota. Patologie skórne mogą sygnalizować poważne problemy u naszego zwierzęcia. Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę?

Najczęstsze objawy chorób skóry u psów i kotów

 • Nadmierne wypadanie sierści,
 • matowość okrywy włosowej,
 • łupież suchy,
 • przetłuszczanie się skóry,
 • świąd miejscowy i uogólniony,
 • zaczerwienienie skóry (rumień),
 • rany na ciele, często wtórne do świądu,
 • rozdwajanie i pękanie pazurów,
 • krosty, grudki, strupy, nadżerki.

Objawy nie są specyficzne – każdy z nich może dotyczyć kilku schorzeń naraz. Aby ustalić, co jest przyczyną choroby skóry, niezbędna jest dokładna diagnostyka.

Niezbędne badania w przypadku zmian skórnych u kotów i psów

Jeśli zauważysz u Twojego psa lub kota zmiany skórne, niezbędne będzie wykonanie badań, takich jak np.:

 • zeskrobina skóry, próba z przylepcem, preparat odciskowy, w celu potwierdzenia lub wykluczenia tła pasożytniczego (badanie mikroskopowe),
 • posiew, aby sprawdzić, jakie bakterie i grzyby biorą udział w zakażeniu,
 • trichogram, czyli badanie budowy włosa, pozwala ustalić nasilenie świądu, a także wykluczyć lub potwierdzić choroby pasożytnicze,
 • próba bibułowa w celu potwierdzenia obecności odchodów pcheł na ciele zwierzęcia,
 • biopsja cienko- i gruboigłowa zmian, która pozwoli wykryć, jakie komórki wywołują zmiany na ciele, ustalenie tła zakaźnego, alergicznego i nowotworowego,
 • badanie lampą Wooda do potwierdzenia zakażenia grzybem Microsporum canis,
 • testy alergiczne śródskórne i testy alergiczne z krwi, które przeprowadza się w celu wykrycia lub potwierdzenia alergenów wywołujących objawy.

Najczęstsze choroby skóry u zwierząt

1. Bakteryjne zapalenie skóry

Zapalenie bakteryjne obejmuje mieszki włosowe i sąsiadujący naskórek. Bakterie mogą być pierwotną lub wtórną przyczyną zakażeń skóry.  Wtórność w tym wypadku oznacza dołączenie się do już istniejących zapaleń.

Drobnoustroje mogą towarzyszyć takim chorobom jak:

 • zakażenia pasożytnicze,
 • alergie,
 • urazy mechaniczne skóry,
 • choroby systemowe np. niedoczynność tarczycy.

Objawy i rozpoznanie zapalenia skóry

Zapalenie skóry charakteryzuje się ogniskowymi lub uogólnionymi zmianami w postaci: grudek, krost, strupów, wyłysień, czy rumienia. Sierść staje się matowała i  łatwo wypada. Może się pojawić świąd, ale nie jest to warunek konieczny.

Rozpoznanie stawia się po uzyskaniu pełnego obrazu klinicznego pacjenta oraz na podstawie posiewu ze skóry. Najczęściej izolowaną bakterią jest Staphylococcus intermedius.

Leczenie zapalenia skóry

Leczenie polega na terapii antybiotykowej miejscowej lub ogólnej. Często jest to kuracja wielotygodniowa. Bardzo dobrze sprawdzają się również kąpiele lecznicze w szamponach weterynaryjnych. W przypadku bakteryjnych zakażeń wtórnych najważniejsze jest ustalenie przyczyny pierwotnej i jej wyeliminowanie.

2. Grzybicze zapalenie skóry

Ludzie mogą zarazić się grzybicą skórną od zwierząt, dlatego przy opiece nad psem lub kotem z taką dolegliwością, trzeba zachować szczególne środki ostrożności i przestrzegać zasad higieny. Objawy mogą być bardzo zróżnicowane, od pojedynczych, okrągłych, łysiejących zmian, do postaci uogólnionych, gdzie zmiany będą widoczne na całym ciele, aż po możliwość wystąpienia świądu.

Leczenie grzybicy skóry

Diagnostyka opiera się na posiewie i badaniu mikroskopowym. Leczenie jest długotrwałe i w jego trakcie stosuje się maści oraz leki doustne. Zakażenia grzybicze pojawiają się podczas spadku odporności i często towarzyszą innym chorobom występującym u psów i kotów. Dlatego, jeśli podejrzewamy grzybicę u psa lub kota, warto sprawdzić, czy w organizmie nie toczy się inny proces zapalny lub nowotworowy. Grzybice mogą być także efektem długotrwałego stosowania leków immunosupresyjnych np. sterydów lub antybiotyków.

3. Pasożyty skóry

Pasożyty najczęściej wywołujące choroby skóry to:

 • nużyca,
 • świerzbowiec,
 • roztocze pasożytnicze Cheyletiella,
 • dirofilarioza skórna (choroba przenoszona przez komary).

Pchły wywołują silny świąd całego ciała u zwierząt, szczególnie nasilony przy nasadzie ogona. Zwierzęta drapią i wygryzają skórę, często doprowadzając do jej uszkodzenia, czego następstwem są zakażenia bakteryjne.

U niektórych psów i kotów w wyniku ugryzienia przez pchłę dochodzi do reakcji alergicznej i alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Mimo że pchły może już nie być na skórze zwierzęcia, świąd i alergia utrzymują się przez kilka tygodni.

Rozpoznanie i diagnostyka pasożytnicza

Diagnostyka polega na przeprowadzeniu próby bibułowej, w czasie której poszukuje się odchodów pcheł na ciele zwierzęcia. Pchły nie przebywają stale na psie i kocie – żyją w jego otoczeniu. Dlatego w czasie badania szuka się przede wszystkim śladu obecności odchodów pcheł na ciele pacjenta.

Pozbywanie się pasożytów

Leczenie polega na podaniu preparatów przeciwko pchłom, a w przypadku APZS – leków przeciwświądowych. Wtórne zakażenia bakteryjne leczy się podając leki przeciwzapalne. Bardzo ważne jest, aby dokładnie posprzątać otoczenie zwierzęcia, co pozwoli na stopniową eliminację pcheł w środowisku. Trzeba odkurzyć mieszkanie, wyprać posłanie i wszystkie rzeczy, z którymi pupil miał kontakt (pościel, koce, dywany).

4. Świerzbowiec drążący

Świerzbowiec drążący wywołuje silny świąd, a zmiany szybko obejmują całe ciało.

Objawami są:

 • rumień skóry,
 • grudki,
 • strupy,
 • przeczosy, czyli zmiany na skórze widoczne jako drobne linie i pęknięcia.

Bardzo często zakażenie świerzbowcem jest wikłane bakteriami, czego następstwem są sączące się rany na skórze. Nieleczony świerzbowiec szybko przechodzi w formę przewlekłą, charakteryzującą się zgrubieniem skóry, zliszajowaceniem, hiperpigmentacją i ogólnym wyniszczeniem pacjenta.

Diagnostyka i leczenie świerzbowca

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania zeskrobiny skóry, gdzie pod mikroskopem poszukuje się pasożytów.

Leczenie polega na podawaniu preparatów przeciwświerzbowcowych na kark w odstępach miesięcznych. W przypadku infekcji wtórnych i silnego świądu podaje się leki przeciwświądowe i przeciwzapalne. Dobrze sprawdzają się również kąpiele lecznicze, które umożliwiają pozbycie się strupów oraz zrogowaciałego naskórka, co ułatwi lekom penetrację w głąb skóry.

Powyższa lista, to oczywiście nie wszystkie możliwe choroby skóry u zwierząt. W następnej odsłonie cyklu pojawi się rozszerzone zestawienie chorób pasożytniczych, alergicznych, o podłożu immunologicznym i innych.

Sucha karma dla psa Royal Canin Hypoallergenic Moderate Calorie VeterinarySucha karma dla psa Royal Canin Hypoallergenic Small Dog VeterinarySucha karma dla kota Royal Canin Hypoallergenic Veterinary

96999

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij