Choroby jamy ustnej u psów – objawy, profilaktyka i leczenie

Schorzenia stomatologiczne występują u psów dość często. Kamień nazębny czy ślinotok u psa to pierwsze znaki ostrzegawcze, które powinny zwiększyć naszą czujność. Właściciele jednak nie zawsze zdają sobie sprawę z konieczności prowadzenia regularnych kontroli, jak i leczenia zębów swoich czworonogów. Warto jednak wiedzieć, że zaniedbania na tym polu mogą doprowadzić do tak nieprzyjemnych konsekwencji, jak nawet wypadanie zębów u psa.

Większość dorosłych psów cierpi na różnego rodzaju dolegliwości związane z jamą ustną. Zwykle są to podrażnienia i choroby dziąseł bądź gromadzenie się płytki i kamienia na zębach. Jakie są ich objawy, a także co robić, by nie dopuścić do ich powstania?

Nieświeży oddech u psa i inne objawy problemów stomatologicznych czworonoga

Najbardziej odczuwalnym znakiem złego stanu jamy ustnej u psa jest nieświeży oddech. Część właścicieli bagatelizuje ten sygnał, wychodząc z błędnego założenia, że jest to sytuacja normalna i nie wymagająca interwencji. Tymczasem nieprzyjemny zapach z psiego pyska oznacza, że w jamie ustnej bytują szkodliwe bakterie, a proces uszkodzenia dziąseł bądź zębów postępuje.

Warto pamiętać, że stany zapalne w obrębie jamy ustnej są dla czworonoga często bardzo bolesne, a bakterie przedostające się do krwioobiegu mogą uszkadzać narządy wewnętrzne: serce, mózg i nerki. Gromadząca się na zębach płytka bakteryjna powoduje zapalenie dziąseł, które nieleczone, przechodzi w formę przewlekłą. Objawem jest zaczerwienienie, wysięk i obrzęk.

O stanie chorobowym w jamie ustnej psa świadczą również:

  • osad na zębach,
  • rozchwianie bądź utrata zębów,
  • zaczerwieniona, pokryta nadżerkami błona śluzowa,
  • powiększone migdałki,
  • pojawienie się problemów z gryzieniem,
  • nadmierny ślinotok.

Jeśli zaobserwujemy u psa wymienione objawy, udajmy się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista oceni stan jego jamy ustnej i zębów oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Znajdź najbliższą polecaną lecznicę weterynaryjną, w której kupisz produkty Royal Canin.

Pies u dentysty

Aby złagodzić podrażnienia i ból, na kilka dni przed planowanym zabiegiem dentystycznym podaje się psu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Następnie, za pomocą specjalnych kleszczy lub skalera, lekarz weterynarii usuwa kamień nazębny lub zęby dotknięte chorobą. Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są pod narkozą. Oczywiście przynoszą one ulgę zwierzęciu. Należy jednak pamiętać, że nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia, na przykład przed ponownym narastaniem płytki nazębnej. W tym przypadku ważna jest profilaktyka.

Szczoteczka i pasta do zębów dla psa, czyli przeciwdziałanie chorobom jamy ustnej u psów

Po przeprowadzonym leczeniu konieczne jest systematyczne usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej. Najefektywniejszym sposobem jest szczotkowanie zębów specjalną szczoteczką, która pozwala na ich równoczesne oczyszczanie z obu stron. W sytuacji, gdy pies nie jest przyzwyczajony do czyszczenia zębów i broni się przed ich szczotkowaniem, można zastosować preparaty do higieny jamy ustnej, które nanosi się przy pomocy aplikatora na dziąsła, zęby i język. Innym rozwiązaniem jest dodawanie specjalnego preparatu do wody pitnej psa.

Choroby jamy ustnej u psów - objawy i leczenie

Jak przyzwyczaić psa do szczotkowania zębów?

Aby uniknąć problemu z utrzymaniem czystości jamy ustnej u czworonoga, warto wdrażać mycie zębów już u szczenięcia (jak dbać o zęby młodego psa, dowiesz się z naszego wcześniejszego wpisu). Wybierając pastę do zębów dla psa, starajmy się, by smak i konsystencja nie zniechęcały go do zabiegów higienicznych. Jako że pewna część pasty dostaje się do przewodu pokarmowego, wybierajmy sprawdzone preparaty nie wywołujące uczuleń, które są przyjazne dla układu pokarmowego.

Dieta psa a zdrowie jamy ustnej i zębów

Istotną częścią profilaktyki chorób dziąseł i zębów jest także stosowanie odpowiedniej diety pozwalającej na ograniczenie przyrostu płytki nazębnej. Sucha karma, w postaci krokietów dostosowanych do wielkości psiej szczęki, pozwala na zredukowanie bakteryjnych osadów. Receptura karmy również nie jest bez znaczenia. Odpowiednie składniki, takie jak fosforan wapnia ograniczają odkładanie się płytki nazębnej. Najlepszą decyzją, z punktu widzenia zdrowia naszego czworonoga, jest zatem podawanie mu suchych karm dla psów Royal Canin.

43980

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij