Chihuahua: jak wychować miniaturowego psa?

Bogactwo historii, legend i mitów dotyczących pochodzenia psów tej rasy jest odwrotnie proporcjonalne do ich wielkości. Skąd tak naprawdę pochodzą psy chihuahua? Co powinniśmy wiedzieć o tej rasie? Jaki jest jej charakter i czy chihuahuę można wyszkolić? O tym w artykule.

Wiele opisów łączy psy chihuahua z Toltekami (pies „techichi”), Majami oraz Aztekami. Współcześnie trudno jednoznacznie ustalić, które z tych doniesień są prawdziwe, a które to tylko legendy. Mimo wszystko większość z nich została zebranych przez Hilary Harman w wydanej w 1955 roku książce pt. „The Complete Chihuahua”. Obecnie przyjmuje się, że ten maleńki pies wywodzi się z Meksyku, a jako rasa został ukształtowany i rozpropagowany na całym świecie przez Amerykanów.

Jak mały może być chihuahua?

Tak, jak w przypadku wszystkich psów miniaturowych, rozmiar rasy chihuahua jest wynikiem celowej selekcji hodowlanej. Pierwowzory dzisiejszych „miniatur” były dużo większe. Według wzorca FCI, dzisiejszy chihuahua powinien ważyć od 1,5 do 3 kilogramów, mimo to nawet psy o wadze poniżej 1,5 (ale nie mniej niż 0,5) kilograma są dopuszczane do hodowli. Gdy jednak zajrzymy do starszych publikacji, np. Hansa Räbera „Encyklopedia psów rasowych”, znajdziemy informacje, według których, aby zachować zdrowie i długie życie psa rasy chihuahua, jego waga nie powinna być mniejsza niż 1,8 kilograma.

Więcej na temat rasy chihuahua znajdziesz na naszej stronie.

Rasa chihuahua i psie choroby

Zbytnia miniaturyzacja pociąga za sobą wiele problemów, zarówno natury zdrowotnej, jak i behawioralnej. Do komplikacji zdrowotno-rozwojowych zaliczyć możemy między innymi:

  • niewłaściwy stosunek ciężaru miotu do ciężaru suki (szczenięta ras miniaturowych są nieproporcjonalnie duże),
  • niezrośnięte ciemiączko,
  • brak guza ciemieniowego,
  • zbyt cienkie sklepienie czaszki,
  • krótki przewód pokarmowy,
  • szybką utratę ciepła ciała (pociąga to za sobą duże zapotrzebowanie na energię).

A co z problemami natury psychicznej? Ogólnie mówiąc, psy nadmiernie zminiaturyzowane mają niekiedy problem z tak zwanym „byciem psem”. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ich cechy fizyczne, ale również przez pryzmat, w jaki postrzegane są przez swoich opiekunów. Tak małe i bezbronne psy wzbudzają w ludziach instynkt opiekuńczy. Często prowadzi to do ich izolacji, szczególnie w zakresie kontaktów z innymi psami.

Charakter miniaturowego psa

W takim razie, czy chihuahua to jeszcze prawdziwy pies? Odpowiedź jest prosta – to pies jak każdy inny. Dlatego też musi być traktowany indywidualnie z uwzględnieniem wszelkich potrzeb i ograniczeń. Jaki w takim razie jest przeciętny chihuahua i co z tego wynika? Mimo swoich małych rozmiarów, są to psy bardzo odważne i „zadziorne”. Niestety dość często prowadzi to do wielu problemów.

Psy chihuahua, jakby nie zdając sobie sprawy ze swoich ograniczeń fizycznych, często doprowadzają do konfliktów z dużo większymi czworonogami. To właśnie ich „zadziorność” często doprowadza do niebezpiecznych sytuacji. Mogą być one szczególnie groźne, kiedy zachowania agresywne są prezentowane wobec psa większego i dodatkowo z ograniczonymi kompetencjami społecznymi.

Chihuahua: jak wychować miniaturowego psa?

Wychowanie psa

Niestety takie zachowania małych psów wielokrotnie są wzmacniane przez opiekunów i otoczenie. Niektórym wydaje się bowiem, że to „przecież takie zabawne, gdy chihuahua gryzie po nodze owczarka niemieckiego”. Ten biedny duży pies, będąc atakowanym przez małego intruza, ma oczywiście podzielać ogólne rozbawienie. Każda próba obrony jest więc traktowana jako agresja w stosunku do tak „małego i słodkiego” pieska.

Dlatego niezmiernie ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć proces socjalizacji, szczególnie z uwzględnieniem kontaktów społecznych z psami różnych rozmiarów. Co ważne, nigdy nie powinniśmy traktować tego typu zachowań jako zabawnych i nieszkodliwych. Każde zachowanie agresywne, bez względu na rozmiar psa, powinno być traktowane z taką samą powagą.

Pobierz poradnik dla właścicieli psów chihuahua i dowiedz się więcej na temat ich wychowania!

Bezpieczna zabawa

Gdy jesteśmy już przy nauce kontaktów i zabaw z innymi psami, warto zwrócić uwagę także na inny aspekt. Psy tak małe jak chihuahua, muszą nauczyć się, jak w trakcie zabaw z większymi psami unikać zdeptania, przygniecenia i innych przykrych wypadków, jakie mogą zaistnieć w trakcie wspólnych harców. Mimo że czasem trudno znaleźć kompana tej samej wielkości, nie powinniśmy izolować psa rasy chihuahua i pozbawiać go tak ważnego elementu psiego życia, jakim jest zabawa z innymi czworonogami.

Psie kontakty pod kontrolą

Oczywiście zawsze musimy być czujni. Konieczny jest właściwy dobór towarzyszy do zabawy, aby nasz pies nie stał się zabawką dla innych uczestników, czy wręcz nie uległ wypadkowi. Szczerze powiedziawszy, jest to spory problem wszystkich psich wybiegów, bez względu na wielkość psów uczestniczących w takich harcach.

To, co opiekunom często wygląda na dobrą zabawę, nie zawsze takie jest. Musimy więc pamiętać, by zawsze zwracać uwagę na sygnały, jakie wysyła nam nasz pies. Przy pierwszych oznakach stresu lub po prostu braku radości z zabawy, konieczne jest jej przerwanie i zabranie go z tej niekomfortowej sytuacji.

Psy rasy chihuahua i ich potrzeby

Wracając do podstawowych cech naszego najmniejszego psa świata, jest on bardzo ruchliwy i posiada żywy temperament. Mimo wielu mitów, chihuahua potrzebują sporej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Wbrew temu, co się przyjęło, nie muszą być stale noszone na rękach lub w torbach, wręcz powinny regularnie wychodzić na spacery. Nie muszą więc być uczone korzystania z kuwety. Jest wiele przedstawicieli tej rasy, które pokonują ze swoimi opiekunami spore odległości i nie zatraciły też instynktu łowieckiego – wiele psów rasy chihuahua to świetni łapacze myszy.

Chihuahua dla dziecka?

Psy te bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, wymagają ciągłej uwagi i zainteresowania. Ze względu na swoją ruchliwość, ale również skłonność do zazdrości (według ostatnich badań naukowych, psy mogą być zazdrosne) oraz aktywną obronę, nie są polecane do domów z małymi dziećmi. Istotną kwestią są też także ich małe gabaryty. W związku z tym, psom tej rasy łatwo jest zrobić krzywdę w trakcie zabawy. Psy chihuahua to wbrew pozorom całkiem nieźli stróże naszych domostw – często w dość hałaśliwy sposób dają znać, że zbliża się zagrożenie.

Szkolenie psa rasy chihuahua

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, dzieląc życie z psem Azteków? Psy tej rasy bardzo szybko się uczą, więc nie ma żadnego powodu, dla którego nie powinniśmy uczestniczyć  z nimi w szkoleniu. Mimo tego, że opiekun chihuahua wkraczający do psiej szkoły często wzbudza uśmiech na twarzach, nie powinno go to zniechęcać.

Świadczy to bowiem o jego dużej wiedzy oraz odpowiedzialności. Nie istnieje żadne przeciwwskazanie do tego, aby pies nie mógł uczestniczyć w szkoleniu (oczywiście czasem musi to być szkolenie indywidualne, jednak takim wskazaniem są problemy behawioralne, a nie wielkość psa).

Chihuahua pies miniaturka - jak go wychować?

Nauka dostosowana do rasy psa

Każdy pies powinien być posłuszny i dobrze wychowany. Są oczywiście pewne kwestie, o których nie możemy zapominać. Co to takiego? Osobiście nie polecam uczyć psów małych ras chodzenia przy nodze. Są to oczywiście względy związane z bezpieczeństwem. Psa o wadze 1,5 kilograma i wzroście kilkunastu centymetrów dość łatwo nadepnąć lub w inny sposób zrobić mu krzywdę. Trzeba pamiętać, że są to psy o bardzo delikatnym układzie szkieletowym.

Innym aspektem szkoleniowym są komendy optyczne. Musimy wziąć poprawkę na perspektywę, z jakiej patrzy na nas tak mały pies. Gdy będzie siedział bardzo blisko nas, aby zobaczyć gesty naszych rąk, będzie zmuszony bardzo wysoko zadzierać głowę lub nie zobaczy ich w ogóle. To samo dzieje się przy nauce kontaktu wzrokowego. Psy miniaturowe mają z tym duży problem. Pamiętajmy więc o tym, aby im to ułatwić. Możemy kucnąć lub stanąć trochę dalej od naszego psa, tak, aby łatwiej mógł dostrzec naszą twarz.

Niepozorny najmniejszy pies świata

Nigdy nie możemy zapominać, że szybkość uczenia nie dotyczy tylko tych kwestii, które chcielibyśmy aby nasz pies pojął. Równie szybko pies uczy się rzeczy przez nas niepożądanych, na przykład żebrania przy stole, zachowań agresywnych itp. Podsumowując, życie tak małego psa nie jest łatwe i pociąga za sobą sporą ilość ograniczeń. To na opiekunie ciąży obowiązek ułatwienia mu bezpiecznego i radosnego przejścia przez życie. Chihuahua to pies, który mimo że najmniejszy na świecie, jest jednak drapieżnikiem i kuzynem wilka. Tak też powinien być traktowany :).

Chcesz wiedzieć więcej na temat psów rasy chihuahua? Przeczytaj nasz kolejny artykuł!

15067

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij