Chihuahua, czyli najmniejszy pies świata

Chichuahua, cziłała, a nawet pies ciułała – nazywany w różny sposób, chihuahua jest jednym z najpopularniejszych psów miniaturowych. W tym małym ciele kryje się jednak wielka osobowość i silny charakter. Co należy wiedzieć o tych najmniejszych psach świata?

Odważny, energiczny, ciekawy świata, towarzyski, czujny, czasem uparty, a nawet zuchwały – tymi słowami można opisać tę najmniejszą rasę psów. Chihuahua zachowuje się tak, jakby nie miał pojęcia o swej drobnej posturze. Żartobliwie bywa nazywany psem zaczepno-obronnym, bo nie boi się nawet przedstawicieli największych ras. Oczywiste jest jednak, że to właściciel musi go przed nimi bronić.

Chihuahua – pies miniaturka

Te pieski miniaturki występują w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Pies ten posiada głowę w kształcie jabłka, szeroko rozstawione duże oczy, stojące uszy, niemal kwadratowy tułów, umiarkowanej długości ogon, a co najistotniejsze, jest miniaturowych rozmiarów. W przypadku wielkości psa chihuahua wzorzec rasy określa jedynie wagę, która powinna wynosić od 500 gram do 3 kilogramów. Nie określa ona jednak wysokości w kłębie. Zwykle te psy miniaturki mierzą od 16 do 20 centymetrów.

Pochodzenie najmniejszego psa świata

Geneza tej rasy nie została dokładnie wyjaśniona i na jej temat istnieje wiele legend. Najsłynniejsza hipoteza mówi, że pies chihuahua to potomek Techichi – małych psów żyjących w domach starożytnych Tolteków. Później psy te miały trafić na dwory azteckich władców, którzy uważali je za święte. Przyjmuje się, że rasa chihuahua powstała na północy Meksyku, a pewne jest, że ten miniaturowy pies zawdzięcza swoje określenie nazwie największego stanu Meksyku.

Temperament najmniejszych psów świata

Małe psy zazwyczaj posiadają większy temperament niż psy większych ras – chihuahua jest tego świetnym przykładem. Zdecydowanie nie jest to typ kanapowca. Chociaż według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej są to psy do towarzystwa i ozdobne, to jednak wykazują się wielką odwagą i chętnie bronią swojego właściciela. Oczywiście, ze względu na rozmiary, nie można ich zakwalifikować do psów obronnych, ale w roli psów stróżujących sprawdzą się bardzo dobrze.

Charakter psów chihuahua

Ten pies miniaturowy lubi znajdować się w centrum zainteresowania, dlatego też nie przepada za innymi zwierzętami. Jeśli tylko właściciel będzie poświęcał mu dużo uwagi, może jednak tolerować inne psy i koty. Chihuahua wykazuje bardzo silne przywiązanie do rodziny i nie jest to pies, którego na długo możemy pozostawiać bez towarzystwa. Jest inteligentny i zazwyczaj szybko się uczy. Łagodne szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia powinno być prowadzone już od najmłodszych lat, by pupil stał się posłuszny. Ważne jest również to, by psa rasy chihuahua jak najwcześniej zacząć socjalizować z innymi zwierzętami i ludźmi.

psów chihuahua

Ile żyje chihuahua i na co choruje?

Psy miniaturki zaliczane są do psów długowiecznych, ponieważ średnia długość ich życia wynosi około 13 lat. Często zdarza się, że przedstawiciele tej rasy psów żyją ponad 15 lat. Chihuahua, podobnie jak inne małe i miniaturowe psy, ma skłonności do takich anomalii genetycznych jak zwichnięcie rzepki czy niezrośnięte strzemiączko. Wraz z wiekiem u psów tej rasy pojawiają się także problemy z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym.

Chihuahua – wymagania

Jest to pies wyłącznie do domu, a ze względu na swoje rozmiary dobrze się czuje nawet w niewielkim mieszkaniu. Uważa się, że nie posiada wysokich wymagań i będzie odpowiedni także dla osób, które nie mają dużego doświadczenia związanego z posiadaniem psów. Jednak trzeba pamiętać, że chihuahua, podobnie jak inne małe psy, potrzebuje dużo troski ze strony właściciela.

Chihuahua bardzo źle znosi niskie temperatury, ale też niezbyt dobrze toleruje te zbyt wysokie. Psom tym należy codziennie zapewnić niewielką porcję ruchu i przede wszystkim – dużo uwagi. W przypadku czworonogów tej rasy sprawdzi się kuweta dla psa. Psy chihuahua można nauczyć korzystać z kuwety, należy jednak pamiętać, że nie zwalnia to właściciela z obowiązku codziennego spaceru.

Pielęgnacja psów miniaturowych

Chihuahua należy do psów bardzo łatwych w pielęgnacji. Odmiana długowłosa wymaga codziennego czesania, natomiast tę krótkowłosą wystarczy czesać gumową szczotką dwa razy w tygodniu. Kąpiel wskazana jest w miarę potrzeb, zazwyczaj nie częściej niż raz w miesiącu. Inne standardowe zabiegi pielęgnacyjne to czyszczenie uszu i obcinanie paznokci.
W przypadku psa chihuahua bardzo ważna jest profilaktyka dentystyczna – niezbędne jest zwłaszcza zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego. Równie istotna jest prewencja okulistyczna, ponieważ psy te mają skłonność do łzawienia.

Karmienie chihuahua

Dorosły pies miniaturka jada dziennie około 50 gramów karmy, czyli około 1,5 kilograma miesięcznie. Opiekunowie często lubią dokarmiać psy różnymi smakołykami, a szczególnie widoczne jest to właśnie w przypadku psów ras małych. Dokarmianie chihuahua wpływa źle nie tylko na jego kondycję, ale również na apetyt, ponieważ pies bardzo szybko staje się wybredny i nie chce jeść przeznaczonej dla niego karmy. Z tego powodu tak ważne jest, by tego nie robić.

chihuahua-adult chihuahua-wet chihuahua-junior

Należy wiedzieć, że małe psy potrzebują karmy o wysokiej smakowitości. W odróżnieniu od psów ras dużych posiadają one słabiej rozwinięty zmysł węchu, dzięki któremu oceniają smakowitość karmy. Dla psa rasy chihuahua przeznaczona jest więc karma posiadająca odpowiednią smakowitość i zaspokajająca potrzeby nawet najbardziej wybrednych psów. W przypadku szczeniąt do 8. miesiąca życia najlepiej sprawdzi się karma Royal Canin Chihuahua Junior, natomiast psów dorosłych – Chihuahua Adult. Dla urozmaicenia diety warto podawać psu mokrą karmę Royal Canin Chihuahua Adult Wet.

30565

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij