Chausie, czyli rasa kota hybrydowego

Chausie nie jest jeszcze popularną rasą kota w naszym kraju, ale szybko zdobywa serca hodowców. Chausie, podobnie jak kot bengalski i kot Savannah, jest hybrydą kota domowego z kotem dzikim.

Chausie należy do jednych z największych ras kotów domowych. Swym drapieżnym przodkom zawdzięcza wyjątkowe umaszczenie, niezwykłą grację ruchów i żywiołowość. Jaki jest charakter kota chausie, czego możemy się spodziewać po takim orientalnym pupilu?

Kot chausie, czyli miniaturowa puma

Niektórzy uważają, że chausie przypomina pumę. Rzeczywiście możemy zauważyć pewne podobieństwa pomiędzy tymi kotami. Chausie to smukły, ale muskularny i bardzo zwinny czworonóg. Jego ruchy są niezwykle eleganckie i pełne gracji. Chausie jest jedną z większych ras kotów domowych i zazwyczaj waży od 7 do 11 kilogramów. Podobnie jak w przypadku jego dzikich przodków, również u chausie można zauważyć wyraźny dymorfizm płciowy – samice są mniejsze niż samce.

Po czym rozpoznać kota chausie?

Kot ten występuje w trzech umaszczeniach: brązowym (brown ticked tabby), czarnym (solid black) oraz srebrnym (silver tipped), które jest charakterystyczne również dla kotów abisyńskich. Sierść chausie jest krótka i zwarta. Duże uszy zakończone pędzelkami, wysokie kości policzkowe i owalne oczy to charakterystyczne cechy chausie. Jego ogon jest stosunkowo

krótki w porównaniu do tułowia, bo nie przekracza ¾ długości ciała. Smukłość uwydatnia się także w jego łapach, które są długie i umięśnione. Tylne łapy są nieznacznie dłuższe niż przednie, dzięki czemu chausie jest tak świetnym skoczkiem.

Chausie, czyli wyjątkowo energiczne i towarzyskie koty

Koty tej rasy są bardzo aktywne, odważne i przyjacielskie. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów i nie lubią się z nimi rozstawać. Pod względem lojalności są bardzo podobne do psów. Po swoich dzikich przodkach odziedziczyły ogromną żywiołowość – uwielbiają biegać, skakać i bawić się w polowania. Właściciel kota musi go jednak nadzorować w czasie wszystkich zabaw bądź zapewnić mu ogrodzony teren. W przeciwnym razie chausie, w poszukiwaniu przygód, może znacznie się oddalić od domu.

Chausie to również bardzo inteligentne koty. Łatwo się uczą i lubią zabawy w aportowanie. Koty tej rasy niestety potrafią się także nauczyć rzeczy, które niekoniecznie przypadną do gustu opiekunowi, czyli na przykład otwierania drzwi wyjściowych, szaf oraz szuflad. Należy wiedzieć, że chausie mają łagodne usposobienie. Nie wykazują agresji wobec innych ludzi i zwierząt, a wręcz przeciwnie, dosyć szybko się z nimi zaprzyjaźniają.

Pochodzenie kota chausie

Chausie to hybryda kota domowego z dzikim kotem błotnym (Felis chaus). Przodek tej rasy zamieszkuje obszar Azji (Indie, Nepal, Cejlon, Turcję) oraz Afryki (dolny Egipt). Kot błotny znany jest z egipskich malowideł, a część naukowców uważa, że to właśnie on stanowił pierwowzór pięknych i smukłych posążków bogini Bastet. Archeolodzy odkryli nawet mumie kota błotnego w egipskich grobowcach. Pewne jest, że był dla Egipcjan bardzo ważny. Wykorzystywali go podczas polowań na ptaki, podobnie jak dzisiaj wykorzystywane są psy myśliwskie.

Współczesna historia kota rasy chausie rozpoczyna się w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy to wyhodowano pierwsze hybrydy kota błotnego z jego domowym kuzynem. Początkowo do stworzenia chausie wykorzystywano różne rasy kotów. Dzisiaj jedynymi dopuszczalnymi rasami są koty abisyńskie i koty domowe krótkowłose. W Polsce pierwsze chausie pojawiły się dopiero w 2008. roku i obecnie istnieje tylko jedna hodowla tych kotów w naszym kraju.

Chausie – wymagania i pielęgnacja

Ten bardzo żywiołowy kot potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, by móc się prawidłowo rozwijać. Idealnie byłoby, gdyby żył w domu z ogrodem. Pamiętajmy, że potrzebuje on miejsca nie tylko do biegania, ale również do skakania. Z tego powodu warto zamontować w ogrodzie półki czy podwyższenia, na które chausie będzie mógł wskakiwać. Jeśli nie posiadamy ogrodu, musimy zapewnić pupilowi inne formy aktywności. Najlepszy będzie regularny spacer z kotem.

Chausie bardzo źle znosi samotność, dlatego nie jest wskazane, by jego właścicielem była osoba, której często i długo nie ma w domu. Jeśli nie będziemy poświęcać kotu wystarczająco dużo uwagi, to bardzo prawdopodobne jest, że ujawni on swoje niszczycielskie zapędy. Chausie toleruje inne zwierzęta i dosyć łatwo się socjalizuje. Lubi zabawy zarówno z innymi kotami, jak i psami. Uważa się, że nie jest wskazany dla rodzin z małymi dziećmi, chyba że opiekunowie będą stale nadzorować zabawę dziecka z kotem. W kwestii pielęgnacji, chausie nie jest wymagającym kotem. Wystarczy, że będziemy szczotkować go raz w tygodniu.

Karmienie kota chausie

Chausie jest bardzo wymagający w kwestii diety, z tego powodu polecany jest jedynie osobom, które posiadają już doświadczenie związane z opieką nad zwierzętami. Podobnie jak inne czworonogi będące hybrydą kotów niedomowych, chausie może dziedziczyć pewne charakterystyczne cechy układu pokarmowego od swych dzikich przodków. Uważa się, że koty te są mniej zdolne do trawienia składników pochodzących z roślin, dlatego też polecana jest im dieta bezglutenowa. Co więcej chausie wykazują również skłonność do alergii pokarmowej, więc opiekun bezwzględnie musi zapewnić im karmę najwyższej jakości. Niektórzy proponują, by karmić je tylko surowym mięsem, ale w ten sposób nie dostarczymy kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najlepiej więc zdecydować się na wybór gotowej, ale najwyższej jakości karmy.

2110

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij