Bohater na czterech łapach – 5 najsłynniejszych psów ratowniczych

W niezwykłość psów nie wątpi chyba nikt. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest przy nas zawsze – kiedy jesteśmy szczęśliwi i kiedy przytrafia się nam coś złego. Dlatego wśród bohaterów, którzy każdego dnia narażają zdrowie lub życie, aby ratować innych, znajdują się też psy. Poznaj historie słynnych psów ratowniczych i zobacz, jak wiele ludzie im zawdzięczają.

Każdy właściciel psa wie, że jego zwierzak zrobiłby dla niego wszystko. Psy mają naturalny instynkt obrony bliskich im osób albo… ulubionych maskotek.
Istnieją sytuacje, kiedy pies ratownik odgrywa bardzo ważną rolę. Mowa tutaj o specjalnie szkolonych czworonogach, które poszukują zaginionych, wspierają strażaków, policjantów, wykrywają materiały wybuchowe czy narkotyki.
Często to ich umiejętności i karność są jedyną szansą na uratowanie zdrowia lub życia ludzi. Poznaj historie bohaterskich czworonogów.
Czasami nawet najodważniejsze psy potrzebują pomocy ludzi. Dzieje się tak np., kiedy ukąsi je kleszcz. Zobacz, jak pomóc swojemu czworonogowi w takiej sytuacji.

Trakr — słynny pies, który został bohaterem 11 września

Urodzony w 1994 r. Trakr był owczarkiem niemieckim, pracującym w kanadyjskiej policji. Ten psi ratownik wraz ze swoim opiekunem, Jamesem Symingtonem, uratował życie jednej z ofiar ataku terrorystycznego na wieże World Trade Center. Kiedy Symington dowiedział się o ataku na WTC i o trwających poszukiwaniach ofiar w gruzach, zdecydował się na zabranie Trakra i 15-godzinną podróż z Prospect Bay w Kanadzie do Nowego Jorku.
Po włączeniu się w poszukiwania Trakr odnalazł Genelle Guzman, która znajdowała się pod gruzami 26 godzin. 14 września Trakr rozchorował się od nadmiernej ekspozycji na gazy i chemikalia unoszące się na terenie WTC, dlatego musiano przerwać jego udział w akcji ratowniczej.
Za swoje zasługi Trakr został uznany przez magazyn Time za jedno z najbardziej heroicznych zwierząt.

Peter – słynny pies ratowniczy II wojny światowej

Peter urodził się w 1941 r. Jego właścicielka Audrey Stables zanotowała w swoim dzienniku, że od razu dostrzegła w psie dwa talenty: do niszczenia wszystkiego w jej domu i do niereagowania na żadne komendy. Był to przewrotny żart, któremu zaprzeczają późniejsze dokonania Petera. Jego służba w Obronie Cywilnej rozpoczęła się w pierwszych miesiącach 1945 r.
Do jego największych osiągnięć można zaliczyć odnalezienie dwóch osób, które leżały pod gruzami ponad 20 godzin. Peter wskazał miejsce, którego ratownicy w ogóle nie brali pod uwagę. Zaufano jednak jego umiejętnościom i odnaleziono dwie osoby. Innym razem podczas jednej próby odnalazł sześć osób. Sława Petera jako niezwykle skutecznego psa ratowniczego była tak duża, że jego opiekun i on pracowali po 10 godzin dziennie. Oprócz ludzi, Peterowi zdarzało się odnaleźć na przykład… papugi.
Za swoje zasługi Peter otrzymał nagrodę o nazwie Dickin Medal, nazywaną Krzyżem Wiktorii dla zwierząt. Ten bohaterski pies ratowniczy zmarł w 1952 r.

Bohater na czterech łapach – 5 najsłynniejszych psów ratowniczych

Katrina – bohaterka klęski żywiołowej

Huragan Katrina, który nawiedził południowe części Stanów Zjednoczonych, był jednym z najtragiczniejszych w historii. Pozbawił życia ponad 1800 osób, a tysiące zostawił bez dachu nad głową. W akcjach ewakuacyjnych, a później w usuwaniu skutków klęski żywiołowej, uczestniczyło wiele psów ratowników.
Na szczególną uwagę zasługuje czarna labradorka, później nazwana imieniem Katrina. Suczka uratowała tonącego mężczyznę. Historia została przedstawiona szerszej publiczności, kiedy uratowany przez Katrinę mężczyzna opowiedział ją w telewizji. Katrina za swój czyn została uhonorowana nagrodą Genesis Award.

Barry – pies ratujący górskich wędrowców

Jednym z najsłynniejszych psów, któremu przypisuje się uratowanie ponad 40 osób, jest Barry. Był to szwajcarski bernardyn żyjący na początku XIX w. Zwierzak urodził się w 1800 r. i przez 12 lat mieszkał i pracował w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda. Do jego zadań należało przede wszystkim poszukiwanie osób, które zaginęły w górach.
Kiedy Barry się zestarzał, został przeniesiony do Berna. Tam opiekowano się nim do jego naturalnej śmierci. Nie został pochowany, jego ciało spreparowano i umieszczono w Muzeum Narodowym w stolicy Szwajcarii. W 1923 r. wykonano odlew jego ciała, a Barry został pochowany na cmentarzu dla zwierząt pod Paryżem.

Daiko – słynny pies ratowniczy, który poświęcił życie dla ludzi

Bohaterskim psem, który trafił na okładki gazet i główne strony magazynów, jest pies ratownik Daiko. Zwierzak służył w straży pożarnej i korpusie ratowników w mieście Ibarra. Ten czworonożny bohater uratował siedem osób, które po trzęsieniu ziemi w Ekwadorze były uwięzione pod gruzami i zawałami.
Kiedy doszło do trzęsienia, Daiko przez cztery dni bez przerwy pomagał w szukaniu ofiar kataklizmu w mieście Pedernalez. Niestety, w wyniku ciężkich warunków pracy i wycieńczenia, pies nie przeżył, umierając w drodze do domu. Został pochowany z honorami na terenie jednostki straży pożarnej, w której służył.

Jak widzisz, istnieje wiele przykładów heroicznej pracy psów ratowniczych. Te przytoczone w artykule to tylko mała część opisująca to, jak wiele psy robią dla ludzi. I co najważniejsze, nie oczekują niczego w zamian. Bo przyjaźń między człowiekiem a psem to przykład relacji opartej na wierności, zaufaniu i oddaniu na lata. Aby lepiej zrozumieć tę więź, przeczytaj co powiedziałby Ci twój pies, gdyby umiał mówić.

1089

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij