Beagle – jak go okiełznać?

Psy beagle, to rasa, której uroku osobistego z pewnością odmówić nie można. Wesołe spojrzenie, łagodny pysk i długie uszy – wszystko to sprawia, że pies beagle na pierwszy rzut oka wygląda jak spokojny kanapowiec. Tymczasem nic bardziej mylnego…

Podjęcie decyzji o posiadaniu psa wiąże się z koniecznością wyboru rasy nowego domownika. Pod uwagę bierzemy wielkość psa, predyspozycje rasy do określonych zachowań, a także jego wygląd – czworonóg musi się nam przecież podobać. Bardzo często wybór pada na psa rasy beagle. Co wyróżnia psy beagle? Jaki jest ich charakter i wymagania?

Myślistwo we krwi

Te średniej wielkości trójkolorowe psy o łagodnych pyskach należą do grupy psów gończych. Pies beagle spokrewniony jest z foxhoundem amerykańskim, jednak jest od niego mniejszy. Jest niezrównanym towarzyszem polowań na króliki i zające – beagle to doskonały pies myśliwski. Beagle tropi zwierzynę swoim wyjątkowo czułym nosem z wielką pasją i zaangażowaniem. Jego fenomenalny węch sprawia, że rasa ta jest często wykorzystywana do wykrywania przemytu zakazanych artykułów.

Pies beagle – charakter

Beagle psy są z natury nieagresywne i wesołe, co sprawia, że dobrze nadają się na psy rodzinne. Spokojnie znoszą kontakt z dziećmi i na ogół nie są bojaźliwe. Równocześnie wyróżniają się sporym temperamentem. Beagle wykazują nawet do czwartego roku życia typowo szczenięce zachowania. Są psami wyjątkowo towarzyskimi, z tego powodu łatwo nawiązują kontakt z nieznajomymi – średnio więc nadają się na psy obronne. Dzięki wrodzonej hałaśliwości z powodzeniem mogą jednak pełnić rolę psów stróżujących.

Rozmowa z beaglem

Można powiedzieć, że jest to rasa „gadatliwa”. Niektóre psy są skłonne do wycia, zwłaszcza gdy zbyt długo pozostają same. Kiedy wydarzy się coś, co je niepokoi – szczekają i wydają inne dźwięki, próbując zainteresować właściciela. Co ważne, beagle dobrze dogaduje się nie tylko z ludźmi, ale i z innymi zwierzętami. Nie tylko nie wykazuje agresji wobec psów, ale jest także skłonny zaprzyjaźnić się z kotem.

Jak bawić się z psem beagle?

Zapędy myśliwskie właściwe rasie sprawiają, że wspólne spacery mogą być czasem problematyczne. Jeśli podczas wędrówki pupil natrafi na interesujący zapach, może przestać reagować na polecenia, starając się intensywnie dociec źródła woni. Jak go okiełznać? Przede wszystkim zapewniając podczas spacerów ciekawe zajęcia – znudzony pies beagle może sam znaleźć sobie interesującą go formę zabawy.

rasy beagle

Poznaj pozostałe specyfikacje psów rasy beagle.

Choroby psów rasy beagle

Duża żywotność psów tej rasy sprawia, że choć nie potrzebują one bardzo intensywnego treningu, to wymagają długich i regularnych spacerów. Jeśli ich zabraknie, a równocześnie wszystkie zachcianki niepohamowanego apetytu beagla będą spełniane bez zastrzeżeń, istnieje ryzyko nadwagi. Skłonny do przybierania na wadze pies w krótkim czasie może stać się otyły.

Wrodzona chęć do zabawy i aktywności powinna być wykorzystana w celu zapobiegnięcia nadmiernym przyrostom wagi. U rasy występują także predyspozycje do chorób serca, szczególnie zwężenia tętnicy serca. Ich profilaktyka, oprócz niezbędnych badań, powinna opierać się między innymi na unikaniu nadwagi i zwalczaniu otyłości.

Pies beagle i pielęgnacja

W codziennej pielęgnacji istotne jest również, by pamiętać o higienie zwisających uszu psa. Uszy beagla są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia infekcji. Istotne jest, by zabiegi pielęgnacyjne nie były wykonywane zbyt intensywnie i za często. Dopiero w momencie, kiedy zaobserwujemy nadmierną ilość woskowiny, usuwamy ją delikatnie miękkim wacikiem. Do tego celu sprawdzą się także specjalne płyny pielęgnacyjne.

Najlepsza karma dla beagla

Ważnym elementem dbania o psią linię jest wybór właściwej karmy. Dobrym rozwiązaniem będzie podawanie psu suchej karmy Royal Canin Beagle Adult. Idealna dla psów powyżej 12. miesiąca życia, nie tylko pomoże w utrzymaniu idealnej wagi dzięki obniżonej zawartości tłuszczu, ale także zadba o prawidłową higienę jamy ustnej oraz dobrą kondycję stawów i kości.

beagle-adult

Dowiedz się więcej o karmie Royal Canin Beagle Adult.

Pamiętaj, że pies beagle będzie posłuszny właścicielowi, przyjazny i chętny do zabawy, tylko dzięki właściwej socjalizacji, którą należy przeprowadzać już od wczesnego wieku psa. Szczeniak, któremu pozwoli się bezpiecznie eksplorować otoczenie, poznawać nowych ludzi i oswajać się z innymi zwierzętami, jako dorosły pies nie będzie obawiał się nowych miejsc i sytuacji.

23094

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij