Bądź odpowiedzialny: Karta Awaryjnego Opiekuna Psa

Kupując lub adoptując psa, nie myślimy zwykle o tym, co stanie się ze zwierzęciem, jeśli nie będziemy mogli się nim opiekować przez dłuższy czas. Warto jednak się zastanowić, kto zajmie się czworonogiem, kiedy na przykład ulegniemy nagłemu wypadkowi i wylądujemy w szpitalu na parę tygodni. Zabezpieczeniem w takiej sytuacji będzie Karta Awaryjnego Opiekuna Psa. Co to takiego i dlaczego warto ją mieć zawsze przy sobie?

Mając zwierzę i spędzając z nim wiele radosnych chwil łatwo zapomnieć o tym, że niekiedy życie pisze również smutne scenariusze. Podczas długich spacerów czy beztroskich zabaw rzadko kiedy przyjdzie nam do głowy myśl, co się stanie z czworonogiem, gdy nie będziemy mogli się nim zajmować.

Bądź odpowiedzialny za swojego psa – przewiduj możliwe scenariusze

Dla dobra ukochanego psa, warto zastanowić się, jaki los czeka go np. w przypadku naszego długiego pobytu w szpitalu. Jeżeli mieszkamy z rodziną i dzielimy się opieką nad czworonogiem, problem wydaje się niewielki.

Jeśli jednak zwierzę jest naszym jedynym współlokatorem, sprawa mocno się komplikuje. W takiej sytuacji należy dla pewności „ubezpieczyć” czworonoga i poszukać wśród najbliższych osoby, która w awaryjnej sytuacji zaopiekuje się naszym zwierzęciem. Dane takiej osoby umieszcza się w Karcie Awaryjnego Opiekuna Psa.

Karta Awaryjnego Opiekuna Psa: krok po kroku

1. Znajdź tymczasowego opiekuna

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia przyszłości Twojego pupila jest znalezienie kogoś, kto zaopiekuje się psem w awaryjnej sytuacji. Poświęć chwilę na to, aby zastanowić się, która osoba w Twoim otoczeniu jest odpowiednim „kandydatem”. Zwykle w pierwszym momencie przychodzą nam do głowy najbliżsi. Warto jednak, aby potencjalny opiekun miał już wcześniej kontakt z Twoim czworonogiem i go po prostu lubił. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko ewentualnych nieporozumień.

Tymczasowym opiekunem Twojego psa nie musi zostać koniecznie ktoś z rodziny. Może to być przyjaciel lub znajomy, któremu ufasz i możesz powierzyć swojego zwierzaka. Kiedy już wytypujesz taką osobę, przeprowadź z nią poważną rozmowę. Przedstaw wszystkie obowiązki związane z opieką nad psem. Upewnij się, że zdaje sobie sprawę z obowiązków, jakie będą na niej spoczywać. Twój czworonóg musi trafić w odpowiedzialne ręce. Przeczytaj też o odpowiedzialnej adopcji psa.

2. Zdobądź kartę i ją wypełnij

Kartę Awaryjnego Opiekuna Psa możesz wydrukować z naszej strony (wzór poniżej). Jest ona także dołączana do niektórych magazynów o psach i kotach oraz kolportowana w gabinetach weterynaryjnych. Pobierz gotowy wzór, wypełnij i noś zawsze przy sobie. Jeżeli będziesz miał taką możliwość podczas sytuacji awaryjnej, poproś kogoś, kto udziela Ci pomocy, o wykonanie telefonu pod wskazany numer.

Karta Awaryjnego Opiekuna Psa
Pobierz Kartę Awaryjnego Opiekuna Psa w formacie PDF gotowym do druku

 

3. Noś kartę zawsze przy sobie

Każdy posiadacz czworonoga powinien mieć tego typu kartę zawsze przy sobie, szczególnie jeśli mieszka sam. Najlepiej umieścić ją w portfelu pomiędzy dokumentami, do których zawsze sięgają służby ratunkowe. Należy pamiętać o aktualizowaniu danych na karcie za każdym razem, kiedy tymczasowy opiekun psa zmienia numer telefonu lub adres.

Jeżeli posiadasz psa i cierpisz na przewlekłą przypadłość (np. padaczkę), która wiąże się z częstymi wizytami w szpitalu, tym bardziej powinieneś posiadać Kartę Awaryjnego Opiekuna Psa. Dotyczy to również osób starszych, nawet tych mieszkających z małżonkiem czy rodziną.

Co w sytuacji, gdy nie masz przy sobie karty?

Rodzina nie zawsze chce się zaopiekować czworonogiem w momencie chwilowej lub trwałej niedyspozycji właściciela. To bardzo smutne, ale niestety prawdziwe zjawisko. Zwierzę staje się wtedy niechcianym „spadkiem”, a członkowie rodziny starają się go jak najszybciej pozbyć. Karta Awaryjnego Opiekuna Psa zabezpieczy Twojego psiego przyjaciela przed takim okrutnym losem.

Brak tego typu karty powoduje, że zwierzę osoby poszkodowanej trafia do schroniska. Dotyczy to także sytuacji, w której czworonóg uczestniczył w wypadku razem z opiekunem. Jeżeli służby ratunkowe nie będą wiedziały do kogo zwrócić się o pomoc w kwestii zaopiekowania się nad psem, zostanie wezwane Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami i pies trafi do schroniska.

Zwierzę zawsze na pierwszym miejscu

Każdy opiekun jest odpowiedzialny za swojego psa. Nie chodzi tutaj jedynie o karmienie zwierzęcia i zapewnianie mu regularnych spacerów czy wizyt u lekarza weterynarii. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia opiekuna, czworonogiem musi się ktoś zająć i zapewnić mu dach nad głową.

Jeśli nie pomyślimy o tym wcześniej, narazimy zwierzę na ogromny stres związany z transportem do schroniska i obcymi ludźmi, którzy będą się nim opiekować. Karta Awaryjnego Opiekuna Psa jest gwarancją bezpieczeństwa dla Twojego zwierzęcia, w momencie gdy Ty nie będziesz mieć takiej możliwości.

Royal Canin Calm

588

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij