Babeszjoza u psa – leczenie i profilaktyka

O tym, że ugryzienie przez kleszcza jest niebezpieczne dla psów wie już chyba każdy posiadacz czworonoga. W swojej praktyce spotykam się jednak z tym, że nie odróżniamy babeszjozy od boreliozy. Są to dwie zupełnie różne jednostki chorobowe, powodowane przez zupełnie różne patogeny, choć przenoszone tą samą drogą, bo przez kleszcze.

Boreliozę wywołuje bakteria Borrelia burdgorferi. Babeszjozę z kolei pierwotniak Babesia canis. I to właśnie na tą drugą chorobę – babeszjozę (inaczej zwaną piroplazmozą) tak często chorują nasi pupile.

Jak dochodzi do zarażenia babeszjozą?

Pierwotniak jest również pasożytem kleszcza. Bytuje w jego gruczołach ślinowych. Aby doszło do zarażenia psa, musi dojść do ukąszenia. Przyjmuje się, że kleszcz musi ssać krew przez minimum 24 godziny aby zdążył przekazać babeszję. Musimy pamiętać, że zachorowania obserwujemy przez okrągły rok, nawet zimą, jeśli jest odpowiednio ciepła (z mojego doświadczenia wystarcza zaledwie kilka dni z temperaturą około 5° C).

Można wyróżnić jednak dwa szczytowe okresy zachorowań – około kwietnia i około września. Fakt ten jest ściśle powiązany z cyklem rozwojowym kleszcza – aby kleszcz mógł się przepoczwarzyć z jednej formy larwalnej (tzw. nimfy) w drugą, musi napić się krwi.

Objawy babeszjozy u psa

Zazwyczaj właściciele zgłaszają się, ponieważ zwierzę nie wykazuje chęci do zabawy, nie chce jeść, jest słabe, apatyczne, czasem zatacza się, a jego mocz może zmienić barwę z żółtej na ceglastoczerwoną. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić duszności, przyspieszone bicie serca, wstrząs. Bywa, że zwierzę wymiotuje. Może mieć również problemy neurologiczne, ale jest to rzadszy przypadek. W badaniu klinicznym obserwujemy podwyższenie temperatury ciała, często powyżej 40°C, bladość lub zażółcenie błon śluzowych.

Co zrobić, gdy pies wymiotuje bądź ma gorączkę? Przeczytaj wcześniejszy artykuł o pierwszej pomocy dla psa.

Rozpoznanie babeszjozy

Diagnozę stawia się po stwierdzeniu babeszji w rozmazie krwi . Pierwotniaki bytują w krwinkach czerwonych psa. Czasami w rozmazie z krwi obwodowej nie stwierdza się babeszji, mimo że zwierzę jest chore. Pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy może być badanie morfologiczne krwi – prawie zawsze w przebiegu tej choroby dochodzi do obniżenia poziomu płytek krwi. Powinno się wówczas pobrać krew z żyły brzeżnej ucha i szukać dalej pierwotniaka.

Babeszjoza u psa – leczenie i profilaktyka

Obraz babeszjozy pod mikroskopem (źródło: Wikipedia)

Leczenie babeszjozy

Nieleczona babeszjoza jest chorobą prawie zawsze śmiertelną. Wcześnie rozpoznana i leczona – zwykle uleczalną. Szybkie wykrycie jest bardzo ważne ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań. Jak powinno wyglądać prawidłowe leczenie choroby?

Lekarz powinien założyć psu venflon, pobrać krew do badania, aby stwierdzić jakiego spustoszenia dokonał pasożyt, podłączyć psa pod kroplówkę, podać leki: przeciwpierwotniacze, steryd, antybiotyk oraz inne w zależności od wyników badań. Czasami trzeba wprowadzić odpowiednią dietę weterynaryjną. Leczenie powinno trwać przynajmniej kilka dni. Jest ono uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli pojawiają się powikłania – dłużej.

Powikłania piroplazmozy

Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja właścicieli na złe samopoczucie pupila. Często w przebiegu babeszjozy dochodzi do uszkodzenia nerek oraz wątroby. Dość ciężkim powikłaniem jest również tzw. anemia hemolityczna, czyli rozpad czerwonych krwinek zwalczanych przez własny organizm psa. W takim przypadku niezbędne jest wprowadzenie leków immunosupresyjnych. Często w takim przypadku niezbędne jest również przetoczenie krwi.

Profilaktyka babeszjozy u psa

Podstawą zwalczania choroby jest niedopuszczenie do bytowania kleszcza na psie. Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg preparatów antykleszczowych. Mogą to być krople, obroże, tabletki. Najważniejsze jest systematyczne podawanie tych preparatów, zgodne z zaleceniami producenta. Ważne jest również zwrócenie uwagi na fakt, że nie mogą to być dowolne preparaty, a preparaty biobójcze. Funkcja odstraszania powinna być ich dodatkowym atutem, a nie podstawową cechą. Dlatego najbezpieczniej jest poradzić się lekarza w kwestii wyboru preparatu.

Należy zawsze przestrzegać dodatkowych wskazówek, aby mieć pewność, że zadziałają. Bardzo ważne w przypadku kropli typu spot on jest zachowanie odstępów pomiędzy kąpielami, a aplikacją preparatu, ponieważ podane tuż po kąpieli nie wchłoną się i nie rozprzestrzenią wystarczająco.

Jak chronić psa przed kleszczami?

W przypadku obróż przeciwkleszczowych najważniejsze jest to, aby były one odpowiednio ścisło założone i noszone cały czas. Ponieważ zawierają one mikropory, kiedy są brudne – przetrzyjmy je mokrą szmatką. W szczególnych sytuacjach, p.. bardzo silnego „wysypu” kleszczy, warto połączyć ze sobą różne preparaty, np obrożę i kropelki, czy kropelki i tabletkę. Nie wolno tego robić w dowolny sposób.  Pamiętajmy, że są to leki! Wtedy znowu warto porozmawiać z lekarzem.

Kleszcz u psa – jak go usunąć?

Dobrze nauczyć się również prawidłowego usuwania kleszczy. Im szybciej się to stanie – tym mniejsza szansa na zarażenie się psa. Pamiętajmy jednak, że kleszcze są również niebezpieczne dla nas, dlatego usuwajmy je tylko i wyłącznie w rękawiczkach. Na świecie dostępna jest szczepionka przeciw babeszjozie. Niestety nie zapobiega ona chorobie, a jedynie zmniejsza jej objawy. Była ona przez pewien czas również dostępna w Polsce, ale nie stosowano jej na szeroką skalę ze względu na dość wysoki koszt i opisaną przeze mnie niedoskonałość.

Wszystko w Waszych rękach – bądźcie czujni i oglądajcie swojego pupila po każdym spacerze! Wasza reakcja w odpowiednim czasie uchroni go przed niemiłymi konsekwencjami babeszjozy.

129510

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij