Ashera: najdroższa kocia rasa na świecie?

Kot Ashera jest najnowszą, najrzadszą i najbardziej egzotyczną rasą wśród kotów domowych. Został wyhodowany przez firmę Lifestyle Pets w 2006 roku poprzez skrzyżowanie afrykańskiego serwala, azjatyckiego leoparda i kota domowego.

Kot za pół miliona złotych?

Jest to hybryda niezwykła pod wieloma względami. Przede wszystkim koszt kota może przyprawić o zawrót głowy. Ashera to najdroższy kot na świecie. Cena utrzymuje się w granicach od 80 do nawet 500 tysięcy złotych!

Mimo tak wysokiej ceny są chętni na kupno Ashery, a nawet tworzą się kolejki – czas oczekiwania na kociaka to 9 miesięcy. Co ciekawe, Savannah to taka sama międzygatunkowa hybryda jak Ashera,, a kosztuje kilka razy mniej. Nadal cena jest bardzo wysoka, ale może dziwić różnica w cenie obydwu kotów. Savannah zajmuje drugie miejsce w rankingu najdroższych kotów na świecie. Za takiego kota trzeba zapłacić od 5,5 do 180 tysięcy złotych. Najdroższe z nich pochodzą z pierwszej generacji (posiadają 50% genów serwala).

Trzecie miejsce w tym rankingu należy do kota bengalskiego, za którego trzeba zapłacić od 3 tysięcy złotych (kupno kota bez możliwości reprodukcji). Jeśli chcemy zająć się hodowlą kotów bengalskich należy przygotować się na koszty od 5 do nawet 80 tysięcy złotych.

Ashera – kot dla alergików

Drugą niezwykłą cechą Ashery ma być hipoalergiczność. Kot ten powstał z myślą o alergikach. Niestety, jak przyznaje firma, która wyhodowała rasę, nie udało się osiągnąć 100% antyalergiczności, a tylko 95%.

Z innych kotów, które również są polecane osobom uczulonym możemy wymienić: kota syberyjskiego, Devon Rexa, Sfinxa, kota balijskiego. Nie są to jednak koty, które nie uczulają. Przyczyną „uczuleń na koty” nie jest sierść kota, jak się powszechnie uważa, ale białko Fel D1 zawarte w ślinie i gruczołach łojowych kotów.

Zwierzę myjąc się, rozprowadza białko po całej sierści, a ponieważ są to bardzo małe cząsteczki, łatwo unoszą się w powietrzu i utrzymują w pomieszczeniu. Dlatego też uczulają, mimo iż kota może w pokoju już nie być. U wymienionych powyżej kotów ilość tego białka jest niższa niż u pozostałych zwierząt, co czyni je mniej uczulającymi.

Drugim alergenem  jest białko 69-kDA. Jego ilość wzrasta wraz z wiekiem kota, stąd im starszy kot, tym większa szansa, że pojawi się alergia.

Mały leopard

Kolejną cechą wyróżniającą kota Ashera od pozostałych mruczków jest jego wygląd. To sporych rozmiarów zwierzę, osiągające do 120 cm stojąc na tylnych łapach. Dorosły osobnik waży ok. 10-15 kg.

Bez wątpienia to piękne koty, przypominające małego leoparda. Po swoich przodkach odziedziczyły smukłą, wysoką sylwetkę, długie kończyny i szyję, wydłużony tułów. Umaszczenie tych kotów jest niespotykane u domowych mruczków. Ashery mają czarne pręgi i cętki na kremowym lub jasnobrązowym futrze. Wraz z trójkątną głową i długimi, stojącymi uszami nadają one kotom dzikiego charakteru. Zachwycający wygląd Asher sprawia, że stają się one marzeniem każdego fana dzikich kotów.

Koty te żyją również dłużej niż ich europejscy krewniacy. Mogą dożywać 20-25 lat.

Charakter dzikich przodków

Ashera mimo swojej wyjątkowości to jednak nadal kot. Istnieją obawy, że może stwarzać problemy spowodowane charakterem swoich dzikich przodków. Choć wśród jego cech wymienia się towarzyskość i spokój, to niektórzy opiekunowie zgłaszają dzikość i nieprzewidywalność swoich pupili. Są to cechy związane z genami, które mogą ujawnić się u niektórych osobników.

Wszyscy jednak podkreślają inteligencję tych zwierząt, a co za tym idzie szybkość w oswajaniu i nauce nowych sztuczek. Ashery chętnie spędzają czas z opiekunem, bawią się z dziećmi i podobno nie niszczą mebli w mieszkaniu. Są aktywne, ciekawskie, szybkie i zdecydowanie lepiej czują się na dworze, gdzie mogą spędzać całe dnie. Szybko uczą się też chodzenia na smyczy i chętnie spacerują z opiekunami. Podobnie jak inne domowe koty w chłodne dni lubią wygrzewać się w ciepłych legowiskach.

Ashera – nie dla każdego

Ashera nie jest kotem dla każdego. Nie tylko ze względu na zaporową dla większości osób cenę, ale przede wszystkim z powodu genów dzikich przodków, które mogą ujawniać się w nieprzewidywalnym charakterze niektórych osobników.

Źródło zdjęcia głównego: “Amazing-Ashera-Cat-Pictures” (CC BY-ND 2.0) by lemonfilmblog

8140

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij