Antykoncepcja dla kotów i psów – rodzaje, możliwości i konsekwencje

Żyjemy w XXI wieku i potrzeba antykoncepcji u zwierząt nikogo już nie dziwi. Tak jak w tzw. medycynie ludzkiej, tak i w świecie weterynaryjnym mamy kilka różnych możliwości postępowania. Jaka antykoncepcja psów i kotów jest najskuteczniejsza? Czy jedynym rozwiązaniem jest sterylizacja bądź kastracja?

Współcześnie istnieje wiele sprawdzonych sposobów, za pomocą których możemy ustrzec nasze suki lub kotki przed niechcianym potomstwem. Niemniej jednak warto zauważyć, że kwestia zabezpieczenia się przed niepożądaną ciążą, nie leży jedynie po stronie samicy. Także w przypadku samców istnieje kilka metod uniknięcia przez nich zapłodnienia kotki bądź suczki. Które z nich cieszą się największą popularnością? Jaka antykoncepcja kotów i psów jest najbardziej polecana?

Antykoncepcja dla psów i kotów

W kwestii antykoncepcji samca, zazwyczaj na myśl przychodzi zabieg kastracji, czyli chirurgicznego usunięcia jąder. Kastracja psa lub kota jest prosta i powszechnie polecana. Oprócz tego, że zyskujemy 100% pewności, że nasz pupil nie będzie w stanie zapłodnić samicy, to przy tym dostajemy ogromny bonus w postaci profilaktyki chorób prostaty. Jeśli usuniemy główną fabrykę testosteronu, czyli jądra, gruczoł krokowy po prostu zacznie zanikać, co zmniejsza ryzyko wystąpienia jego schorzeń.

Kolejnym plusem, jaki wynika z kastracji kota lub psa, jest zmniejszenie popędu płciowego i ograniczenie zachowań typowo „samczych”. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim agresję wobec innych osobników płci męskiej oraz ucieczki za „zewem natury”. Dla porządku dodam, że usuwając jądra, kategorycznie eliminuje się ryzyko wystąpienia nowotworów tego narządu. Jest tylko jeden minus. Kastracja kota czy psa jest nieodwracalna. Raz wykastrowany samiec nie będzie mógł z powrotem, mimo szczerych chęci opiekuna, odzyskać swoich możliwości reprodukcyjnych.

Chemiczna kastracja psa

Oczywiście do zabiegu chirurgicznego pacjent musi się nadawać. Ryzyko związane z narkozą i samym zabiegiem musi być niewielkie. Co jeśli te warunki z różnych powodów nie są spełnione? Czy taki samiec musi pozostać płodnym? Może, ale nie musi. Coraz bardziej popularna jest metoda tzw. chemicznej kastracji, czyli blokowania wytwarzania testosteronu za pomocą innych hormonów. Terapia powoduje obniżenie popędu płciowego i zahamowanie produkcji plemników, co w efekcie właściwie gwarantuje bezpłodność.

W tej chwili na rynku weterynaryjnym dostępny jest preparat w postaci umieszczanego pod skórą implantu, który powoli uwalnia substancję blokującą wytwarzanie testosteronu. Preparat jak na razie jest zarejestrowany tylko dla psów. Niezaprzeczalnym plusem tej metody jest możliwość jej odwrócenia. Implant działa około 6 miesięcy (zależnie od masy ciała i metabolizmu). Jeśli po tym czasie nie wszczepimy kolejnej „dawki”, zdolności seksualne psa wrócą do poprzedniego stanu.

Sterylizacja kotki i suczki

Jeśli pragniecie zabezpieczyć swoje suczki lub kotki przed zajściem w ciążę, także macie kilka możliwości. Podstawową metodą jest zabieg kastracji, określany też często mianem sterylizacji. Polega on na usunięciu jajników, bardzo często wraz z jajowodami i macicą. Dlaczego usuwać cały narząd, skoro pozbycie się jajników gwarantuje bezpłodność? Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta.

Otóż przy zachowanej macicy, mimo braku jajników, istnieje możliwość wystąpienia u samicy chorób macicy, z ropomaciczem na czele. Skoro i tak wykonywany jest zabieg chirurgiczny, podczas którego pozbywamy suczkę lub kotkę możliwości posiadania potomstwa, warto tę operację nieco poszerzyć i zagwarantować podopiecznej profilaktykę chorób macicy. Oczywiście także w tym przypadku decyzja musi być dobrze przemyślana, bo jest to zabieg nieodwracalny.

Tabletki i zastrzyki antykoncepcyjne dla kotów i psów

Jeśli nie jesteśmy w pełni przekonani co do metody lub nasze zwierzę nie kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego, mamy także możliwość zastosowania antykoncepcji hormonalnej. Istnieje kilka jej rodzajów W zależności od gatunku, a co za tym idzie specyfiki cyklu płciowego, w różny sposób blokowane będzie wystąpienie rui (u suczek powiedzielibyśmy raczej „cieczki”). Do dyspozycji mamy preparaty podawane doustnie, które charakteryzują się krótkim czasem działania. Sprawdzają się, gdy chcemy osiągnąć bezpłodność na niedługi okres, np. czas pobytu zwierzęcia w hotelu, wyjazdu na wakacje lub obecności na wystawach.

Gdy jednak myślimy o długofalowej antykoncepcji, a musimy wykluczyć kastrację, najlepiej sprawdzą się preparaty iniekcyjne o przedłużonym czasie działania (nawet do kilku miesięcy). O ile preparaty farmakologiczne są stosunkowo wygodne, bo potrafią na długi czas „zabezpieczyć” naszą podopieczną, stanowią jednorazowo mniejszy wydatek i wiążą się z mniejszym stresem, należy pamiętać, że podając hormony ingerujmy w organizm. Zaburzamy jego równowagę, zwiększając przy tym ryzyko wystąpienia schorzeń macicy i guzów sutka. Nie jest powiedziane, że suki i kotki poddane antykoncepcji hormonalnej spotka cała lista efektów ubocznych, ale ryzyko się zwiększa.

Sterylizacja, kastracja, a może zastrzyk hormonalny?

Decyzję o wyborze metody, którą najlepiej zastosować u pupila, pomoże podjąć lekarz weterynarii. To lekarz zna najlepiej zwierzę i wszystkie przeciwwskazania do zastosowania powyższych sposobów. Na sam koniec należy się ode mnie jeszcze jedna informacja. Rozpisywałem się o zaletach zabiegu kastracji, nie pisząc nic o wadach. Pamiętać należy, że są to zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym, dlatego też zawsze istnieje tzw. ryzyko anestezjologiczne. Jednak przy obecnym stanie wiedzy i umiejętnościach chirurgów, to ryzyko jest sprowadzone do absolutnego minimum.

Drugim minusem kastracji, niezależnie od gatunku i płci, jest jej wpływ na metabolizm zwierzęcia. Kastrowanym zwierzętom jest zdecydowanie łatwiej przytyć. Nie oznacza to jednak, że każdy kastrat musi być otyły. Mając na uwadze ten aspekt sterylizacji, należy zwrócić większą uwagę na wygląd naszego pupila i w razie konieczności wprowadzić odpowiednią dietę niskokaloryczną,. Niby kochanego ciałka nigdy za wiele, ale też należy pamiętać, że co za dużo, to nie zdrowo. Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia sterylizowanych psów i kotów, znajdziecie w naszych poradnikach.

17012

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij