Alternatywa dla schroniska, czyli dom tymczasowy dla kota

Jak pomóc kotom w schronisku, gdy nie można pozwolić sobie na adopcję? Prawdziwi miłośnicy zwierząt, dysponujący odrobiną wolnego czasu i przestrzeni mogą założyć tak zwany dom tymczasowy. Na czym polega idea domu tymczasowego dla kota?

Prowadzenie takiego ośrodka służy zwierzakom, daje mnóstwo satysfakcji, uczy odpowiedzialności, ale i przysparza obowiązków. Jak założyć dom tymczasowy dla kota? Jakie warunki należy spełniać?

Co to jest dom tymczasowy?

Dom tymczasowy to miejsce, w którym kot przebywa do momentu adopcji, czyli znalezienia nowego, stałego opiekuna. Azyle tego rodzaju zapewniają schronienie zwłaszcza tym kotom, które nie radzą sobie w schronisku, potrzebują stałej opieki, lepszych warunków lub długotrwałego leczenia. Do domów tymczasowych trafiają więc przede wszystkim kocięta, które w warunkach domowych, otoczone ciepłem i troskliwą opieką dużo szybciej wracają do zdrowia.

Zobacz, jak opiekować się niewidomym kotem

Dlaczego domy tymczasowe są potrzebne?

Nawet najlepsze schronisko nigdy nie dorówna prawdziwemu domowi. A nawet najbardziej oddani wolontariusze nie są w stanie poświęcić należytej uwagi wszystkim zwierzakom. Domy tymczasowe pełnią więc rolę spokojnej przystani dla kotów potrzebujących szczególnej opieki oraz troski. Pamiętajmy, że czworonogi w schroniskach żyją w niewielkich boksach, koty w klatkach, a nieustanne towarzystwo innych zwierzaków, ciągłe szczekanie lub miauczenie wywołują u nich niepokój oraz stres.

Tymczasowy dom dla kota to miejsce, w którym zwierzę może poczuć się bezpiecznie, wyciszyć i wrócić do zdrowia. Miejsca te potrzebne są zwłaszcza kotom, które spotkała krzywa ze strony człowieka lub innych zwierząt. Takie zwierzęta szybciej wracają do siebie i na nowo nabierają zaufania, gdy otoczy się je ciepłem i opieką. W domu tymczasowym kot ma stały kontakt z człowiekiem, sprawdza się jest jego charakter oraz zachowania w różnych sytuacjach. Uważny opiekun domu tymczasowego może obserwować zwierzaka, opisać go i pomóc mu znaleźć dom odpowiadający jego potrzebom i charakterowi.

Rudy kot siedzący przy oknie

Jak założyć tymczasowy dom dla kota?

Aby stworzyć dom tymczasowy nie trzeba mieć żadnego specjalnego doświadczenia. Wystarczy trochę wolnego czasu i dużo dobrej woli. Kiedy już podejmiemy decyzję jedynie, co musimy zrobić to skontaktować się z wybraną fundacją zajmującą się opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Potem podpisujemy umowę domu tymczasowego, w której zobowiązujemy się do opieki nad zwierzęciem i zgłaszania wszelkich problemów z tym związanym. Warto upewnić się, na jaką pomoc ze strony organizacji będziemy mogli liczyć. Niektóre fundacje zapewniają pełne wsparcie finansowe, inne tylko częściowe. Pamiętajmy, by wyjaśnić to przed podpisaniem umowy. Fundacje pośredniczą także w szukaniu stałego domu dla kota, zapewniają wsparcie merytoryczne lub transport do lecznicy.

Obowiązki domu tymczasowego

Dom tymczasowy to wspaniała inicjatywa, dzięki której możemy realnie przyczynić się do poprawy losu bezdomnych zwierząt. Zapewniając dobre warunki i bezpieczne schronienie pomagamy im wrócić do zdrowia i uporać się z traumą po przykrych wydarzeniach oraz znaleźć nowy, prawdziwy dom. Pamiętajmy jednak, że prowadzenie domu tymczasowego to także wielka odpowiedzialność i sporo obowiązków. Zanim zdecydujemy się założyć taki azyl, zastanówmy się, czy na pewno damy sobie radę.

Jakie warunki należy spełnić, by założyć tymczasowy dom dla kota? Po pierwsze zastanówmy się nad tym, czy będzie nas stać na utrzymanie jednego lub kilku zwierzaków. Pamiętajmy, że nie wszystkie fundacje zapewniają pełne wsparcie finansowe – niektóre partycypują jedynie w kosztach związanych z leczeniem kota, podczas gdy cała reszta spoczywa na nas. Zanim podpiszemy umowę z konkretną fundacją upewnijmy się więc, na jaką pomoc z ich strony możemy liczyć.

Dom dla kota – jaki powinien być?

Warto przemyśleć takie warunki mieszkaniowe. Zastanówmy, czy przestrzeń jaką dysponujemy pozwala nam na przyjęcie kilku kocich podopiecznych. Chore zwierzęta mogą wymagać kwarantanny, a nieśmiałe i płochliwe odpowiednio zaplanowanej socjalizacji. Na zbyt małej przestrzeni możemy mieć z tym problem.

Zastanówmy się także czy dysponujemy dostateczną ilością wolnego czasu. Jako opiekun tymczasowy będziemy musieli jeździć na wizyty do weterynarza lub na rehabilitację, podawać lekarstwa, socjalizować zwierzaka, uczyć korzystania kuwety oraz właściwego zachowania. To wszystko wymaga czasu oraz cierpliwości.

https://royalcanin.pl/blog/wp-content/uploads/2017/08/W.jpg

Opieka nad bezdomnymi zwierzętami daje mnóstwo satysfakcji. Patrzenie jak wracają do zdrowia, nabierają sił i znów stają się pełne życiowej energii może wynagrodzić wszelkie trudności związane z prowadzeniem domu tymczasowego. Pamiętajmy jednak, by dla dobra czworonogów zawsze realnie mierzyć siły na zamiary.

Dowiedz się także, co zrobić, gdy Twój kot zaginął

610

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij