Alergia u psa i kota

Sytuacja, w której człowiek uskarża się na alergię z powodu sierści psa lub kota niestety nie należy do rzadkości. Nie wszyscy jednak wiedzą, że psy i koty także mogą być alergikami. Alergia u kota i psa bywa czasem równie uciążliwa. Jak sobie z nią radzić? Jakie są objawy alergii u psa i kota i jak przebiega jej leczenie?

Nasi czworonożni przyjaciele cierpią czasem z powodu nadwrażliwości na rozmaite substancje. Alergia u psa i kota jest równie dokuczliwa jak u człowieka, dlatego ważne jest, aby szybko rozpoznać jej objawy i skutecznie im przeciwdziałać. Jakie mogą być przyczyny tego typu schorzenia? Czym różni się alergia pokarmowa u psa i kota od odmiany wziewnej i kontaktowej? W zależności od rodzaju alergii, odmienne może być jej leczenie i profilaktyka.

Przyczyny alergii u kota i psa

Alergia u zwierząt ma podobne podłoże jak u człowieka. U czworonogów może wystąpić alergia wziewna (na kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów czy pleśń), alergia kontaktowa, która wynika z zetknięcia czynnika uczulającego bezpośrednio ze skórą oraz alergia pokarmowa związana z wrażliwością na określony składnik pokarmu. Ze względu na budowę okrywy włosowej najrzadziej występującym rodzajem alergii jest alergia kontaktowa. Alergia skórna u psa i kota może być spowodowana chociażby obrożą przeciw insektom, metalowymi bądź skórzanymi elementami kagańca lub obroży, a nawet miską, w której podajemy pupilowi karmę.

Mechanizm alergiczny

Objawy alergii u zwierzęcia stanowią jego reakcję obronną uruchamianą w wyniku kontaktu z alergenem. Organizm psa lub kota rozpoznaje go jako zagrożenie i zaczyna produkować przeciwciała. Ich zetknięcie się z antygenem powoduje wystąpienie stanu zapalnego, który może dawać objawy o umiarkowanej uciążliwości. Wśród nich należy wymienić katar, kaszel lub zaczerwienione spojówki. Co ważne, w przypadku silnej alergii istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci zwierzęcia.

Alergia u psa – objawy

Symptomy reakcji alergicznych u zwierząt mogą pojawić się w każdym wieku. Ustalenie, jaka substancja jest alergenem, to kluczowy element pozwalający na jej skuteczną profilaktykę. Podstawowe objawy alergii u kota i psa to  silny świąd skóry i związane z nim zachowanie czworonoga. Zwierzę, u którego wystąpiła reakcja alergiczna, będzie intensywnie drapało się w swędzące miejsca. Może lizać i wygryzać sierść, pozbawiając się w ten sposób owłosienia i powodując rany. Mogą być one szczególnie rozległe w przypadku kota, który szorstkim językiem jeszcze bardziej podrażnia wrażliwe miejsca.

Podejrzewasz alergię u psa lub kota?

Jak przebiega diagnoza alergii u czworonoga? Czas i miejsce wystąpienia objawów alergii u kota i psa wskazujących na istnienie uczulenia, to podstawowe czynniki mogące pomóc w ustaleniu źródła alergii. Jeśli dolegliwości dopadają zwierzę wiosną i latem, istnieje prawdopodobieństwo, że jest ono uczulone na pyłki roślinne. W przypadku innych rodzajów reakcji alergicznych, postępowanie diagnostyczne jest trochę bardziej skomplikowane. Jak rozpoznać alergię pokarmową i kontaktową?

Diagnoza alergii u czworonoga

Jeśli przypuszczasz alergię pokarmową u swojego pupila, musisz w porozumieniu z lekarzem weterynarii odstawić potencjalnie uczulający pokarm, obserwując przy tym, czy stan zwierzaka ulega poprawie. Aby tzw. dieta eliminacyjna przyniosła rezultat, właściciel musi być konsekwentny w podawaniu karmy, stosując produkty przeznaczone dla zwierząt-alergików. Jeśli eliminacja określonych składników odniosła skutek, prawdopodobnie udało się wykluczyć alergen. Potwierdzeniem jest powrót objawów uczuleniowych po przywróceniu dotychczasowego składu posiłków.

Więcej na temat alergii pokarmowej u czworonoga przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Testy alergologiczne

Warto wiedzieć, że alergię u kota i psa diagnozuje się podobnie jak u człowieka. W tym celu niezbędny jest test skórny. Polega on na wstrzyknięciu pod skórę niewielkiej ilości antygenu i obserwowaniu reakcji miejscowej. Ze względu na możliwą obecność przeciwciał, metodą na zdiagnozowanie niektórych alergii u zwierzęcia jest także badanie krwi. Diagnoza to jednak nie wszystko. Po prawidłowym rozpoznaniu niezbędne jest szybkie wprowadzenie właściwej terapii. Jak leczyć alergię u czworonogów?

Leczenie alergii u psa i kota

Usunięcie alergenu w przypadku alergii kontaktowej i pokarmowe jest stosunkowo proste. Po określeniu substancji wywołującej reakcję alergiczną u zwierzęcia, eliminuje się uczulającą karmę lub obrożę. W sytuacji, kiedy nasz pupil reaguje alergicznie na kurz, postępuje się podobnie jak w przypadku człowieka – w miejscu przebywania zwierzęcia utrzymuje się czystość i regularnie pierze jego posłanie.

Alergia na pchły (nawet jedna pchła może spowodować wystąpienie silnego podrażnienia!) wymaga pozbycia się pasożytów przy pomocy preparatów aplikowanych bezpośrednio na skórę. Należy pamiętać, aby aplikację przeprowadzić w taki sposób, by zwierzę nie wylizało preparatu (najlepiej wybrać obszar położony nieco powyżej łopatek zwierzęcia). Świąd wywołany alergenami zmniejsza także wzbogacenie diety w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Terapia farmakologiczna

Alergia wziewna przysparza niestety więcej problemów ze względu na trudności w odizolowaniu zwierzęcia od substancji uczulających. Na szczęście pojawia się zwykle jedynie okresowo. W sytuacji, gdy objawy alergii u psa czy kota są szczególnie dokuczliwe, w okresie alergicznym można spróbować terapii farmakologicznej przy użyciu kortykosteroidów bądź preparatów przeciwhistaminowych. Możliwe jest także poddanie pupila immunoterapii. Polega ona na podawaniu zwierzęciu minimalnych ilości substancji, na jakie jest uczulone, co skutkuje redukcją uciążliwych symptomów. Dawka alergenu dobrana przez lekarza weterynarii łagodzi alergię. Niestety kuracja tego typu jest jeszcze ciągle mało popularna. Powodem tego stanu rzeczy są wysokie koszty i czas trwania kuracji.

6601

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij