Alergia pokarmowa u psa – jak jej zaradzić?

Alergia pokarmowa u psów to dość częsta dolegliwość. Gdy zauważysz problemy skórne u psa, musisz wiedzieć, że ich powodem może być właśnie nietolerancja któregoś ze składników pokarmowych. Jak rozpoznać tego typu alergię i co zrobić, by pomóc psu cierpiącemu z jej powodu?

Choroby skóry u psa dość często spowodowane są alergią pokarmową. Przyczyną zdiagnozowanych problemów skórnych u psów w przypadku 1-10% czworonogów jest właśnie niewłaściwa dieta. Jak wskazują badania, alergie pokarmowe są trzecim w kolejności czynnikiem psich chorób dermatologicznych. Wymieniane są zaraz po alergii na pchły i atopowym zapaleniu skóry, czyli chorobie genetycznej, która ma bezpośredni związek z układem odpornościowym psa.

Skłonność do alergii pokarmowych

Podobnie jak ludzie, niektóre psy są bardziej podatne na alergie pokarmowe. Najbardziej narażone są zwierzęta wykazujące oznaki nadwrażliwości skórnej. U takich psów można zaobserwować częste swędzenie oraz zaczerwienioną i podrażnioną skórę. Jakie rasy psów odznaczają się największą skłonnością do alergii? Do ras najbardziej podatnych na tego typu problemy należą między innymi:

Alergia u psa – kiedy można się jej spodziewać?

Alergia u psa może rozwinąć się w każdym wieku, ale u większości psów symptomy widoczne są już w pierwszych latach życia. W przeciwieństwie do alergii sezonowych (np. na pyłki kwiatów), alergie pokarmowe nie ujawniają się o określonej porze roku, lecz związane są z regularnym, trwającym miesiącami lub latami, spożywaniem konkretnego rodzaju pożywienia.

Pokarm, który może wywołać alergię

Potencjalnie każdy rodzaj pożywienia może wywołać alergię. Najczęściej psy rozwijają nieprawidłowe reakcje immunologiczne na białko, jakie zawarte jest w ich diecie. Białka stwarzające największe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej to te z nich, które zwykle występują w psiej karmie:

  • drób,
  • wołowina,
  • mleko,
  • jajka,
  • soja,
  • zboża,
  • inne.

Objawy alergii u psa

W niektórych przypadkach schorzenie może powodować problemy trawienne (biegunkę i wymioty). Jak, pomimo tych symptomów, rozpoznać alergię pokarmową u psa? Najlepszym sposobem jest zapewnienie psu określonej diety zalecanej przez lekarza weterynarii. Jeśli zauważysz, że stan jego skóry ulega poprawie po odstawieniu określonego rodzaju pokarmu i ponownie pogarsza się po jego przywróceniu do diety, znalazłeś źródło problemu.

W praktyce wielu właścicieli nie chce wykonywać testu prowokacji, kiedy stan ich psa się polepsza, dlatego też nie zawsze łatwo jest zweryfikować diagnozę. Jednakże na tym polu, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii. Określenie przyczyny alergii pokarmowej oczywiście wymaga czasu i wysiłku, ale po znalezieniu odpowiedniego rozwiązania żywieniowego, szybko zaobserwujesz pozytywne rezultaty u swojego psa. Wtedy też wszelkie ograniczenia będą wydawać się stosunkowo łatwe do przestrzegania.

alergia u psów

Chcesz wiedzieć więcej na temat alergii u psów? Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł i sprawdź, jakie mogą być inne rodzaje alergii u zwierząt.

Dieta dla psów ze skłonnością do alergii

Kiedy alergia pokarmowa zostanie potwierdzona przez weterynarza, najprawdopodobniej zaleci on specjalną, nieuczulającą dietę. Jej celem będzie wyeliminowanie z posiłków psa białek wywołujących alergię. Dostępne są dwie metody modyfikacji dotychczasowej diety psa:

  • wprowadzenie alternatywnych składników, których pies wcześniej nie próbował (tego typu dieta wykluczająca może być niezwykle efektywna);
  • wybór karmy zawierającej hydrolizowane białka (poddane specjalnemu procesowi enzymatycznemu, w trakcie którego rozbijane są na małe ogniwa – powstałe proteiny są tak małe, że nie są w stanie wywołać reakcji alergicznej).

Gdy terapia nie przynosi rezultatu

Zmiana diety powinna w krótkim czasie przyczynić się do wyeliminowania problemu. Jeśli efekt nie jest zbyt przekonujący, może to znaczyć, że pies zjadł coś bez twojej wiedzy. Czy wszyscy członkowie twojej rodziny zdają sobie sprawę, że nie powinni dokarmiać pupila? Może jadł coś poza domem? Nagradzałeś psa smakołykiem, kością dentystyczną lub czymkolwiek innym, co mogło zawierać białka? By uniknąć reakcji alergicznych, musisz pamiętać o kategorycznym przestrzeganiu wszystkich zaleceń weterynarza w kwestii diety psa.

Najlepsze hipoalergiczne karmy dla psów

Jaka karma dla psów alergików będzie najlepszym rozwiązaniem? Do przeprowadzenia diety eliminacyjnej u psa dobrze nadaje się karma Royal Canin Hypoallergenic. Jej wyjątkowo niską alergogenność gwarantuje zastosowanie wysokostrawnego hydrolizowanego izolatu białka sojowego. Karma wskazana jest również przy chorobie zapalnej jelit, a także w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.

Hipoalergiczna karma dla psów Royal Canin zawiera w swoim składzie pulpę buraczaną i zeolit, które wpływają na zachowanie równowagi flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Wysoki poziom biotyny i niacyny, w połączeniu z kwasem pantotenowym i linolowym, wzmacnia ochronną funkcję skóry psa-alergika. Brak laktozy i glutenu w karmie dodatkowo chroni błonę śluzową jelit zwierzęcia.

Opieka nad czworonożnym alergikiem

Musisz pamiętać, by szczególnie uważać na produkty, które reklamowane są jako pokarm dla wrażliwych psów. Pomimo pozornie prostego składu (np. jagnięcina i ryż), pełna lista składników jest zwykle bardziej złożona – nie możesz przecież wykluczyć ryzyka wystąpienia alergii ze względu na inny składnik pokarmowy. W celu doboru właściwej karmy, najlepiej więc poprosić sprawdzonego lekarza weterynarii.

Szukasz dobrego weterynarza? Sprawdź listę lecznic weterynaryjnych polecanych przez Royal Canin.

19131

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij