Aktywny pies bez względu na wiek: jak zachęcić zwierzę do aktywności?

Ruch jest niezbędny w życiu każdego czworonoga, zwłaszcza gdy jego organizm wchodzi w fazę starzenia. Rośnie wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia różnych psich chorób, w tym nadwagi u psa. Co robić, by właściwie zadbać o kondycję, a tym samym i zdrowie psa?

U dorosłego psa już w wieku około 7-8 roku życia można zauważyć wyraźny spadek formy. Pies dużo śpi, przedkładając wygodne posłanie nad zabawę i chęć długich spacerów. Czy powinniśmy pozwolić dojrzałemu czworonogowi na całkowitą rezygnację z dotychczasowego trybu życia i zostanie królem popołudniowych drzemek? Co zrobić, by zwierzę jak najdłużej czuło się młode i zdrowe?

Gdy młody pies staje się dojrzały

Tempo dorastania i starzenia się psa jest ściśle związane z jego wielkością. Czworonogi ras dużych i olbrzymich najszybciej wchodzą w jesień życia. Duże psy, takie jak bernardyn, dog niemiecki czy berneńczyk zaczynają się starzeć już w wieku 6-7 lat. Rasy średnie cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją do 8-9 roku życia, a psy ras małych nawet do 12-13 roku życia.

Na skutek zmniejszającej się sprawności mięśni i stawów, chód staje się wolniejszy, a niekiedy bardziej sztywny. Spadek wydolności układu oddechowego i układu krążenia powoduje szybsze zmęczenie. Właściwa opieka nad zwierzętami, zwłaszcza na późniejszym etapie ich życia, pełni więc kluczową rolę.

Jak trenować psa w podeszłym wieku?

Prawidłowa opieka nad zwierzętami, zwłaszcza dojrzałymi psami jest wymagającym zadaniem. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą kondycję zwierzęcia. O czym musisz pamiętać, by twój pupil jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem?

  • Bez względu na wiek psa, zabieraj go na regularne spacery, dostosowując je do kondycji pupila. Obserwuj zwierzę, by wychwycić pierwsze objawy zmęczenia. Pozwól mu odpocząć po wyczerpującym marszu i pamiętaj, by zawsze mieć ze sobą wodę do picia.
  • Nie pozbawiaj czworonoga rozrywki. Pies szybciej się męczy, gdy rzucasz mu piłkę lub patyk? Skróć czas aportowania lub zmniejsz odległość wyrzutu. Dopóki twój przyjaciel ma ochotę przynosić to, co mu rzuciłeś, nie odbieraj mu tej przyjemności.
  • Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne. Gdy panują wysokie temperatury, ogranicz długość spacerów w ciągu dnia. Aktywna zabawa w pełnym słońcu może prowadzić do udaru lub niewydolności układu oddechowego. Zredukuj także długość spacerów przy niskich temperaturach i w deszczu. Pamiętaj, że starszy pies szybciej marznie, a utrzymująca się wilgoć niekorzystnie wpływa na stawy i kości. Jeśli twój przyjaciel ma cienką okrywę włosową, zadbaj o ochronne ubranko dla psa na jesień i zimę.
  • Aktywizuj psa rozsądnie. Zachęcaj do tropienia, poszukiwania, zabawy szarpakiem czy eksplorowania terenu – zadbasz w ten sposób nie tylko o kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Twój pies lubi pływać? To nie tylko dobra zabawa, ale również doskonałe kondycyjne ćwiczenia nieobciążające stawów.

  • Pamiętaj o zwiększonej potrzebie wypoczynku. Po powrocie ze spaceru pozwól psu odpocząć w zacisznym miejscu, w którym nikt nie będzie go niepokoił.
  • Wspomagaj aktywność odpowiednim żywieniem. Istotne jest, by zapewnić dojrzałemu czworonogowi karmę zawierającą wysokostrawne białka L.I.P., minerały i witaminy dla psa, a także związki neutralizujące wolne rodniki i spowalniające proces starzenia się. Co ważne, odpowiednia karma pozwoli także uchronić psa przed nadwagą.

763

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij