Akcja Otyłość: jak odchudzić kota i psa?

Otyłość u zwierząt to stan, w którym ilość tkanki tłuszczowej przekroczona jest o 20%. Towarzyszy jej nadwaga, czyli podwyższona masy ciała. Zarówno otyłość, jak i nadwaga u psa i kota, coraz mocniej wpisują się w codzienny krajobraz. Obydwa stany często dotyczą nie tylko ludzi, ale właśnie zwierząt. Jak sobie z nimi radzić?

Wyniki badań przedstawione w Raporcie Epidemiologicznym 2009 wykazały niepokojącą tendencję. Według badań, aż 29% psów i ponad 30% kotów cierpi z powodu nadwagi. Otyłość u psa i kota stała się więc prawdziwą międzygatunkową chorobą cywilizacyjną. W jaki sposób jej przeciwdziałać? Jak skutecznie przeprowadzić odchudzanie psa i kota?

Jak powstaje nadwaga u psa i kota?

Przyczyny otyłości u zwierząt pokrywają się w sporej części z sytuacją i nawykami człowieka. Pies czy kot, któremu nie zapewni się wystarczającej dawki ruchu, za to ulega mu się przy stole i częstuje kolejnym kawałkiem szynki, ma niemal gwarancję pojawienia się nadwagi. Nadwaga, a w konsekwencji otyłość u kota i psa, najczęściej połączone są dodatkowo ze schorzeniami, jakie wynikają ze spożywania jedzenia przeznaczonego dla człowieka. Tego typu pokarm jest bowiem dla organizmu zwierzęcego nadmiernie słony i przyprawiony.

Rasy z tendencją do nadwagi

Akceleratorem otyłości mogą być również skłonności poszczególnych ras do tycia. Pamiętajmy, że rasy, które pierwotnie były przeznaczone do towarzystwa myśliwym, charakteryzują się najczęściej nie tylko zamiłowaniem do aktywnego trybu życia, ale również niepohamowanym apetytem. Sytuacja, kiedy nasz ukochany labrador czy beagle nie ma możliwości spędzenia kilku godzin na powietrzu, w żaden sposób nie zmniejsza jego apetytu. Jeśli porcje jedzenia nie zostaną dostosowane do zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego, “gruby kłopot” jest gotowy. Gruby pies czy gruby kot to problem, którego nie należy bagatelizować.

Sterylizacja a problem nadwagi i otyłości

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym nadwadze u kota i psa jest zabieg sterylizacji. Wprawdzie sterylizacja nie ma bezpośredniego wpływu na przemianę materii, jednak po dokonaniu zabiegu zmianie może ulec tryb życia pupila. Zwierzę po sterylizacji czy kastracji zwykle staje się spokojniejsze, łagodniejsze, a także mniej ruchliwe. By zapobiec rozwojowi otyłości u kota i psa, dobrze podawać im karmę dedykowaną kastratom. Nadwaga i otyłość mogą być również skutkiem wtórnym cukrzycy lub problemów z tarczycą, a także przyjmowania niektórych leków (np. sterydów), które mają wpływ na wzrost apetytu u zwierząt.

Skutki otyłości u psa i kota

Nadwaga i otyłość potrafią spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie zwierzęcia. Otłuszczone narządy wewnętrzne, w tym serce czworonoga, zmuszane są do podejmowania wzmożonego wysiłku. Otyły pies lub kot znacznie szybciej się męczy, ma kłopoty kondycyjne w sytuacji każdego dłuższego wysiłku, a tym samym ryzykuje skróceniem życia. Duża nadwaga to również znaczne obciążenie dla stawów zwierzęcia, którym grożą zwyrodnienia. Nadwaga u psa i kota powoduje także osłabienie podczas upałów i zwiększone ryzyko zawału.

Chcesz wiedzieć więcej na temat konsekwencji nadwagi i otyłości u zwierząt? Przeczytaj poradnik naszego eksperta.

Odchudzanie psa i kota

Jak odchudzić psa i kota? Przede wszystkim nie należy zwlekać – otyły pupil naprawdę potrzebuje naszej pomocy. Wstępem do odchudzania psa lub kota powinna być wizyta u lekarza weterynarii i wykonanie badań pozwalających określić ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Po wykonaniu testów morfologicznych i wykluczeniu chorób (na przykład cukrzycy), można – oczywiście w porozumieniu z lekarzem – rozpocząć pracę nad utratą wagi czworonoga.

Szukasz dobrego lekarza weterynarii? Sprawdź listę weterynarzy polecanych przez Royal Canin.

Ruch fizyczny czworonoga

Odchudzanie psa jest procesem dużo prostszym niż odchudzanie kota. Kotu znacznie trudniej zapewnić codzienną dawkę ruchu – nie jest przecież zwierzęciem, które razem ze swoim właścicielem pójdzie na długi spacer. Kota można za to rozruszać, bawiąc się z nim codziennie, na przykład prowokując do „polowania” na zabawkę. Odchudzające zabawy nie powinny być na początku forsowne. Nierozważnie dawkowany ruch może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku, przeciążając stawy, płuca i serce czworonoga. Z tego powodu najlepiej skonsultować plan działania z weterynarzem.

Prawidłowe żywienie kota i psa

W porozumieniu ze specjalistą należy również bezwzględnie wyeliminować błędy żywieniowe z diety. W pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować z dokarmiania zwierzęcia pomiędzy posiłkami. Lekarz weterynarii może także polecić zastosowanie specjalistycznej karmy odchudzającej w formie suchej lub mokrej (w zależności od preferencji zwierzęcia). Karma odchudzająca stanowi gwarancję, że pies lub kot otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zaletą dietetycznej suchej karmy jest łatwość odmierzania właściwych porcji. Objętość mokrej karmy natomiast, ułatwi zwierzęciu oswojenie się z dietą odchudzającą.

Profilaktyka otyłości

Odchudzanie kota i psa to nie wszystko. Równie ważne jest, aby wprowadzone nawyki żywienia i opieki zostały utrwalone. W przeciwnym przypadku zwierzęciu grozi powrót do nadmiernej wagi i związanych z nią konsekwencji. Do akcji zapobiegającej skutkom nadwagi u zwierząt i uświadamiającej jej zgubne skutki, przyłączyła się firma Royal Canin, organizując kampanię edukacyjną „Stop otyłości. Ważą się losy psów i kotów”.

Kampania ma na celu między innymi aktywizację właścicieli zwierząt i zachęcanie ich do większej dbałości o zdrowie i samopoczucie czworonogów. Akcja „Stop Otyłości” została zainicjowana z myślą o konieczności budowania wśród właścicieli świadomości, że epidemia nadmiarowych kilogramów nie dotyczy tylko ludzi. Równie niebezpieczny jest bowiem problem nadwagi i otyłości u zwierząt.

Royal Canin w walce z nadwagą u zwierząt

W ramach kampanii prowadzone są działania plenerowe. W weekendy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu w wybranych parkach i na terenach zielonych pojawiają się Strażnicy Psiej Wagi. Chętnie udzielą wszystkich informacji na temat otyłości u zwierząt, a także jej leczenia i zapobiegania. W konkursach prowadzonych w ramach akcji będzie można wygrać koszulki i gadżety związane z kampanią. Inicjatorzy wydarzenia mają nadzieję, że ich działania przyczynią się do integracji środowiska właścicieli zwierząt i wzrostu świadomości zagrożenia, jakim jest otyłość u czworonogów.

Pobierz nasz poradnik dla właścicieli psów i kotów i dowiedz się więcej na temat profilaktyki otyłości u zwierząt.

1226

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij