Adresówka dla psa i kota – dlaczego warto założyć ją swojemu zwierzęciu?

Twój pies może się zgubić z różnych przyczyn: wystraszy się czegoś, zerwie smycz, pobiegnie za innym psem, wykopie dołek pod ogrodzeniem lub oddali się w chwili Twojej nieuwagi. Dzięki założonej adresówce ma szansę na szybszy powrót do domu. To ona informuje też innych ludzi, że Twój kot wychodzący nie jest bezdomny. Dlaczego warto przypiąć adresówkę do obroży zwierzęcia, nawet jeśli jest zaczipowane?

Zgubienie się czworonoga to jeden z największych koszmarów, który może się przydarzyć opiekunowi. Niekiedy wynika z nieuwagi człowieka, a czasami jest po prostu kwestią przypadku lub niefortunnego splotu zdarzeń. Pies może wyrwać się podczas spaceru, gdy zobaczy w oddali kota albo przestraszy się głośnego huku. Zgubić może się czworonóg spuszczony ze smyczy w pozornie bezpiecznym miejscu. Niewychodzący kot może wśliznąć się na balkon pomiędzy nogami właściciela, zeskoczyć z wysokości i już nie wrócić do domu.

Na takie i podobne sytuacje niekiedy nie mamy wpływu. Warto jednak postępować odpowiedzialnie i zrobić wszystko, co możliwe, aby w przypadku zagubienia zwierzę miało jak największe szanse na szybki powrót do domu. Dotyczy to nawet czworonogów, które do tej pory nigdy nie próbowały oddalić się samowolnie. W artykule podpowiadamy, jak zabezpieczyć psa i kota za pomocą adresówki i czipa.

Masz problem z oddalającym się psem? Dowiedz się co robić, gdy pies często ucieka.

Adresówka dla psa to podstawa

Nic tak nie zagwarantuje zwierzęciu bezpieczeństwa, jak Twoja uwaga i czujność. Jednak nawet najbardziej troskliwy opiekun powinien przygotować swojego pupila na ewentualność zaginięcia. Tym bardziej, że zaczipowanie zwierzęcia i  założenie mu adresówki nie wymaga dużego wysiłku, a może oszczędzić wiele nerwów – zarówno opiekunowi, jak i czworonogowi.

Najważniejsze, aby ktoś, kto znajdzie zgubionego psa czy kota, mógł szybko skontaktować się z jego opiekunem. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest więc adresówka. To mały „brelok”, który dopina się do obroży zwierzęcia. Zawiera on podstawowe informacje na temat czworonoga, czyli jego imię oraz adres zamieszkania i numer kontaktowy opiekuna.

Tego typu identyfikator dla psa pozwala na szybkie ustalenie, że zwierzę nie jest bezdomne i że zamiast trafić do schroniska czy fundacji, powinno wrócić do domu. Dlatego, na wszelki wypadek, adresówkę powinien mieć każdy pies – niezależnie od tego, czy mieszka na wsi czy w mieście – oraz każdy kot – zarówno wychodzący, jak i niewychodzący.

Wady i zalety adresówki

Pierwszą zaletą adresówki dla psa jest łatwość jej nabycia. Można ją kupić w sklepach online, na aukcjach internetowych czy w sklepach zoologicznych. Niekiedy dane są wybijane/grawerowane od ręki i w parę minut otrzymuje się gotowy identyfikator dla psa.

Drugim plusem „breloka” dla zwierząt jest jego niezawodność i prostota. Każdy, kto spotka błąkającego się czworonoga, od razu dostrzeże adresówkę i będzie mógł pomóc mu wrócić do domu. Trzecią zaletą jest cena. Identyfikator można dostać już za kilka złotych.

Adresówka ma jednak pewną wadę – jest „uzależniona” od obroży. Jeśli zwierzę ucieknie bez obroży lub zgubi ją poza domem, nie będzie miało przy sobie też adresówki z kontaktem do opiekuna.

adresówki dla psa i kota

Czipowanie psa i kota, czyli jak technologia pomaga zagubionym zwierzętom

Drugim sposobem zabezpieczenia zwierzęcia jest czipowanie. Czip to niewielkie urządzenie, które wszczepia się pod skórę czworonoga, zwykle między łopatkami lub w okolicy karku. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla czworonoga. Czipowanie psów i kotów odbywa się w lecznicach i jest wykonywane przez lekarza weterynarii.

Każdemu urządzeniu jest przypisany kod składający się z 15 cyfr wybranych losowo, które z kolei są powiązane z danymi opiekuna. Po zaczipowaniu należy zarejestrować czworonoga w bazie zwierząt oznakowanych. Wtedy w przypadku zaginięcia można łatwo sprawdzić informacje na temat psa czy kota i ułatwić mu powrót do domu.

Więcej o czipowaniu przeczytasz w tym artykule.

Czip czy identyfikator dla psa?

Zdarza się, że po zaczipowaniu swojego czworonoga opiekunowie są całkowicie pewni, że ich pies czy kot jest już zabezpieczony na wypadek zagubienia. Warto jednak pamiętać, że dane z czipa można odczytać jedynie przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Czytniki znajdują się zwykle w gabinetach weterynaryjnych, schroniskach, na komendach policji czy straży miejskiej.

A co, jeśli pies czy kot zgubi się daleko od miejsca, w którym istnieje możliwość sprawdzenia jego danych zapisanych w czipie? Albo w sytuacji, kiedy znalazca zwierzęcia nie będzie w ogóle wiedział, że istnieje coś takiego jak czip? Właśnie dlatego warto wyposażyć zwierzę zarówno w czip, jak i w adresówkę dla psa. Oba zabezpieczenia będą się nawzajem uzupełniać i zapewnią czworonożnemu przyjacielowi dużo większe bezpieczeństwo.

Pies w mieście i kot wychodzący – jak dbać o ich bezpieczeństwo?

Z jednej strony mogłoby się wydawać, że pies mieszkający w mieście jest bezpieczniejszy. Właściciel rzadziej spuszcza go ze smyczy i łatwiej jest o czytniki czipów. Jednak w aglomeracjach czworonogi gubią się równie często, co w mniejszych miejscowościach. Dlatego każde zwierzę mieszkające w mieście powinno mieć identyfikator dla psa. Przeczytaj o potrzebach psa w mieście i jego odpowiednim żywieniu.

Karma dla psa Royal Canin Urban Life Small Junior Karma dla psów Royal Canin Urban Life Senior Small

Na ryzyko zagubienia szczególnie narażone są też koty wychodzące. Ich samotne wędrówki nie zawsze kończą się powrotem do domu. Jednym z podstawowych obowiązków odpowiedzialnego opiekuna kota wychodzącego jest więc właśnie zaczpiowanie zwierzęcia i sprawienie mu adresówki. Tutaj przeczytasz więcej o tym, się, jak dbać o bezpieczeństwo kota wychodzącego.

Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Appetite ControlSucha karma dla kota Royal Canin Active Life OutdoorSucha karma dla kota Royal Canin Senior Ageing 12+ Sterilised Sucha karma dla kota Royal Canin Regular Sterilised 7+

Każdy troskliwy opiekun czworonoga powinien zrobić wszystko, aby jego zwierzę było bezpieczne. Przejawem odpowiedzialności za zwierzę jest wyposażenie go w adresówkę i czip. Warto korzystać z obu tych rozwiązań, aby w przypadku zgubienia się psa czy kota, mógł on szybko wrócić do domu.

753

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij