Adopcja psa ze schroniska – jak się do niej przygotować?

Pies ze schroniska wymaga szczególnej uwagi. Nie zawsze wiadomo, jakie przeżycia ma za sobą. Sam pobyt w schronisku dla zwierząt potrafi być równie traumatyczny. Z tego powodu adopcja psa nie może być decyzją podjętą spontanicznie. Co zrobić, by zwierzę odnalazło u nas szczęśliwy dom?

Podejmując decyzję o przygarnięciu psa ze schroniska należy mieć świadomość, że początkowo ta nowa sytuacja może być trudna nie tylko dla zwierzaka, ale także i dla nas. Ciężka przeszłość sprawia, że psy ze schroniska charakteryzują się szczególnymi potrzebami. Niekiedy na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać nastawienie czy lęki psa. Co zrobić, by adopcja psa przebiegła jak najsprawniej?

Zanim zdecydujesz się na adopcję, pobierz nasz poradnik dla przyszłego właściciela psa i dowiedz się więcej na temat opieki nad psem ze schroniska.

Psy w schronisku – jak znaleźć nowego przyjaciela?

W wyborze pupila mogą nam pomóc pracownicy schroniska i wolontariusze opiekujący się psami do adopcji. Warto porozmawiać z nimi o tym, jakiego psa poszukujemy i jakie mamy wobec niego oczekiwania. Personel schroniska w oparciu o wiadomości o naszym trybie życia i warunkach mieszkaniowych zasugeruje konkretnego czworonoga. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest również wybrać się na spacer z wolontariuszem i psem, obserwując uważnie zachowanie zwierzęcia. Poza wspólnym zapoznaniem, uda nam się także nawiązać pierwszą relację z psem jeszcze przed jego adopcją.

Pies ze schroniska w nowym domu

Przez pierwszych kilka dni po adopcji pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, w tym domu i nieznanego środowiska. Nie należy wówczas zmuszać go do zabawy czy kontaktu z dziećmi. Dobrze jest pozostawić mu swobodę. Nazbyt częste głaskanie i przytulanie może zestresować naszego czworonoga. Co innego, gdy pies sam do nas przyjdzie lub zareaguje na przywołanie. Wtedy należy go nagradzać pochwałami lub smakołykami. Ważne, by pierwsza kąpiel czy wizyta u lekarza weterynarii została przełożona w czasie przynajmniej o tydzień.

Psy do adopcji i ograniczone zaufanie do człowieka

Zawsze musimy mieć na uwadze, że pies ze schroniska ma za sobą ciężki okres, a w związku z tym problemy z ufnością. Pierwszą rzeczą, o jaką powinniśmy zadbać, jest odbudowanie jego zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Adoptując psa, należy wytyczyć mu jasne granice. Powinniśmy wskazać psu co może, a czego mu nie wolno. Wprowadzenie rozsądnych zasad wpływa korzystnie na samopoczucie zwierzęcia. Trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku ludzi, przewidywalność i powtarzalność pewnych sytuacji (tzw. rytuały) zapobiegają dezorientacji i niepewności.

Jaką osobowość ma nasz nowy pupil?

Kiedy w domu pojawia się dorosły pies, należy pamiętać, że jego charakter jest już w pełni ukształtowany. Wprowadzanie zmian jest oczywiście możliwe, jednak będzie trwało dłużej niż w przypadku szczeniaka. Nawyki, postrzegane przez człowieka jako złe, mogą być wynikiem stresu. Dopiero po upływie co najmniej trzech miesięcy dowiemy się, jaki nasz pies jest naprawdę. Wcześniej zwierzę może okazywać silny lęk separacyjny, objawiający się na przykład wyciem podczas nieobecności właściciela lub niszczeniem sprzętów domowych. Z tego powodu tak ważne jest, by przed adopcją usunąć lub zabezpieczyć cenne dla nas przedmioty.

Wychowanie psa ze schroniska

Pies może się w naszym domu zetknąć się z czymś, co w przeszłości budziło jego lęk (na przykład stojącą w widocznym miejscu miotłą). By uniknąć przykrych niespodzianek, w chwili pojawienia się czworonoga, warto jest poświęcić mu więcej czasu. Najlepiej wygospodarować kilka wolnych dni, aby zachować kontrolę nad jego zachowaniem i pozwolić mu przyzwyczaić się do siebie i otoczenia.

Równocześnie dobrze jest stopniowo oswajać psa z naszą nieobecności w domu. Ważne, by zostawiać mu zabawki, którymi może się zająć do czasu naszego powrotu. Najlepsze będą wszelkiego typu konga, naturalne gryzaki czy szarpaki. Pamiętajmy także, że pies po przejściach w schronisku może być nieufny w stosunku do obcych i agresywny wobec innych zwierząt. Nie należy go wówczas karać. Najlepszą metodą jest natomiast każdorazowe nagradzanie dobrego zachowania.

szarpakom dla psa

Przed wyborem właściwych zabawek dla swojego nowego pupila przeczytaj nasz artykuł poświęcony szarpakom dla psa.

Pierwsze spacery

W jaki sposób spędzać aktywnie czas z nowym czworonogiem? Dobrą okazją do nawiązania kontaktu z psem będzie wspólny spacer. Pamiętajmy, by na pierwsze przechadzki wybierać jedynie spokojne, niezbyt ruchliwe, a najlepiej ogrodzone miejsce w bliskiej odległości od domu. Dopóki nie będziemy pewni, że zwierzę zareaguje na przywołanie, należy prowadzić je na smyczy.

Adopcja psa – jak wyglądają formalności?

W zależności od schroniska procedury adopcyjne mogą się od siebie różnić. Osoba zgłaszająca chęć adopcji psa musi być pełnoletnia i legitymować się dowodem osobistym. Podpisanie umowy adopcyjnej jest tożsame z wyrażeniem zgody na wizytę poadopcyjną. Ma ona na celu sprawdzenie warunków, jakie zapewniliśmy naszemu nowemu pupilowi. Pamiętajmy, by wybierając się do schroniska po psa, zaopatrzyć się w akcesoria konieczne do bezpiecznego transportu:

  • smycz,
  • szelki lub obrożę,
  • kaganiec,
  • transporter lub samochodowe pasy bezpieczeństwa.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości czy problemów dotyczących szkolenia psa ze schroniska, należy zgłosić się do specjalisty lekarza weterynarii lub profesjonalisty zajmującego się tresurą i szkoleniem.

Planujesz nabyć psa z hodowli? Zanim zdecydujesz się na zakup, zachęcamy do lektury artykułu, w którym znajdziesz porady na temat wyboru psa z hodowli.

59764

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij