Adopcja psa – decyzja na całe życie

W chwili, gdy podejmujemy decyzję, że chcemy dzielić nasze życie ze zwierzęciem, coraz częściej zamiast do hodowli, udajemy się do najbliższego schroniska lub fundacji zajmującej się bezdomnymi zwierzętami. Co musimy wiedzieć o psach do adopcji i jak możemy im pomóc?

Mimo licznych kampanii społecznych promujących świadome adopcje psów czy akcje sterylizacyjne, nadal zbyt często zwierzęta traktowane są jak rzeczy. Z tego powodu schroniska dla zwierząt i domy tymczasowe pękają w szwach. Jak możemy pomóc przebywającym w nim czworonogom? Jednym ze sposobów jest adopcja psa. Osoby, które się na nią zdecydowały wiedzą, że pies ze schroniska, to jeden z najlepszych kompanów człowieka.

Pies ze schroniska, czyli ten gorszy?

Bardzo często w świadomości ludzi pokutuje przeświadczenie, że pies ze schroniska będzie sprawiał kłopoty, jest agresywny czy nieposłuszny. W końcu „z jakiegoś powodu ktoś się go pozbył”. Tak naprawdę przyczyną jest najczęściej brak odpowiedzialności i empatii u ludzi – pies, jak rzecz, gdy się znudzi, jest wyrzucany. Psy do schronisk trafiają też z innych powodów i nie zawsze ich przeszłość jest traumatyczna.

Bywa też tak, że pies czy kot był bardzo kochany, zadbany i wiódł szczęśliwe życie. Sielanka została przerwana przez śmierć jedynego opiekuna. Każdy bezdomny pies jest inny, bo inna jest jego historia. W związku z tym musi być inaczej traktowany, a jego przyszli opiekunowie muszą być właściwie dobrani.

Adopcja psa ­– zastanów się, czy naprawdę możesz pomóc

Zanim zdecydujemy się na adopcję psa, musimy uświadomić sobie, że jest to bardzo poważna decyzja. Związana jest z żywą istotą. Psa czy kota nie bierzemy do domu na chwilę, tylko na całe jego życie. Z tego powodu musimy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie, co jesteśmy w stanie zaoferować psu.

Odpowiedzmy sobie na podstawowe pytania: w jakim jesteśmy wieku, jaki jest poziom naszej aktywności, ile czasu spędzamy poza domem, a tym samym ile czasu możemy poświecić psu, jakie jest nasze doświadczenie w pracy z zwierzętami oraz jaki jest nasz charakter. Czasem ważne jest też, ile zarabiamy. W przypadku psów dużych ras, chorych czy starych musimy się liczyć z dość pokaźnymi wydatkami na opiekę weterynaryjną, jedzenie, lekarstwa czy suplementy diety.

Jak wybrać psy do adopcji?

Nigdy nie dobieramy psa ze względu na jego wygląd. Kolejny krok to zastanowienie się, jaki typ psa będzie do nas najlepiej pasował. Jeżeli jesteśmy np. ludźmi młodymi, bardzo aktywnymi,  a nasze obowiązki pozwalają nam poświęcić psu dużo czasu, możemy zdecydować się na młodego psa o żywiołowym charakterze, który będzie potrzebował sporej ilości aktywności zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Natomiast do osób starszych czy domatorów najlepiej będzie pasował pies o zrównoważonym charakterze i niedużych potrzebach w kwestii aktywności. W przypadku osób starszych zawsze polecam psy w schronisku o niewielkich rozmiarach. Dlaczego? Psy starzeją się dużo szybciej niż my. Przychodzi więc taki czas, gdy chodzenie po schodach, wskoczenie na łóżko czy zwykły spacer stają się dużym problemem – wówczas opiekun często musi nosić psa na rękach.

psy do adopcji

Poznaj psy w schronisku

Jeżeli już wiemy, z jakim psem stworzymy zgrany duet, czas na kolejny etap. Musimy się lepiej poznać. Najlepszym rozwiązaniem będzie przez jakiś czas odwiedzać danego psa w schronisku dla zwierząt. Możemy chodzić z nim na spacery, szkolić go, bawić się z nim czy po prostu być z nim.

Oczywiście konieczne jest, aby uczestniczyli w tym wszyscy domownicy, którzy będą na co dzień przebywać z psem. Musimy też dołożyć wielu starań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o jego przeszłości – dlaczego trafił do schroniska, jak długo w nim przebywał, jak się w nim zachowywał, jaki jest jego stosunek do innych zwierząt, dzieci itp. To wszystko pomoże nam uniknąć wielu błędów.

Pierwsze dni w nowym domu

Gdy pies już trafi do  naszego domu, musimy dać mu około 2-3 tygodni na aklimatyzację w nowym środowisku. Należy unikać traumatycznych przeżyć, takich jak wizyty u psiego fryzjera, odwiedziny dużej ilości gości czy zabieranie go w zatłoczone miejsca. Ten czas jest tylko dla was. Macie go wykorzystać na spokojne poznanie się, wzajemne zaufanie, naukę komunikacji i nawiązanie więzi.

Psa nie możemy do niczego zmuszać. Jeżeli nie ma ochoty na pieszczoty czy kontakt z nami, dajmy mu spokój. Tylko małymi kroczkami, to jest dużą dozą cierpliwości, możemy osiągnąć sukces. Dopiero gdy pies czuje się bezpiecznie i komfortowo w naszym towarzystwie, możemy zacząć zwiększać ilość bodźców i oswajać go z kolejnymi wyzwaniami.

Psy ze schroniska ­– skrzywdzone przez los i człowieka

Bywa często tak, że adoptowany pies nie sprawia żadnych problemów i świetnie radzi sobie z nowymi sytuacjami. Jednak są też psy, którym proces aklimatyzacji zajmuje miesiące lub lata. Musimy być tego świadomi i nie możemy poddawać się przy pierwszych problemach. Nie ma nic gorszego dla psiej psychiki niż powrót do schroniska po nieudanej adopcji. Bywają przypadki, gdy cały trud, jaki włożyli wolontariusze w resocjalizację psa, zostaje zmarnowany przez jedną nieodpowiedzialną decyzję.

Adoptując psa, musimy być świadomi, że to zwykle bardzo skrzywdzone zwierzę i na jakimś etapie życia mogą pojawić się problemy behawioralne. Częstym przypadkiem są problemy separacyjne, bronienie miski czy legowiska bądź brak umiejętności zachowania czystości. Wówczas zawsze można skorzystać z pomocy weterynarza, behawiorysty czy szkoleniowca.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w momencie pojawienia się jakichś problemów będziemy w stanie podjąć wyzwanie – zrezygnujmy z adopcji. Adopcje psów to decyzje na całe życie. Pamiętajmy, że cierpienie psychiczne jest często dużo gorsze niż fizyczne. Po więcej informacji na temat adopcji psów ze schroniska, odsyłam do wcześniejszego wpisu.

677

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij