Ż jak Żółta zupa

Wbrew pozorom wcale nie chodzi o nasze menu w firmowej stołówce. Co wspólnego ma zupa z Royal Canin?

Żółtą zupą nazywano potocznie pierwszą innowacyjną karmę Royal Canin, opracowaną przez założyciela firmy Jeana Cathary w 1967 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło i zupę zastąpiły apetyczne krokiety i najlepsze karmy mokre. Jedyne, co pozostało niezmienne to filozofia założyciela, stawiająca na pierwszym miejscu zwierzę i jego indywidualne potrzeby. A zaczęło się od…

Historia Royal Canin zaczyna się we Francji, gdzie w 1927 roku, w miejscowości Puy-en-Velay, urodził się jej założyciel – Jean Cathary. Po ukończeniu studiów weterynaryjnych w Lyonie rozpoczął pracę w rodzinnej wsi Gallargues koło Aimargues.

Dlaczego akurat psy?

W tamtych czasach ludzie nie zwracali zbytnio uwagi na psy. Na farmach były to zwierzęta czysto użytkowe – psy stróżujące, pasterskie. Niestety warunki w jakich bytowały nie zawsze były dobre. Najczęściej konsultowanym problemem ówczesnych zwierząt były schorzenia skórne, które dotykały zarówno psy pracujące, jak i hodowlane. Jean, po dłuższej obserwacji tych przypadków, doszedł do rewolucyjnych jak na te czasy wniosków: za schorzenia zwierząt odpowiedzialna jest dieta. Bazując na swoich badaniach, stworzył ideę „zdrowego żywienia”, która udowadniała, że zwyczajowa na te czasy dieta psów , opierająca się głównie na resztkach ze stołu, jest nie tylko nieodpowiednia, ale wręcz szkodliwa.

Żółta zupa

Pierwsza karma jaką skomponował Jean Cathary w oparciu o swoja  wiedzę na temat potrzeb żywieniowych zwierząt, miała postać żółtej zupy. Niemniej, szybko znalazła zwolenników wśród właścicieli psów – zwłaszcza hodowców, którzy szybko docenili jej walory. Psy żywione karmą nie miały problemów skórnych, nie liniały, a ich ogólna kondycja również uległa poprawie. To był prawdziwy hit!

Sucha karma dla psa Royal Canin Cavalier King Charles AdultSucha karma dla psa Royal Canin Dachshund Teckel Jamnik AdultSucha karma dla psa Royal Canin French Bulldog Buldog Francuski AdultSucha karma dla psa Royal Canin Boxer Adult

Skąd nazwa?

Nazwa Royal Canin, została utworzona z francuskiego słowa régal, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy przysmak, przyjemność i canin w rozumieniupsi”. Oficjalną data powstania firmy jest rok 1968. Wtedy, po uzyskaniu zgody na przeprowadzanie badań żywieniowych we współpracy z Instytucjami krajowymi, nastąpił szybki rozwój i zwiększenie zasięgu firmy. Od tego momentu do dnia dzisiejszego mocnymi filarami firmy stała się współpraca z lekarzami weterynarii, hodowcami oraz naukowcami, którzy wspierają firmę swoja wiedza, obserwacjami i doświadczeniami ze swojej codziennej pracy.

Kamienie milowe w Royal Canin

 • 1972 – Royal Canin dołącza do grupy Guyomarc’h (producent pasz dla zwierząt gospodarskich), uzyskując w ten sposób dostęp do najnowocześniejszego zaplecza technologicznego i naukowego. Rozpoczyna różnicowanie receptur karm, tworząc precyzyjne rozwiązania żywieniowe dla psów w różnym wieku. Powstaje tez pierwsza fabryka w Amarque.
 • 1975 – powstaje druga fabryka w Cambrai
 • 1980 – powstaje karma AGR – pierwsza karma opracowana specjalnie dla szczeniąt ras dużych. Rozpoczyna się też eksport produktów Royal Canin poza Europę.
 • 1994 – Royal Canin rozpoczyna produkcję nowej generacji karm dla kotów, uwzględniającej ich wiek oraz stan fizjologiczny
 • 1997 – opracowujemy pierwszy, innowacyjny programu żywienia psów w zależności od wieku i wielkości
 • 2001 – powstaje karma Indoor27, dopasowana do potrzeb kotów przebywających wyłącznie w domu
 • 2002 – powstaje pierwsza karma dla psów rasowych: Yorkshire Terrier
 • 2009 – pierwsza linia karm mokrych dla kotów uwzględniająca ich specyficzne potrzeby żywieniowe
 • 2013 – wprowadzamy pierwszą linię karm mokrych dla psów
 • 2014 – nowe karmy uwzględniające styl życia psów – powstaje linia Sporting i Urban
 • 2015 – pierwsze karmy mokre dla psów rasowych
 • 2016 – powstają specjalne receptury karm mokrych dla kotów rasy brytyjskiej oraz Maine Coon
 • 2017 – powstaje innowacyjna karma Anallergenic dla kotów

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij