T jak Tauryna – na co pomaga u zwierząt?

Aminokwasy egzogenne nie mogą być syntetyzowane przez organizm kota. Oznacza to, że musza być w odpowiednich ilościach i proporcjach dostarczone wraz z dietą. Jednym z nich jest tauryna, która pełni istotną rolę w budowaniu np. przeciwciał, enzymów, hemoglobiny czy neuroprzekaźników w układzie nerwowym.

Rys historyczny

Taurynę odkryto w 1826 roku w żółci bydlęcej. Nazwa tego aminokwasu wywodzi się z łacińskiego bos taurus, czyli byk. Występuje on w większości tkanek zwierzęcych, a gromadzony jest głównie w mięśniach. Brak tauryny w diecie kota powoduje zaburzenia prawidłowego widzenia, trawienia tłuszczy, pracy serca czy zdolności rozrodczych.

Niezbędne do życia

Lista niezbędnych, egzogennych aminokwasów dla kotów liczy 11 pozycji. W przypadku psów jest ich 10. Są to: arginina, histydyna, izoleucyna, leucyna, metionina, fenyloalanina, tryptofan, treonina, walina i u kotów – tauryna. Brak któregokolwiek z nich w diecie może spowodować bardzo poważne skutki dla zdrowia zwierzęcia.

Czytaj więcej o taurynie na naszym blogu.

Poznaj też najlepsze karmy Royal Canin, dopasowane do specjalnych potrzeb  Twojego kota oraz do każdego etapu jego życia.

Sucha karma dla kota Royal Canin Second Age KittenSucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor 27Sucha karma dla kota Royal Canin Senior Ageing 12+ SterilisedSucha karma dla kota Royal Canin Regular Sterilised 7+

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij