O jak Otyłość – nadwaga u psa i kota i jak z nią walczyć

Czy wiesz, że 1 dodatkowy kg masy ciała dla kota to tyle samo, co 16 kg dla człowieka? U psa natomiast to „tylko” 7 kg? Właściciele, często w dobrej wierze, przekarmiają swoje zwierzęta. Prowadzi to do rozwoju nadwagi, a potem otyłości.

Do monitorowania sytuacji stworzony został nawet specjalny Raport Epidemiologiczny. Istnieje kilka metod umożliwiających rozpoznanie, czy  otyłość to problem u Twojego psa lub kota. Sprawdź,  w jakiej kondycji jest Twój ulubieniec.

Otyłość zwierząt – skąd się bierze?

Problemy z nadwagą i otyłością u zwierząt domowych mają wiele przyczyn, jednak do najczęstszych należy zbyt mała aktywność fizyczna i… przekarmianie ich przez właścicieli.  Twój pupil ma stały dostęp do karmy? Dostaje smakołyk za każdym razem, gdy spojrzy na Ciebie błagalnym wzrokiem? Często dajesz mu gryzaki, nie uwzględniając ich kaloryczności w dziennym zapotrzebowaniu Twojego ulubieńca?

Pobierz bezpłatny e-book „Uwaga na wagę” i dowiedz się, jak zapobiegać nadwadze u psa i kota.

Sucha karma dla psa Royal Canin Obesity Management VeterinarySucha karma dla psa Royal Canin Weight Control VeterinaryMokra karma dla kota Royal Canin Obesity Management VeterinarySucha karma dla kota Royal Canin Obesity Management Veterinary

Uwaga na wagę

Otyłość u kota może wyglądać uroczo, ale niesie ze sobą ryzyko wielu chorób i dolegliwości. Raport epidemiologiczny z 2009 roku podaje, że problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ma ponad połowa kotów w Polsce.

Ten sam raport alarmuje, że co 3. polski pies ma nadwagę, a co 10. jest otyły. Troska o zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela, to również dbałość o jego kondycję fizyczną, a więc o odpowiednią wagę. Otyłość u psa przekłada się bowiem na problemy z poruszaniem czy z sercem, a w konsekwencji – na skrócenie długości życia. Bądź odpowiedzialnym właścicielem – uważaj na wagę swojego psa!

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij