N jak NIR – zaawansowana analiza jakościowa karmy

NIR – brzmi kosmicznie? Już tłumaczymy! Do niedawna decydując się na zakup jakiegoś produktu, konsument kierował się jego wyglądem, smakiem i ceną. Obecnie większa świadomość konsumenta wymusza na producentach żywności spełnienie wyższych wymagań jakościowych oraz odżywczych. W ciągu ostatnich lat opracowano wiele nieinwazyjnych technik do oceny jakości żywności. Jedną ze stosowanych metod jest analiza NIR, czyli spektroskopia bliskiej podczerwieni.

Metodologia i praktyka

Spektroskopia bliskiej podczerwieni i spektroskopia podczerwieni są stosowane już od ponad 50 lat, jednak dopiero od niedawna – ze względu na szybkość analizy – stały się one powszechnie stosowane w laboratoriach. Spektrometr bliskiej podczerwieni analizuje promieniowanie elektromagnetyczne po przejściu/odbiciu od próbki i jako wynik ukazuje jej spektrum.

Spektrometria NIR wykonywana jest zarówno na surowcach, jak i  suchym i mokrym wyrobie gotowym. Wykonuje się ją po to, aby sprawdzić czy zastosowane surowce i wytworzone produkty spełniają wszystkie normy oraz czy są bezpieczne. Bazując na tym wyniku i powiązanej kalibracji, można otrzymać wyniki dla:

  • Parametrów odżywczych – takie jak zawartość H2O, białka czy tłuszczów,
  • Identyfikacji zgodności – polegająca na porównaniu spektrum z bazą spektralną, przygotowaną dla każdego surowca/produktu.

Jak to się robi?

Jedna analiza NIR składa się z 2 pomiarów (skanów) próbki. Każda próbka – zarówno surowca, jak i produktu gotowego –  wymaga odpowiedniego przygotowania.  Należy ją zmielić na odpowiednich sitach i ustawieniach młynka.

Opracowanie wyników oraz cała metodologia badawcza ujęte są w ściśle przestrzeganych procedurach.

W laboratorium Royal Canin 100% wszystkich dostarczanych surowców analizujemy metodą NIR. Służy do tego specjalne urządzenie – spektrometr BUCHI.

W każdym miesiącu wykonujemy około 600-650 analiz surowców. Analiza gotowego produktu jest automatyczna i odbywa się co 20 minut. Dzięki temu mamy pewność, że do psich i kocich misek trafia produkt najwyższej jakości.

 

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij