L jak Lifestyle – tryb życia psa i kota a karma

Pies pracujący, aktywny, a może kanapowiec? Żyjący w mieście, a może na wsi? Kot wychodzący czy przebywający tylko w domu? Wbrew pozorom to bardzo istotne kwestie, które powinny mieć wpływ na to, jak karmisz swoje zwierzę.

Analogicznie jak w przypadku diety ludzkiej, sposób karmienia psa czy kota wiąże się z jego zapotrzebowaniem energetycznym. Rośnie ono wraz z ilością wydatkowanej energii. Zły bilans energetyczny może doprowadzić do wycieńczenia organizmu (gdy zwierzę je za mało w stosunku do swojego zapotrzebowania) lub otyłości (gdy zwierzę je za dużo w stosunku do swojego zapotrzebowania). Co jeszcze powinno mieć wpływ na dietę Twojego czworonoga?  Takie czynniki jak: stres, narażenie na bodźce, zanieczyszczenie środowiska. Tworząc karmy Royal Canin, uwzględniamy wszystkie te aspekty!

Potrzeby psów aktywnych

W przypadku psów sprawa jest prosta: psy aktywne i bardzo aktywne – do których należą psy sportowe i pracujące – potrzebują zdecydowanie więcej energii niż kanapowce. Jednak w zależności od tego, jaka to aktywność: krótko- czy długotrwała, energia ta czerpana jest z innych źródeł. Pies uprawiający sport, któremu towarzyszy wysiłek krótkotrwały i intensywny (np. agility), potrzebuje w swojej diecie więcej węglowodanów niż tłuszczy. Odwrotnie sytuacja ma się w przypadków psów wykonujących wysiłek stały i długotrwały – tutaj kluczowe znaczenie ma zawartość tłuszczów w diecie, zwiększająca wytrzymałość zwierzęcia. Dlatego właśnie, stworzone zostały dwa rodzaje karmy Royal Canin z linii Sporting, dostosowane do potrzeb psów aktywnych.

Twój pies jest aktywny? Dowiedz się więcej o tym, jak go żywić.

Karma dla psa Royal Canin Sporting Life Agility 4100 SmallKarma dla psa Royal Canin Sporting Life Agility 4100 LargeSporting Life Trail 4300

Pies w mieście

Już za 5 lat 55% z nas będzie żyło w miastach. A wraz z nami – nasze psy, które muszą na co dzień stawiać czoła wielu wyzwaniom wielkomiejskiego życia. Hałas, tłok, zanieczyszczone powietrze, ruch uliczny – wszystkie te czynniki często są dla nich trudne do zniesienia. Nie tylko wywołują ogromny stres u psa, ale także znacząco zwiększają ryzyko rozwoju astmy i zapalenia oskrzeli u czworonogów.

Żyjące w miastach psy przedwcześnie się starzeją i o wiele częściej tracą węch, a w skrajnych przypadkach: zapadają na nowotwory i cierpią na zaburzenia neurologiczne, wynikające z rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Dlatego tak duże znaczenie ma ich odpowiednia dieta. Najlepiej, żeby jej podstawą była pełnowartościowa karma, wzbogacona o przeciwutleniacze oraz składniki odżywcze, wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Dowiedz się, co powinien jeść pies w mieście i poznaj karmę Royal Canin Urban Life.

karma dla psów Urban Life

Kocie życie

W przypadku kotów pojęcie „lifestyle” koncentruje się wokół ich aktywności w domu lub poza nim.

Koty przebywające w domu mają zdecydowanie mniej ruchu i „rozrywek” w porównaniu do kotów wychodzących. Może to skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała. Koty przebywające wyłącznie w domu poddane są działaniu sztucznego światła oraz stałej temperatury. Skutkiem tego jest jednostajny proces linienia, który trwa cały rok . Koty te zdecydowanie więcej czasu poświęcają na pielęgnację futra, co z kolei ma wpływ na zwiększoną tendencję do powstawania kul włosowych.

Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long Hair Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Appetite Control Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor 27

Z innymi zagrożeniami i wyzwaniami borykają się koty wychodzące. Ze względu na zwiększoną aktywność fizyczną w różnych warunkach atmosferycznych, będą one potrzebować więcej energii, by móc przebywać w ciągłym ruchu. Ponadto, ich struktury stawowe również są mocniej obciążone. Życie obfitujące w „przygody” sprzyja też urazom, uszkodzeniom skóry i zwiększonemu kontaktowi z różnymi patogenami, dlatego wspieranie odporności będzie u tych kotów kluczowe.

Koty wychodzące na zewnątrzSucha karma dla kota Royal Canin Regular Sterilised 37

A jak spędza czas Twój kot?

Poznaj lepiej potrzeby kotów wychodzących lub dowiedz się, jak najlepiej żywić kota przebywającego w domu.

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij