Ł jak Łaknienie – co chętnie jedzą koty, a co psy?

Co smakuje Twojemu pupilowi? Czy rzeczywiście to smak karmy jest dla niego najważniejszy? Co decyduje o tym, że jedna karma znika z miski w kilka sekund, a inna nie zasługuje na zainteresowanie?

Na decyzję, co do ostatecznego wyboru karmy, wpływają jej cechy oraz wrażenia, których dostarcza. Sprawdź, czym przy wyborze pożywienia kieruje się Twój czworonożny przyjaciel i co wspólnego mogą mieć z tym… banany?

  Sucha karma dla kota Royal Canin Bengal AdultSucha karma dla psa Royal Canin Giant Adult Sucha karma dla psa Royal Canin Mini Adult 8+Sucha karma dla psa Royal Canin Beagle Adult

Behawioralne aspekty wyboru pożywienia

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wybór karmy oraz preferencje żywieniowe u psów i kotów. Należą do nich:

  • czynniki rozwojowe wpływające na smakowitość (wpływ gatunku),
  • naturalne zachowania pokarmowe, w tym neofilia oraz neofobia,
  • odczytywanie zachowań pokarmowych, w tym wpływ matki oraz historii żywienia.

Czynniki rozwojowe wpływające na smakowitość – wpływ gatunku

Koty bez problemu mogą powrócić do życia na wolności i przetrwać bez pomocy człowieka. Ta duża zdolność adaptacji związana jest z bardzo mocno rozwiniętym instynktem łowieckim. W przeciwieństwie do psów, które polują w grupach, koty z natury polują pojedynczo. Łowią drobne ofiary, które następnie zjadają w samotności. Jedzą kilka/kilkanaście razy na dobę, zarówno w dzień, jak i nocą. W przeciwieństwie do psów czy ludzi u kotów pożywienie nie ma wartości społecznej.

Zachowanie dzikich psów nie ma tak dużego wpływu na zachowania żywieniowe ich domowych pobratymców. Psy zostały udomowione ponad 12 tysięcy lat temu (Young, 1985), a na ich zachowanie duży wpływ miała prowadzona hodowla, selekcja oraz wzajemne relacje z człowiekiem.

Psy w naturze mają nieregularny dostęp do pożywienia. W związku z tym, przystosowały się do bardziej „żarłocznego” trybu życia. Ważny jest aspekt społeczny, jaki psy wiążą z pokarmem. Nawet w przypadku bogatych zasobów pożywienia, pilnowanie jedzenia stanowi symbol wysokiej pozycji w stadzie. Rytuały żywieniowe są u tego gatunku bardzo ważne. Pies będzie wolał pożywienie ze stołu właściciela niż równie smaczną karmę z własnej miski, ponieważ ma to dla niego bardzo duże znacznie społeczne.

Kot – mięsożerca i pies – wszystkożerca – co nimi kieruje?

Kot jest typowym mięsożercą. W związku z tym, jego zapotrzebowanie na białko – w porównaniu do zapotrzebowania psa czy człowieka – jest znacznie wyższe. W przeciwieństwie do psów, koty nie są w stanie przeżyć jedząc zamiast mięsa jedynie warzywa i owoce. Niezdolność do przeżycia przy diecie wegetariańskie zwiększa ryzyko zagłodzenia, w przypadku zbyt małej ilości ofiar.

Pies jest z kolei zwierzęciem wszystkożernym (lub względnym mięsożercą) i w okresach głodu może zmieniać swoją dietę, przestawiając się na owoce czy inne produkty roślinne.

Jeżeli pies ma do wyboru karmę o wysokiej smakowitości, ale niedoborową pod względem zawartości białka oraz karmę wysokobiałkową o niższej smakowitości – wybierze tę drugą. Będzie to karma, w której ilość spożywanego białka nie spada poniżej 17% w przeliczeniu na energię metaboliczną.

Jak wybierze kot? Zdecyduje się na karmę o wyższej smakowitości. Kot – jako bezwzględny mięsożerca – ma znacznie bardziej rygorystyczne wymagania żywieniowe niż pies i gorzej toleruje nieprawidłowo zbilansowaną czy niewłaściwie dobraną dietę.

Jak karmić kota?

W naturze koty są w stanie utrzymać równowagę energetyczną oraz właściwą kondycję. Zdolność ta może zostać utracona przy mało aktywnym trybie życia, charakterystycznym dla kota domowego. Dobre karmy dla kota powinny zatem uwzględniać jego styl życia.

Sucha karma dla kota Royal Canin Home Life Indoor Long HairKoty wychodzące na zewnątrz

Naturalne zachowania pokarmowe

Zachowania związane z wyborem pożywienia u psów i kotów są całkowicie odmienne. Wybierając karmę, psy i koty polegają na swoim zmyśle oceny pożywienia.

Jeżeli zapach danej karmy jest dla kota atrakcyjny, będzie on jadł wyłącznie tę karmę. Jeżeli zapach dwóch karm będzie przyciągający – kot spróbuje obu i dokona wyboru, kierując się smakiem oraz fakturą pożywienia.

Dodatkowo, zwierzę może rozpoznawać rodzaj karmy na zasadzie doświadczenia z przeszłości. W zależności od dostępności pożywienia oraz jego znajomości, Twój czworonóg decyduje się na wybór określonej strategii:

  • chętnie zjada nowe pożywienie (neofilia),
  • odmawia zjedzenia nowej karmy (neofobia),
  • odczuwa niechęć (awersja).

Kiedy zwierzę pozna już nową karmę, wybór może być uzależniony od jej dostępności. Określa się to mianem selekcji apostatycznej oraz anty-apostatycznej.

Poznawanie zachowań pokarmowych

Liczne badania wykazały, że na preferencje pokarmowe u psów i kotów wpływa ich dotychczasowe doświadczenie pokarmowe oraz historia żywienia.

Odsadzenie to bardzo istotny moment w historii żywienia każdego zwierzęcia. Chwila, w której np. kot po raz pierwszy próbuje karmy w formie stałej, ma prawdopodobnie decydujący wpływ na jego preferencje żywieniowe – zwłaszcza, jeżeli towarzyszy jej obecności matki.

Jedząc swój pierwszy stały pokarm kocię lub szczenię nie wybiera najbardziej smakowitej karmy na podstawie swoich wrodzonych doświadczeń. Wybiera to samo, co jego matka – nawet, jeśli jest to pożywienie nietypowe dla kotów. Przykładowo: kocięta, których matka jadła banany (zwykle niesmaczne dla kota), będą jeść banany po odsadzeniu – nawet mając dostęp do bardziej typowej dla kota mięsnej diety.

Kocięta i szczenięta naśladują zachowania swojej matki w najdrobniejszych szczegółach. Zaczynają od jedzenia z tej samej miski – dokładnie z tego samego miejsca, z którego jadła ich matka. Istnieje także ścisły związek pomiędzy ilością karmy zjadanej przez matkę i jej potomstwo.

Wykorzystujemy wiedzę w praktyce!

Poznanie czynników kształtujących to, w jaki sposób jedzą i czym kierują się przy wyborze karmy psy i koty, ma dla nas podstawowe znaczenie. W Royal Canin wykorzystujemy tę wiedzę, układając formuły karm, dostosowując kształt oraz wielkość krokietów i decydując, czy kawałki w karmie mokrej będą oblane sosem czy galaretką. To właśnie specjalne potrzeby żywieniowe zwierząt zdecydowały o poszerzeniu oferty produktów Royal Canin o karmy w formie pasztetu.

Robimy wszystko, aby Twoje zwierzę otrzymało prawidłowo zbilansowany posiłek, w najbardziej atrakcyjnej dla niego formie (czytaj więcej: Z jak Zwierzę na pierwszym miejscu).

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij