B jak Białko L.I.P. – i niestrawność u psa to nie problem!

Strawność to stopień, w jakim składniki pożywienia mogą zostać rozłożone w przewodzie pokarmowym do związków niskocząsteczkowych, wchłanianych w jelitach. Innymi słowy: jak wiele z tego, co zjemy, zostanie przyswojone przez organizm, a ile wydalimy. Niestrawione resztki pokarmu powodują zwiększenie objętość odchodów i nagromadzenie gazów.  Z czym to się wiąże, wie chyba każdy właściciel czułego nosa, sprzątający po swoim psie czy wymieniający żwirek w kociej kuwecie. Mamy na to rozwiązanie – białka L.I.P.

Białkowa biżuteria

Białko jest cząsteczką zbudowaną z aminokwasów. W celu jego strawienia układ pokarmowy, a dokładnie enzymy, tną cząsteczkę białka na mniejsze kawałki – aminokwasy, które mogą być wchłonięte i wykorzystane dalej przez organizm.

Białko o niższej strawności nie ulega tak dokładnemu trawieniu. Niestrawione resztki białkowe przechodzą do jelita grubego. Żyją tam bakterie – zarówno dobroczynne, jak i patogeny. Pomimo, iż flora bakteryjna wspomaga rozkład resztek białkowych, nadmierna ilość niestrawnych pozostałości w okrężnicy powoduje zwiększenie objętości odchodów i nagromadzenie gazów.

Problemy z trawieniem u psa

Węglowodany i tłuszcze odznaczają się wysoką strawnością. Dlatego w karmie dla psa czy kota największe znaczenie ma białko i jego jakość. Opracowując receptury karm Royal Canin, używamy białek o strawności ponad 90%, nazywając je białkami LIP. Dzięki nim możemy oczekiwać mniejszej tendencji do wzdęć i powstawania gazów oraz mniejszej objętości kału.

Szukasz dla swojego czworonaga karmy z białkami LIP? Sprawdź karmy Royal Canin dla psa i karmy Royal Canin dla kota.

Karma dla psa Maxi Sensible Sensitive DigestionKarma dla psa Mini Digestive CareKarma dla psa Mini Digestive Care

Wartość biologiczna

Białka mają budowę łańcuchową – każde ogniwo łańcucha to jeden aminokwas. O jakości białek decyduje zawartość niezbędnych aminokwasów, która w dietetyce określana jest jako wartość biologiczna białka (BV – biological value).

Wyobraźmy sobie wizytę u jubilera: musimy kupić prezent dla bardzo wybrednej osoby. Najdroższy i najlepszy będzie naszyjnik, do którego użyto wszystkich rodzajów drogich kamieni. Dlaczego? Ich różnorodność zagwarantuje nam, że będzie pasował do każdego koloru sukienki. Tak samo jest z białkami. Wartość biologiczna wskazuje, w jakim stopniu zawartość poszczególnych aminokwasów w białku pokrywa zapotrzebowanie na nie przez organizm.

Białko idealne?

Najlepsze białko to takie, które łączy obie cechy: strawność i wysoką wartość biologiczną. Przykładowo: białko zwierzęce – żelatyna, ma wysoką strawność, ale bardzo niską wartość biologiczną, ponieważ nie zawiera kompletu niezbędnych aminokwasów (prawie w ogóle nie zawiera tryptofanu). Aby profil aminokwasowy był w pełni kompletny, a wartość biologiczna bardzo wysoka, w praktyce, w recepturze karm zwykle łączy się kilka rodzajów białek.

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij