9 pomysłów na zabawy z kotem

Zabawa jest ważnym elementem kociego życia, niemal tak ważnym jak jedzenie, korzystanie z kuwety i codzienna toaleta. Celem zabawy nie jest tylko spożytkowanie nadmiaru energii zwierzaka, ale również zaspokojenie naturalnego instynktu łowieckiego, który drzemie w każdym kocie. W artykule przedstawiamy 9 sposobów na zabawę z kotem, które spodobają się zarówno czworonogom, jak i ich właścicielom.

Twój kot biega jak szalony między pokojami, skacze po meblach i zrzuca przedmioty albo ciągle miauczy przy oknie/drzwiach? A może coraz częściej niszczy ubrania czy sprzęty domowe? Prawdopodobnie Twoje zwierzę jest znudzone i nie wie, jak spożytkować energię. Najlepsze rozwiązanie? Zabawa!

Zabawa to obok pełnej miski, czystej kuwety i zadbanej sierści, jedna z podstawowych potrzeb kota. Pozwala ona bowiem rozładować stres i spożytkować energię drzemiącą w Twoim czworonogu. Pomaga także zaspokoić naturalny instynkt łowcy, występujący u każdego kota – niezależnie od rasy, wielkości czy stylu życia.

Szczególną rolę pełni u kotów niewychodzących, ponieważ chroni je przed otyłością. Zatem, jeśli nigdy nie wypuszczasz swojego mruczącego przyjaciela na zewnątrz, zwróć szczególną uwagę na zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu. Przeczytaj co jeszcze robić, by nie dopuścić do nadwagi u kota.

Oto 9 pomysłów na to, jak bawić się z kotem, aby ta aktywność przyniosła zwierzęciu jak najwięcej korzyści oraz by i czworonóg, i właściciel, wesoło spędzili czas.

1. Na polowanie najlepsza… wędka

Wędka to rodzaj zabawy z kotem, która przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednemu czworonogowi. Dlatego jeśli nie wiesz, w co się bawić z kotem, zacznij właśnie od wędki.

W tej aktywności wykorzystujemy sznurek połączony z zabawką, przyczepiony do plastikowej wędki. Bawiąc się z kotem, na początku poruszaj wędką wolno, chowaj ją, aby potem poruszać nią coraz szybciej i zmusić Twojego czworonoga do pościgu za „ofiarą”. Na końcu pozwól kotu złapać zabawkę.

2. Kartonowe pudełko

Prosty sposób na zabawę z kotem otrzymasz, wycinając parę otworów (o średnicy 3-4 cm) w kartonowym pudełku i wrzucając do środka zabawkę. Otwory mogą się znajdować z boku lub u góry pudełka. Najważniejsze jest to, aby kot mógł łatwo włożyć w nie łapkę, próbując złapać zabawkę.

3. Wyskakująca zabawka

Innym pomysłem na wykorzystanie kartonowego pudełka jest „wyskakująca zabawka”. Tutaj właściciel wkłada w wycięte otwory jakiś cienki przedmiot, np. ołówek lub długopis, a kot próbuje ten przedmiot łapać.

4. Aport nie tylko dla psów

Koty, tak jak psy, mogą aportować, jeśli tylko nauczy się je tej sztuczki. Czasami koty same przynoszą rzucony im przedmiot, jednak większość musi zostać zachęcona przez właściciela. Zacznij od rzucania zabawki na małą odległość i jeśli zwierzę przyniesie ją z powrotem, daj mu smakołyk.

Pamiętaj jednak, że aport do dość trudny rodzaj zabawy z kotami. Nie wszystkie czworonogi zrozumieją, na czym polega aportowanie.

5. Piłki

Większość kotów kocha piłki. Mogą za nimi biegać, podrzucać je i wciskać w najmniejsze zakamarki. Musisz poznać preferencje swojego czworonoga – niektóre oszaleją na punkcie najzwyklejszej piłeczki, inne będą się bawiły dopiero, jeśli w środku zabawki znajdzie się dzwoneczek lub jeśli będzie ona połączona z piórkami.

6. Kapsle, nakrętki, zakrętki

Nakrętki czy kapsle, mogą być świetnym materiałem na zabawkę dla Twojego kota. Wystarczy mieć parę nakrętek, zrobić w nich małe dziurki i nawinąć na cienki sznurek. Obok takiej dzwoniącej zabawki Twój zwierzak na pewno nie przejdzie obojętnie!

7. Woda

Jeśli Twojemu kotu niestraszna jest woda, możesz łatwo stworzyć ciekawe miejsce zabaw. Wystarczy, że niewielką miskę lub specjalny basenik wypełnisz wodą i wrzucisz do niej zabawki, zachęcając kota do ich wyławiania. Jeśli mu się uda, przedmiot możesz ponownie umieścić w misce, a zwierzaka nagrodzić smakołykiem.

             Koty wychodzące na zewnątrzKot perskiKot brytyjski krótkowłosyRagdoll

8. Kostki lodu

Dobrym pomysłem na zabawy z kotem jest podanie zwierzakowi kilku kostek lodu, za którymi będzie mógł biegać np. na płytkach w kuchni. Ty i Twój zwierzak świetnie spędzicie czas – on ganiając za ślizgającymi się kotkami lodu, a Ty obserwując jego niezdarne ruchy.

9. Znajdź mnie

Zabawa w chowanego z kotem, podobnie jak aportowanie, należy do kategorii trudniejszych. Najłatwiej zacząć od schowania się i przywołania kota. Jeśli podąży za Twoim głosem, wystaw głowę, pokaż się czworonogowi i schowaj się ponownie. Jeśli zwierzę zostanie na miejscu i będzie czekało, aż znowu się pokażesz, to znaczy, że zrozumiało zasady gry.

9 pomysłów na zabawy z kotem

Ważne zasady

Zawsze podczas zabawy musisz towarzyszyć swojemu kotu, aby uniknąć połknięcia zabawki czy zaplątania się, np. w sznurek.

Pamiętaj – Twoje dłonie lub stopy nie mogą w zabawie stanowić dla kota zdobyczy. W ten sposób nauczysz go, że „polowanie” na palce czy kostki jest dozwolone i zwierzę będzie je atakowało w najmniej spodziewanym momencie.

Istotne jest również nagrodzenie kota po skończonej zabawie. Jeśli bawisz się z kotem pięć-sześć razy dziennie, nie musi on otrzymać nagrody po każdej zabawie – przecież w naturze nie wszystkie polowania kończą się sukcesem. Jeżeli natomiast Twój kot biega za wędką lub piłką raz lub dwa razy dziennie, powinien otrzymać smakołyk za każdym razem.

Nagroda stanowi dla kota sygnał, że polowanie było udane i pozwala na zamknięcie łańcucha łowieckiego. Zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do frustracji u zwierzęcia.

Jeśli Twój kot jest bardzo aktywny, dowiedz się, jak powinien być żywiony.

12978

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij