8 pomysłów na ciekawy spacer z psem

Spacer to jeden z ważniejszych punktów dnia Twojego psa. Nie powinien służyć jedynie załatwieniu potrzeb fizjologicznych czworonoga. Najlepiej, jeśli będzie okazją do zabawy i nauki. Podpowiadamy, jak urozmaicić wyjście z czworonożnym przyjacielem.

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność. Jednym z podstawowych obowiązków opiekuna wobec zwierzęcia jest wyprowadzanie go na spacer. Wyjście z czworonożnym przyjacielem to sposób na spędzenie wspólnie czasu i zacieśnianie więzi.

To, jak długi i intensywny powinien być spacer, zależy od warunków fizycznych zwierzęcia. Każdy opiekun powinien sam ocenić możliwości swojego czworonożnego przyjaciela i dostosować do nich czas spędzony poza domem. Spacer z psem powinien być również okazją do nauki i stymulacji zwierzęcia. W artykule podajemy 8 pomysłów na ciekawy i rozwijający spacer.

1. Szarpanie

Użycie szarpaka podczas spaceru z psem sprawi, że zwykłe wyjście zamieni się w świetną zabawę. To również doskonałe narzędzie motywacyjne i szkoleniowe. Zabawa szarpakiem stanowi dla wielu psów największą nagrodę. Dlatego można go wykorzystywać zamiast smakołyków, by pokazać zwierzęciu, że jesteśmy zadowoleni np. ze sposobu reakcji na komendę głosową. Rozmiar szarpaka powinien być jednak dostosowany do wielkości psa.

Zabawa w szarpanie to świetny sposób na spożytkowanie energii zwierzęcia. Zaletą tej aktywności jest również to, że opiekun cały czas pozostaje w bliskim kontakcie z czworonogiem. To pozwala na budowanie więzi. Więcej o szarpaniu przeczytasz w tym artykule.

2. Frisbee dla psa

Kolejny sposób na urozmaicenie spaceru z psem to rzucanie dyskiem. Frisbee dla psa polega na wyrzucaniu specjalnego dysku na odpowiednią wysokość oraz odległość w taki sposób, aby pies mógł go dogonić i złapać. Zabawkę można wykorzystać również do przeciągania czy aportowania.

Rozmiar dysku należy dopasować do wielkości zwierzęcia. Jeżeli czworonogowi taka zabawa przypadnie szczególnie do gustu, istnieje możliwość rozpoczęcia profesjonalnego treningu frisbee dla psa. W Polsce w ramach tej dyscypliny organizowane są również zawody.

3. Bikejoring, czyli pies i rower

Na aktywnych opiekunów psów czeka wiele psich sportów, w których wysiłek podejmuje zarówno zwierzę, jak i człowiek. Jednym z nich jest bikejoring, czyli jazda na rowerze z psem przypiętym szelkami do jednośladu. To świetny pomysł na spędzenie czasu z psem poza domem. Sprawdzi się szczególnie u bardzo energicznych psów.

Aby zacząć jeździć na rowerze w towarzystwie swojego czworonoga, nie potrzebujesz dużej ilości sprzętu. Wystarczy przypiąć psią smycz do roweru (nie zapominając o amortyzatorze!) i sprawdzić, czy zwierzę będzie zainteresowane tego typu aktywnością.

Więcej o bikejoringu przeczytasz w tym artykule.

4. Canicross – bieganie z psem

Kolejnym psim sportem dla aktywnych opiekunów jest canicross. W dużym skrócie polega on po prostu na bieganiu z psem. Wywodzi się ze sportów zaprzęgowych. Jednak tutaj pies nie jest połączony linką z saniami ani wózkiem, ale z człowiekiem.

Ta forma aktywności niezwykle wzmacnia więź między człowiekiem a jego zwierzęciem, ponieważ polega na ich ścisłej współpracy. W czasie biegu pies i opiekun tworzą zgrany duet. Canicross na poziomie amatorskim można uprawiać z każdym psem, o ile pozwala na to jego stan zdrowia.

Przeczytaj więcej o canicross.

5. Wybieg dla psów

Aby urozmaicić spacer po mieście, warto odwiedzić z czworonogiem wybieg dla psów. To wydzielone miejsce przeznaczone dla psów – zwykle część parku lub skweru. Najczęściej na tego typu terenie zwierzę może swobodnie biegać bez smyczy. Jednak przed wejściem na wybieg dla psów należy zapoznać się z regulaminem. Może on np. nakazywać założenie czworonogowi kagańca.

Wybieg dla psów to ciekawa alternatywa dla zwykłego spaceru w zgiełku miejskiego środowiska. W tym miejscu Twoje zwierzę może się wybiegać i spędzić czas z innymi psami. Wspólna zabawa i gonitwy na pewno sprawią, że wróci do domu zmęczone, ale szczęśliwe.

6. Zabawy węchowe

Prostym sposobem na urozmaicenie spaceru z psem są zabawy węchowe. Polegają one na zachęceniu czworonoga do poszukiwań przedmiotu lub przysmaku. W czasie tropienia musi on wykorzystać swój nos.

Istnieje wiele sposobów na zorganizowanie tego typu aktywności, np. wkładanie przysmaków w korę drzewa, rozsypywanie ich w trawie czy „gubienie” zabawki. Pomysły na zabawy węchowe znajdziesz w tym artykule. Warto zainteresować się zabawami tego typu, ponieważ to świetny sposób na motywowanie zwierzęcia do pracy nosem oraz dostarczenie mu rozwijającej pracy umysłowej.

7. Pływanie

Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się zbiornik wodny, w ciepłe dni możesz wybrać się tam z psem. Nie wszystkie czworonogi lubią pływać, jednak warto spróbować i zobaczyć, czy Twój czworonożny przyjaciel jest miłośnikiem wody.

Pływanie stanowi ciekawą alternatywę dla codziennego spaceru z psem. Co więcej, to zupełnie inny rodzaj wysiłku fizycznego – ma bowiem pozytywny wpływ na zdrowie czworonoga i nie obciąża stawów.

8. Spacer z innym psem

Jeżeli w sąsiedztwie mieszkają inne psy, możesz zaproponować ich opiekunom wspólne spacery. Będzie to dla Twojego czworonoga ciekawa odmiana. Kontakt z innym zwierzęciem dobrze wpływa na rozwój psa i jest okazją do wspólnej zabawy oraz socjalizacji.

Spacer z psem to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu z czworonogiem. Warto zadbać o to, aby był również okazją do zabawy i nauki. Dzięki temu zwierzę będzie się rozwijać i pozostanie w świetnej kondycji fizycznej oraz umysłowej.

1406

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij