7 sławnych miłośników kotów, których znasz ze szkoły (i nie tylko)

Fanów kotów znajdziemy na całym świecie. Nic dziwnego! Koty towarzyszą ludziom od wieków i zdążyły już „zapracować” na swoją wyjątkową pozycję. W przeszłości były czczone, stawiane na równi z bogami, ale też traktowano je jako… symbol największego zła.

Teraz żyją z nami w domach, jednak – na własnych zasadach. Nie narzucają swojej obecności i nie żądają ciągłej uwagi. Być może właśnie ich indywidualizm i niezwykła aura sprawiają, że mają tylu zwolenników. Wśród miłośników kotów są piosenkarze, aktorzy z dużego i małego ekranu, muzycy, kompozytorzy czy prezenterzy telewizyjni. Koty często stają się też prawdziwymi gwiazdami sceny politycznej, przeczytaj o sławnych kotach, które zrobiły karierę w polityce.

Kim są najbardziej znani miłośnicy kotów?

1. Leonardo da Vinci

Do grona fanów kotów należał geniusz renesansu – Leonardo da Vinci. W Królewskiej Kolekcji Sztuki królowej Elżbiety II znajdują się szkice tych zwierząt wykonane przez Włocha pod koniec jego życia. Zobrazował na nich czworonogi w różnych sytuacjach: bawiące się, czyszczące, śpiące, walczące między sobą. Na tej samej pracy znalazło się też miejsce dla lwów i małego smoka. Jednak to kotom domowym da Vinci poświęcił najwięcej uwagi.

Najprawdopodobniej artysta cenił mruczące czworonogi za ich osobowość i wyjątkowe cechy. Jak sam komentował, fascynowała go zwinność i „elastyczność” kotów, której trudno szukać u innych zwierząt.

2. Wolfgang Amadeusz Mozart

Chociaż Mozart – znany austriacki kompozytor – sam nie posiadał kota, był jednak znany z zainteresowania tymi zwierzętami. Na temat artysty krąży także „kocia” anegdota. Mówię się, że Wolfgang Amadeusz Mozart zaczynał miauczeć, kiedy czuł się znudzony podczas prób.

3. Pablo Picasso

Wyjątkowe zainteresowanie kotami wykazywał również Geniusz Pablo Picasso. Sam był właścicielem kilku mruczących czworonogów. Podobno od rasowych kotów, siedzących na kolanach właścicieli, wolał półdzikie dachowce. W swoich pracach malarz wykorzystywał postacie kotów do obrazowania swojego nastroju, prezentowania wydarzeń historycznych czy komentowania otaczającej rzeczywistości.

Któregoś dnia Picasso zobaczył nierówną walkę między kotem a ptakiem. Scena starcia zafascynowała go na tyle, że postanowił na jej podstawie stworzyć obraz. Inspirowany obserwacjami „Kot łapiący ptaka” był reakcją artysty na sytuację polityczną Hiszpanii. Chodziło o dojście do władzy generała Franco.

4. Salvador Dali

Kataloński surrealista Salvador Dali miał kolumbijskiego ocelota o imieniu Babou. Od kiedy Dali kupił go w latach 60. XX wieku, nie odstępował ocelota na krok. Według wielu informacji Babou towarzyszył swojemu opiekunowi nawet podczas zamorskich podróży. W domu malarza kot miał swoją własną kanapę z jedwabnym obiciem, stojącą przed marmurowym, rzeźbionym kominkiem.

Anegdota dotycząca ekscentrycznego artysty głosi, że Dali zabrał ocelota do restauracji na Manhattanie. Obecność dzikiego, egzotycznie wyglądającego zwierzęcia wywołała panikę wśród większości gości. Podobno Dali, aby uspokoić niektóre panie, skłamał, że Babou to zwykły kot z namalowanymi cętkami.

5. Freddie Mercury

Ikona popkultury – Frieddie Mercury to jeden z największych miłośników kotów. Według magazynu „Cat Fancy” piosenkarz posiadał aż dziesięć mruczących zwierząt! Według jego przyjaciółki – Mary Austin, kiedy Frieddie był w trasie koncertowej, miał w zwyczaju dzwonić do domu, aby „porozmawiać” z kotami.

Wielką miłość Mercury’ego do kotów potwierdza fakt, że jego album „Mr. Bad Guy” i piosenka „Delilah” były dedykowane kotom. Co więcej, artysta często nosił ubrania przedstawiające koty. Występował w nich w teledyskach i na okładkach płyt.

6. Krystyna Janda

Krystyna Janda jest znaną miłośniczką zwierząt. W jej domu rodzinnym mieszka m.in. piękny, rudy kot o imieniu Wiewiór. Artystka pokazuje go czasem na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Aktorka przyznaje, że czasami musi łagodzić konflikty między psami a dostojnym kotem. Dodaje jednak, że prawdziwy, rodzinny dom nie może się obejść bez obecności mruczącego czworonoga.

7. Florence Welch

Florence Welch – Angielka obdarzona cudownym głosem, jest wielką fanką kotów. Piosenkarka ma adoptowaną kotkę Missus, którą uratowała przed bezdomnością. Welch osobiście udała się do fundacji opiekującej się porzuconymi zwierzętami. Spędziła w placówce parę godzin i zdecydowała, że chce przygarnąć właśnie Missus.

Czytając o tym, kto lubi koty, można z łatwością zauważyć, że spora część artystów albo miała u swojego boku mruczącego czworonoga, albo inspirowała się tym zwierzęciem. Fani kotów są przekonani  o ich niezwykłości i doniosłej roli, jaką odgrywają w życiu człowieka. Dlatego postacie kotów pojawiają się również często w filmach, bajkach i serialach. Przeczytaj o 8 najsławniejszych kotach na małym i dużym ekranie.

376

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij