7 mitów o kotach domowych

Koty od dawna nie ustępują psom w rankingach najpopularniejszych zwierząt domowych. Mimo wszystko równie często co kota, można napotkać na krzywdzące i mijające się z prawdą opinie na ich temat.

Fałszywe, a często również niesprawiedliwe, przekonania dotyczące kotów są zwykle rozpowszechniane przez osoby, które nigdy nawet nie posiadały mruczącego przyjaciela. Równie popularne są jednak przesądy, które tak mocno utrwaliły się w naszej kulturze, że zawierzyli im także prawdziwi sympatycy kotów. Dzisiaj spróbujemy się z nimi rozprawić.

1. Kot domowy zawsze spada na cztery łapy.

Nie zawsze należy zawierzać popularnym przysłowiom, zwłaszcza w tak poważnych sprawach, jak życie domowego pupila. Kot, podczas upadku, rzeczywiście instynktownie stara się obrócić łapami w dół, jednak nie jest to przepis na pełen sukces. Kot może, co prawda, przetrwać tego typu „lot”, jednak zwykle wiąże się on z licznymi złamaniami i uszkodzeniami narządów wewnętrznych. Jeśli posiadamy kota, koniecznym jest zatem zabezpieczenie okien i balkonów – zwłaszcza kiedy mieszkamy na wyższym piętrze. Uchroni to naszego podopiecznego nie tylko przed nieszczęśliwym wypadkiem, ale i ucieczką.

2. Każda kotka powinna mieć choć raz swoje młode

Tego typu teoria, choć całkowicie błędna, wciąż jest niestety bardzo popularna. Nie istnieją ku niej żadne medyczne przesłanki. Wręcz przeciwnie, ciąża u kotki może być czynnikiem, który ujawni ukryte dotychczas choroby. Kolejną przykrą konsekwencją jest rosnąca bezdomność kotów. Każda ciąża generuje przynajmniej kilka narażonych na życie na ulicy i inne nieszczęścia kociąt. Prawidłową procedurą jest zatem sterylizacja, która nie tylko ograniczy problem bezpańskich kotów, ale jest w stanie poprawić komfort a także przedłużyć życie naszej kotki.

3. Sterylizacja i kastracja kotów domowych jest przyczyną ich tycia i zmian w charakterze

Koty domowe, podobnie jak ludzie, przybierają na wadze kiedy spożywają za dużo pokarmu i równocześnie nie zażywają ruchu. Kot jest jedynie zwierzęciem, dlatego to na jego właścicielach spoczywa obowiązek dbałości o odpowiednią dietę, jak i wysiłek fizyczny. Kastracja i sterylizacja zwykle ma miejsce w okresie osiągnięcia przez zwierzę dojrzałości. To właśnie jego wiek w największym stopniu wpływa na usposobienie. Starszy kot nie posiada już tyle energii ile mały kociak. Mimo wszystko warto zadbać o urozmaicenie jego dni a także pamiętać o nieprzekarmianiu. Kot w tej sytuacji z pewnością nie utyje ani nie odmówi sobie codziennych zabaw z właścicielem.

4. Koty lubią i powinny pić mleko

Mit ten od lat utrwalany jest poprzez różnego rodzaju teksty i filmy a także opowieści osób mieszkających na wsiach, gdzie koty z uwielbieniem przesiadywały w oborach podczas dojenia krów. Kanapowe tygrysy rzeczywiście lubią mleko, jednak wcale im ono nie służy. Podobnie jak w przypadku innych gatunków ssaków, wychowują się na mlecznej diecie. Wraz z wiekiem tracą jednak zdolność trawienia laktozy, a tym samym spożywanie mleka może skutkować przykrymi konsekwencjami ze strony układu pokarmowego. Najlepiej więc pozostawić kotom domowym jedynie stały dostęp do świeżej wody, ewentualnie okazjonalnie podawać im przeznaczone dla kotów mleko z obniżoną zawartością laktozy.

5. Kobiety w ciąży nie powinny przebywać w towarzystwie kotów

Dla niektórych argumentem jest toksoplazmoza, którą można się zarazić od kotów. W rzeczywistości istnieje wiele więcej sposobów na złapanie tej choroby, wśród nich tak niepozorne spożycie niedokładnie umytych warzyw czy owoców. By uniknąć tego niebezpieczeństwa zalecana jest po prostu ostrożność. Ciężarne kobiety w żadnym przypadku nie muszą pozbywać się swoich kotów. Wystarczy unikanie sprzątania ich kuwety, zachowanie odpowiedniej higieny oraz zdrowy rozsądek.

6. Koty domowe mruczą, gdy są szczęśliwe

Kocie mruczenie należy do jednych z najprzyjemniejszych dźwięków. Do dzisiaj nie została jednak naukowo wytłumaczona jego przyczyna ani sposób wytwarzania. Pewnym jest jednak, że nie jest ono jedynie domeną zadowolonych futrzaków. Koty mruczą bowiem nie tylko w przyjemnych dla nich sytuacjach, ale także tych generujących ból (w tym podczas porodu lub  po wypadkach czy podczas umierania). Jak podejrzewają naukowcy, zachowanie to ma na celu zniwelowanie odczuwania bólu a także regenerację układu kostnego.

7. Kot i pies nie mogą żyć w zgodzie

Zaprzeczeniem tego mitu są wszystkie osoby posiadające pod swoim dachem okazy obu gatunków. Zwierzaki te potrafią doskonale się dogadać bądź po prostu żyć ze sobą unikając otwartych konfliktów. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób właściciel przygotuje kota bądź psa na przyjęcie drugiego zwierzaka. Odpowiednia socjalizacja potrafi bowiem zdziałać cuda.

 

2037

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij