7 kwestii, które należy rozważyć przed podarowaniem zwierzęcia

Czy na Twojej liście bożonarodzeniowych podarunków widnieje zwierzę? Dowiedz się, dlaczego kot albo pies to nie jest zwykły prezent. Przeczytaj, jak kolosalne znaczenie może mieć zakup czworonoga w ramach świątecznej niespodzianki.

Nadszedł czas, aby wybrać się na zakupy i znaleźć wymarzony prezent dla każdej bliskiej osoby. W poszukiwaniu doskonałego podarunku, przeszukujemy zarówno tradycyjne, jak i internetowe sklepy. Porównujemy najnowsze gadżety technologiczne, modną odzież czy wreszcie najbardziej pożądane przez dzieci zabawki – trwa polowanie na prezent, który w te Święta przyniesie najwięcej radości. Ale jest coś, co nigdy nie powinno się znaleźć na liście podarunków. I jest ku temu dobry powód: zwierzę nie jest zwykłym prezentem.

Kot lub pies na prezent – czy to na pewno dobry pomysł?

Wielu ekspertów ds. zwierząt – począwszy od lekarzy weterynarii, a skończywszy na behawiorystach zwierzęcych – radzi, aby zmienić podejście do kwestii czworonogów jako prezentów. W przeciwieństwie do zabawki, gadżetu, odzieży czy biżuterii, zwierzę nie jest typowym upominkiem, który może służyć podarowanej osobie tylko tymczasowo.

Kot czy pies będzie prezentem, który zostanie z obdarowanym przez cały okres swojego życia, to jest nawet kilkanaście lat. Posiadanie zwierzęcia powinno być uprzednio dokładnie przeanalizowane i zaplanowane. Z pewnością nie może być jedynie konsekwencją świątecznego zwyczaju obdarowywania bliskich nam osób.

Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł i sprawdź, jak przygotować się do decyzji o posiadaniu psa.

Odpowiedzialność za posiadane zwierzę

Decyzja o posiadaniu psa czy kota nigdy nie powinna zostać zbyt pochopnie podjęta. Tym bardziej nie powinniśmy do niej nikogo zmuszać, przekazując zwierzę w prezencie. Dlaczego jest to tak istotne? Warto zdać sobie sprawę, że każde zwierzę to żyjąca istota, a nie pluszowa zabawka, którą możemy podarować jako świąteczną niespodziankę. Społecznie odpowiedzialne posiadanie zwierzęcia powinno zostać poprzedzone kilkoma niezwykle istotnymi kwestiami.

1. Pies czy kot?

Każde zwierzę jest inne. Z tego powodu powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie będzie dla nas najlepsze. Ważny jest poziom energii, temperament, potrzeby w zakresie pielęgnacji oraz rozmiar zwierzęcia. Przykładowo, o ile wszystkie psy potrzebują stymulacji umysłowej, aktywności fizycznej i zabawy, to niektóre rasy wymagają znacznie więcej przestrzeni niż inne.

2. Zwierzę na pierwszym miejscu

„Psy i koty przynoszą wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi młodych, tych, którzy młodość mają już za sobą, a także dla wszystkich pomiędzy” – mówi dr Kersti Seksel, wiodący lekarz weterynarii i specjalista ds. zachowania zwierząt w Australii.

„Ale wielu ludzi zbyt nisko szacuje ilość czasu i wysiłku, jaka jest potrzebna do tego, aby zadbać o zwierzę. Skutkuje to niestety tym, że wiele zwierząt zostaje oddanych do schronisk ze względu na problemy behawioralne bądź dlatego, że właściciel uświadamia sobie, że zwierzę nie pasuje do jego stylu życia. Z tego powodu tak ważne jest, aby każdy rozumiał odpowiedzialność, jaka spoczywa na nim przez całe życie zwierzęcia”.

Pamiętaj więc, że by wydobyć to, co najlepsze w tobie i twoim zwierzęciu, musisz zobowiązać się do poświęcenia mu dużo czasu i uwagi – a to nie zawsze może ci odpowiadać.

3. Ciepłe powitanie

Święta to pracowity okres, przepełniony spotkaniami z przyjaciółmi i rodziną oraz biesiadowaniem przy wspólnym stole. W związku z tym może być Ci trudno znaleźć wtedy wystarczająco dużo czasu, by pomóc swojemu zwierzęciu dostosować się do nowego środowiska. Dla pupila najważniejsze są pierwsze dni i tygodnie, dlatego warto wstrzymać się z decyzją o nowym zwierzęciu do czasu, gdy minie świąteczna gorączka. Będzie to najlepsze dla wszystkich zainteresowanych – zarówno zwierząt, jak i właścicieli.

4. Zaangażowanie wszystkich osób

Zwierzęta nie mogą pojawić się nieoczekiwanie. Warto włączyć w przygotowania i proces podejmowania decyzji wszystkie zainteresowane osoby, które będą mieszkać z czworonogiem. Kluczowe jest znalezienie właściwego zwierzęcia. Równie ważne jest ustalenie osoby odpowiedzialnej za opiekę nad nim.

W tym celu najlepiej sporządzić listę zadań. Określając aktywności zwierzęcia, przygotujmy harmonogram obowiązków i ustalmy, kto będzie odpowiedzialny za każdy z nich. Zastanów się, kto będzie głównym opiekunem, czy osoba ta jest wystarczająco dorosła, aby podołać tej ogromnej odpowiedzialność? Kto będzie odpowiadać za karmienie, codzienne spacery i aktywność fizyczną? Komu przypadnie pielęgnacja, czyszczenie kuwety i wizyty u lekarza weterynarii? Co się stanie, kiedy pójdziesz do pracy albo wyjedziesz? Musisz zaplanować to, w jaki sposób będą spełniane potrzeby twojego zwierzęcia, nawet jeżeli to nie ty będziesz osobą, która będzie mogła je realizować.

5. Gotowość poniesienia niespodziewanych wydatków

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że zwierzęta potrafią być kosztowne. Każdy opiekun bez wahania jednak przyzna, że są tego warte. Zwykle trzeba się liczyć z kosztem podstawowego zaopatrzenia i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Eksperci zalecają też, aby odłożyć pewną kwotę na nieprzewidziane wydatki związane z koniecznością stosowania specjalnej diety, ubezpieczenia i ewentualnego leczenia.

6. Znalezienie lekarza weterynarii

Zanim wprowadzisz do domu nowe zwierzę, powinieneś znaleźć zaufanego lekarza, któremu powierzysz zdrowie swojego pupila. Wskazanie lekarza weterynarii jest wymogiem zakupu bądź adopcji psa i kota w wielu hodowlach i schroniskach. Tylko regularny kontakt z lekarzem pomoże ci zapewnić nowemu domownikowi istotne szczepienia, profilaktykę i okresowe badania. Specjalista doradzi ci także w ustaleniu odpowiedniej karmy dla danej rasy, wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia.

Sprawdź lecznice weterynaryjne polecane przez Royal Canin.

7. Przygotuj wyprawkę dla zwierzęcia

Zestaw startowy dla psa czy kota jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla ciebie, ale także przemyślanym prezentem dla osoby, która wedle twojej wiedzy planuje sprawić sobie czworonoga. Co powinno się znaleźć w dobrze zaplanowanym zestawie startowym dla zwierzęcia?

  • opakowanie karmy odpowiedniej dla danej rasy i potrzeb zwierzęcia,
  • podstawowe przybory do pielęgnacji,
  • obroża,
  • smycz,
  • identyfikator z imieniem zwierzęcia i numerami telefonu właściciela i lekarza weterynarii,
  • nowy kalendarzyk do wpisywania codziennych rutynowych czynności, najistotniejszych wydarzeń oraz ważnych dat i kontaktów.

Pamiętaj, że zwierzę nie jest zwykłym prezentem! Każde zwierzę pragnie kochającego opiekuna i domu, w którym pozostanie na zawsze.

 

138