6 zawodów dla miłośników psów i kotów

Mówi się, że osoba, która lubi swoją pracę, nie przepracuje w życiu ani jednego dnia. Jeżeli kochasz zwierzęta, możesz związać z nimi swoją karierę. Czeka na Ciebie co najmniej kilka rodzajów pracy dla miłośników zwierząt: lekarz weterynarii, behawiorysta, zootechnik, groomer, trener, a także pracownik schroniska. Opowiadamy o zawodach związanych z pracą z czworonogami.

Kochasz psy i koty, a w dzieciństwie chciałeś przyprowadzić do domu wszystkie bezdomne zwierzęta z okolicy? Nie wyobrażasz sobie życia bez czworonoga i ważne są dla Ciebie prawa naszych „braci mniejszych”? Dowiedz się, jak połączyć swoją pasję i miłość do zwierząt z planami zawodowymi.

Praca dla miłośników zwierząt

Istnieje wiele ścieżek kariery, które pozwolą Ci na codzienny kontakt z czworonogami. W artykule opisujemy 6 najpopularniejszych prac dla miłośników zwierząt.

1. Lekarz weterynarii

Weterynaria to jedna z trzech dziedzin nauk lekarskich. Zawód lekarza weterynarii zapewnia ciągły kontakt ze zwierzętami. Aby uzyskać ten tytuł należy ukończyć studia trwające 5,5 roku i uzyskać prawo do wykonywania zawodu.

Praca lekarza weterynarii polega na dbaniu o zdrowie i życie zwierząt. Zależnie od specjalizacji może się on zajmować np. zwierzętami domowymi lub gospodarskimi. Decydując się na taką ścieżkę kariery, warto pamiętać, że lekarze weterynarii często stają przed trudnymi wyborami. Niejednokrotnie muszą walczyć o życie czworonoga lub decydować o jego uśpieniu.

2. Zoopsycholog

Kolejną pracą dla miłośników zwierząt jest zawód zoopsychologa. Psycholog zwierzęcy to osoba posiadająca wiedzę zarówno z dziedziny zoologii, jak i psychologii. Zajmuje się badaniem instynktownych zachowań zwierząt oraz ich reakcji zmysłowych.

W swojej pracy zoopsycholog rozwiązuje problemy dotyczące wychowania psów lub kotów. Obserwuje relacje na linii człowiek – zwierzę i pełni rolę doradcy. Pomaga opiekunom zrozumieć zachowania ich czworonożnych przyjaciół i radzi, jak postępować.

3. Behawiorysta

Wbrew powszechnej opinii behawiorysta i zoopsycholog to nie ten sam zawód. Behawiorysta zajmuje się zachowaniami zwierząt, opierając swoją wiedzę i działania na kierunku psychologicznym zwanym behawioryzmem.

W odróżnieniu od zoopsychologa behawiorysta skupia się na terapii i bezpośredniej pracy z psem lub kotem. Celem jest np. zmiana zwyczajów czworonoga albo wyeliminowanie niechcianych zachowań. Opiekun oczywiście bierze bezpośredni udział w tym procesie.

4. Groomer

Groomer to osoba specjalizująca się w zabiegach pielęgnacyjnych dla zwierząt domowych. Nie jest to zawód chroniony, dlatego jego wykonywanie nie jest objęte restrykcjami. Odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie można zdobyć podczas specjalnych kursów.

Groomerzy, nazywani fryzjerami psów lub kotów, zajmują się przycinaniem sierści, myciem, trymowaniem (usuwaniem martwej sierści), przycinaniem pazurów, czyszczeniem uszu czy usuwaniem insektów.

5. Szkoleniowiec lub trener zwierząt

Idealną pracą dla miłośników zwierząt jest profesja związana z trenowaniem czworonogów. Istnieje wiele rodzajów szkoleń: dla psów towarzyszących, obrończych, pasterskich, agility czy innych psich sportów.

Podobnie jak w przypadku groomingu zawód instruktora szkolenia psów nie jest regulowany przepisami. Aby wykonywać tę pracę na odpowiednim poziomie należy jednak ukończyć szereg szkoleń i mieć spore doświadczenie w szkoleniu czworonogów.

6. Pracownik schroniska

Osoby, które chcą mieć codzienny kontakt ze zwierzętami, mogą szukać pracy w schronisku. W tego typu placówkach czekają zarówno posady administracyjne, jak i inne polegające na bezpośrednim kontakcie z porzuconymi zwierzętami.

Praca w schronisku to bardzo wymagające zajęcie. Niezależnie od stanowiska osoba zatrudniona w schronisku na co dzień styka się z cierpieniem podopiecznych, poznaje dramatyczne historie czworonogów i walczy z trudnym do rozwiązania problemem bezdomności zwierząt.

praca dla miłośników zwierząt 2

A może zostanę hodowcą?

Hodowla zwierząt domowych jest ciekawym, ale bardzo wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem. Osoba zajmująca się tym na co dzień musi naprawdę kochać czworonogi, mieć odpowiednią wiedzę i wykazywać się cierpliwością. Nie jest to jednak zawód, a raczej forma wymagającego hobby.

W pracy hodowcy bardzo ważne jest, aby nigdy nie przedkładać chęci zysku ponad dobro zwierząt. Osoby prowadzące hodowle to przede wszystkim pasjonaci, którzy nie traktują jej jako sposobu na zysk. Trzeba zdawać sobie sprawę, że hodowca musi podporządkować hodowli większość swojego wolnego czasu.

Wolontariat, czyli praca w schronisku z potrzeby serca

Jeśli jakiś czas temu obrałeś już ścieżkę kariery i nie jest ona związana ze zwierzętami nie oznacza to, że nie możesz poświęcić im części swojego czasu. Wiele osób spędza czas z czworonogami w ramach wolontariatu w schronisku.

To idealny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Miłośnik zwierząt nieodpłatnie pracuje w schronisku, równocześnie mając bezpośredni kontakt z psami czy kotami. W ramach wolontariatu zwykle pomaga się pracownikom schroniska w ich codziennych obowiązkach np. wyprowadzając czworonogi na spacery.

Jak widzisz, istnieje wiele rodzajów pracy dla miłośników zwierząt. Niektóre zawody są bardziej wymagające niż inne, wiążą się z odpowiedzialnością i wymagają długoletniej nauki. Jednak niezależnie od wybranej ścieżki kariery najważniejsze jest to, że w pracy będziesz mieć kontakt z czworonogami i codziennie będziesz mógł im pomagać na różne sposoby. Jeśli naprawdę kochasz zwierzęta, będzie to dla Ciebie największa nagroda.

5335

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij